Podatkov, ki bi zaplete povezovali s katero od starostnih skupin ali spolom, namreč ni dovolj. Poleg tega agencija lahko odloča le na podlagi poročanih primerov, čemur gre pripisati tudi dejstvo, da je največ zapletov iz Nemčije, kjer imajo zelo dober sistem prepoznavanja in poročanja stranskih učinkov, pravi izvršna direktorica agencije Emer Cooke. "Pomembno je, da se tako cepljene osebe kot zdravstveni delavci zavedajo znamenj in simptomov teh neobičajnih motenj strjevanja krvi, da jih lahko hitro prepoznajo in čim bolj zmanjšajo tveganje. Tako se lahko medicinski sistem hitro odzove na dogajanje." Simptomi možganskih venskih tromboz, ki so jih pri agenciji v povezavi s cepljenjem v EU in Veliki Britaniji do 4. aprila zaznali 169, so slabost, glavoboli, hitra upehanost, motnje vida, bruhanje ...
Zapletov je pri zdravilih v široki uporabi veliko več
Razlog, zakaj prihaja do venskih strdkov in nižanja števila trombocitov po cepljenju, še ni znan, so potrdili strokovnjaki EMA, tudi ni dokazanih povezav s katerim od drugih stanj. Kar nekaj ugibanj je, ali so dejavnik tveganja kontracepcijske tablete, saj je estrogen, ki ga vsebujejo, znan kot dejavnik tveganja za tromboze. Je pa zanimiva primerjava stranskih učinkov s stranskimi učinki jemanja kontracepcijskih tablet, pravi Peter Arlett, vodja oddelka za podatkovne analize pri agenciji: "Pri 10.000 ženskah, ki jemljejo kontracepcijske tablete, bomo videli štiri primere takih strdkov." To razmerje je pri cepivu AstraZenece ena do dve proti sto tisoč.
Kljub temu da je Velika Britanija odsvetovala cepljenje žensk, mlajših od 30 let, s cepivom AstraZenece, Ema takega priporočila ne namerava izdati, saj države EU sedaj cepijo starejše prebivalce, prav tako pa so se predstavniki na današnji novinarski konferenci obregnili ob slabo poročanje stranskih učinkov cepljenja na Otoku. Pojavljanje zapletov pri mlajših ženskah bi namreč lahko pripisali tudi dejstvu, da se je doslej s tem cepivom cepilo mlajšo populacijo in v tej skupini je bilo 60 odstotkov žensk.
Ali naj države mlajšim ženskam dajejo druga cepiva? Sabine Straus, predsednica odbora za varnost pri agenciji: "Zelo podrobno smo ocenili vse podatke, ki jih imamo. Obstaja možnost redkega zapleta in vse te informacije bodo dodane k izdelku. A nacionalne avtoritete cepljenja lahko same odločijo, koga bodo cepile s katerim cepivom." Tudi na ugibanja o tem, ali naj mlajše ženske kot drugo dozo prejmejo cepivo katerega drugega proizvajalca, agencija ne bo odgovarjala, dokler ne bo več podatkov, doslej so se vsi zapleti zgodili po cepljenju s prvim odmerkom. Peter Arlett: "Veliko je sklepanj o tem in teoretično obstajajo ugibanja, da bi lahko to delovalo, a Ema še ni prejela dokumentacije o cepljenju s takimi kombinacijami, zato je ne moremo oceniti."
Beovićeva: AstraZeneca ostaja za starejše od 60
Minister za zdravje Janez Poklukar bo posvetovalno skupino za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pozval, da ugotovitve Evropske agencije za zdravila (Ema) obravnava in poda strokovno stališče. Vodja posvetovalne skupine Bojana Beović pa je za Radio Slovenija že povedala, da Slovenija zaradi objave Eme za zdaj ne bo spreminjala strategije cepljenja. Cepivo AstraZenece torej ostaja rezervirano za ljudi v starosti od 60 do 65 let.
"Seveda tega pristopa ni mogoče spreminjati vsakih nekaj dni, ker gre za logistiko na terenu, razdeljevanje cepiva, naročanje oseb na cepljenje. Ne zdi se mi smiselno, da bi kakršenkoli pristop spreminjali ta hip," je pojasnila Beovićeva. Je pa napovedala, da bodo spremembe verjetno sredi aprila, kot je bilo napovedano, skupaj z umestitvijo četrtega cepiva, proizvajalca Johnson&Johnson, v strategijo cepljenja.
"Mislim, da se bodo do takrat za določene pristope odločile tudi druge evropske države. Tukaj gledamo predvsem velike evropske države, ki imajo same izkušnje s temi neželenimi dogodki," je povedala Beovićeva. (STA)
Tromboze tudi pri cepivu Johnson & Johnson
Je pa Ema AstraZeneci naložila veliko varnostnih študij, od laboratorijskih, pregledati morajo obstoječe podatke iz kliničnih študij, tako zaključenih kot aktualnih, ki so še v teku. Prav tako je Evropska komisija podpirala še dve veliki študiji dveh evropskih univerz.
Senca dvoma je ob tem padla tudi na ostala cepiva z enako tehnologijo, kot jo uporablja AstraZeneca - na cepivo Johnson & Johnson, ki ga je že odobrila, in rusko cepivo Sputnik, ki še čaka na odobritev agencije. "Pri cepivu podjetja Johnson & Johnson so bili v prvih preizkušanjih zabeleženi trije primeri, podobni zapletom po cepljenju s cepivom AstraZenece, gre za zelo zelo redek pojav, ki ga bomo podrobno spremljali," pravi Arlett.
Trenutno na odobritev za uporabo v Evropi čaka Sputnik, za katerega Ema trenutno preverja kakovost pridobivanja podatkov iz klinične prakse v Rusiji. Ema pa je začela še revizijo podatkov cepiv Curavac in Novavax.