Ruska feministična zasedba Pussy Riot je na novinarski konferenci pred nocojšnjim koncertom v Ljubljani, ki je del festivala Lezbična četrt, razkrila, da je slovenska policija davi aretirala njihovo sodelavko, aktivistko iz Turkmenistana. Organizatorji festivala, Društvo Škuc, so nato sporočili, da je bila medtem že izpuščena na prostost.
"Po neljubem zapletu, ko je v zgodnjih jutranjih urah slovenska policija priprla prijateljico in sodelavko skupine Pussy Riot, vas obveščamo, da je bila pred kratkim izpuščena na prostost. V izogib morebitnim ugibanjem ali koncert sploh bo, vas z veseljem obveščamo, da koncert bo," piše v izjavi za javnost Društva Škuc.
Spremljevalko in sodelavko skupine so pridržali zaradi 20 let stare Interpolove tiralice, je na začetku novinarske konference povedala Marija Aljohina iz skupine Pussy Riot. Sama je nedavno uspela pobegniti iz Rusije, kjer se je med prestajanjem zaporne kazni spoznala in spoprijateljila s turkmenistansko aktivistko. Aleksander Čeparukin, agent in glasbeni producent skupine, je novinarjem povedal, da naj bi jo bili zaradi aktivizma v Turkmenistanu lažno obtožili spornih poslov in sodelovanja z opozicijo. Slovenski odvetnik Dino Bauk, ki je zasedbi priskočil na pomoč, pa je Čeparukinu nato pojasnil, da je slovenske oblasti ne nameravajo deportirati ali izročiti turkmenistanskim oblastem, vendar primer preiskujejo, kar naj bi trajalo nekaj dni. Producent je kljub temu pripor aktivistke označil za nečloveško ravnanje.
Od začetka v navzkrižju z ruskimi oblastmi
Zasedba Pussy Riot je svetovno slavo dosegla leta 2012, le slabo leto po svoji ustanovitvi, ko je v moskovski katedrali Kristusa odrešenika uprizorila provokativni performans in se zaradi njega znašla v navzkrižju z ruskimi oblastmi. Tri izmed takratnih članic skupine - Nadja Tolokonikova, Katarina Samucevič in Marija Aljohina - so bile takoj po nastopu aretirane in pozneje obsojene na dveletno zaporno kazen.
Marija Aljohina je dodala, da je policija prišla v njihov hotel zgodaj zjutraj in da je skupino šokiralo, da jim tako oni kot uradniki na sodišču niso povedali ničesar. Dodala je še, da ima njena prijateljica schengenski vizum in da doslej med potovanjem po Evropi s skupino ni naletela na nobeno oviro.
V Ljubljani je Aljohina v imenu zasedbe pozvala države Zahoda k embargu na rusko nafto, saj članice skupine verjamejo, da bi to pomagalo privesti vojno h koncu. Obstaja jasna povezava med poslovanjem z Rusijo in podpiranjem nasilja, ki ga država izvaja, so povedale. "Denar ne bi smel biti pomembnejši od človeških življenj," je poudarila Aljohina, ki verjame, da se vojna sploh ne bi zgodila, če bi se Zahod leta 2014 po ruski priključitvi Krimskega polotoka odzval ostreje.
"Putin je nacist," je odvrnila na vprašanje, kaj meni o uradnem stališču Rusije, da nameravajo z invazijo Ukrajine državo odrešiti nacizma.