Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je zoper predsednika vlade Roberta Goloba uvedla preiskavo zaradi zaznanih sumov kršitve integritete v povezavi s prijavo o domnevnem nedovoljenem izvajanju pritiskov na nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar in druge zaposlene na ministrstvu za notranje zadeve.
Komisija je predhodni preizkus v zadevi uvedla na podlagi decembra 2022 prejete prijave. Pri skrbnem in temeljitem pregledu pridobljene oziroma razpoložljive dokumentacije, pojasnil in relevantnih dejstev, pri čemer je potekalo tudi sodelovanje z drugimi organi, je KPK zaznala sum kršitve integritete, kot jo opredeljuje zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, so sporočili iz komisije.
Golobov kabinet: Predsednik vlade bo ovrgel vse sume
V kabinetu Roberta Goloba so potrdili, da je premier prejel obvestilo KPK o uvedbi postopka preiskave zaradi sumov kršitve integritete. Napovedali so, da bo v nadaljevanju "predstavil vsa relevantna dejstva in s tem ovrgel vse sume". (STA)
Senat KPK (v sestavi namestnikov predsednika Davida Lapornika in Simona Savskega) je o zadevi odločal na seji 3. novembra letos. Odločil je, da se uvede preiskava zoper predsednika vlade, ki je s tem postal obravnavana oseba. Premier je o uvedbi preiskave že prejel obvestilo, zato KPK zaradi izkazanega interesa o tem zdaj seznanja tudi javnost. S preiskavo se nadaljuje postopek v delu omenjene prijave, medtem ko se del očitkov iz prijave še preverja v predhodnem preizkusu.
Pri tem KPK poudarja, da bo šele nadaljnji postopek pokazal, ali bodo zaznani sumi kršitev tudi potrjeni ali pa bodo ovrženi. Obravnavana oseba ima v postopku zagotovljene vse pravice v skladu s predpisi, imela bo tudi možnost pojasniti svoja ravnanja.
Janša: To je odstavljanje Goloba
Kar se dogaja, je odstavljanje premierja Roberta Goloba, prvak SDS Janez Janša komentira uvedbo preiskave. Po mnenju Janše je KPK že od samega začetka "instrument tistih, ki na levi strani postavljajo in odstavljajo vlade". Smo na pragu resne politične krize, je ocenil.
"Ne trdim, da je v tej preiskavi karkoli narobe oziroma da se preiskuje nekaj, kar ni vredno preiskovati, moti pa dejstvo, da gre za prijavo izpred enega leta in da je bila zdaj sprejeta odločitev o uvedbi preiskave," je ob robu redne seje DZ povedal Janša.
Za SDS je to po njegovih besedah znak, da "bomo kmalu videli film, za katerega je Golob trdil, da ga nikoli ne bomo". Premier je namreč po svetu stranke Gibanje Svoboda konec minulega meseca dejal, da je v medijih že velikokrat bral o svojem odstopu, a da "tega filma Janez Janša ne bo videl".
Janša je še ocenil, da je Slovenija na pragu resne politične krize, situacija pa da spominja na čas vlade Boruta Pahorja leta 2011. "Tudi takrat je slovenska javnost spoznala, da ima Slovenija nesposobno vlado, začeli so primerjati aktualni mandat s prejšnjim, podpora vladi je padala in začeli so se postopki za zamenjavo takratnega predsednika vlada," je poudaril Janša in spomnil, da so nato sledile predčasne volitve.