Dogovor o donaciji je bil sklenjen v drugi polovici lanskega decembra, hkrati pa se je družba HSE odločila, da na novo ovrednoti svoj pristop k sponzorstvom in donacijam. V okviru tega so začasno ustavili realizacijo sponzorskih pogodb z Olimpijskim komitejem Slovenije (OKS) in Odbojkarsko zvezo Slovenije (OZS).
Na olimpijskem komiteju so nam pojasnili, da si prizadevajo, da bi pogodba, ki je podpisana do konca zimskih olimpijskih iger 2022, ostala takšna, kot je. Seveda si želijo sodelovanja tudi po izteku pogodbe, drugih komentarjev pa za zdaj ne dajejo, saj da pogovori o sodelovanju še potekajo.
Portal Necenzurirano o Zavodu Iskreni
"Gre za zavod, ki je ideološko, politično in kadrovsko tesno povezan z NSi. Je blizu cerkvi, nasprotuje splavu in vsako leto organizira Festival družin, kjer kot gostje nastopajo najvidnejši člani NSi," so o Zavodu Iskreni zapisali na portalu Necenzurirano.
Na HSE pa so pojasnili, da so se za ustavitev realizacije omenjenih pogodb odločili v luči spremenjenih poslovnih razmer, ki jih prinaša epidemija. "Ta je namreč vplivala tudi na izvedbo športnih dogodkov in s tem na promocijo HSE. Zato smo se odločili na novo ovrednotiti naš pristop k sponzorstvom in donacijam," so odgovorili. HSE ima z OKS sklenjeno sponzorsko pogodbo v višini 360.000 evrov. V veljavo je stopila 8. januarja 2018 in naj bi bila veljavna vse do 28. februarja 2022. Z OZS pa imajo sklenjeno 32.500 evrov vredno sponzorsko pogodbo, ki bi morala veljati do 27. septembra 2021.
Dodajajo, da bodo s posameznimi večjimi sponzoriranci poiskali nove rešitve in vsebine pogodb. Poleg tega pa so konec lanskega leta Zavodu Iskreni dodelili 5000 evrov donacije. Leta 2019 je bila donacija v višini 1000 evrov. Pravijo, da gre za "čisto dobrodelnost", ki je opredeljena v politiki družbene odgovornosti skupine HSE. Predstavnica družbe pa je še pojasnila, da je bila odločitev o donaciji potrjena s strani poslovodstva družbe.
Sicer pa smo že včeraj poročali, da je Zavod Iskreni prejel dobrih 130 tisoč evrov evropskih sredstev na razpisu ministrstva za delo, ki so namenjena sofinanciranju projektov za pomoč najbolj ranljivim skupinam zaradi epidemije. Na razpis za razdelitev dveh milijonov evrov se je prijavilo 135 nevladnih organizacij, ministrstvo pa jih je na koncu izbralo 17. Minister Janez Cigler Kralj se je iz lastništva zavoda umaknil 10. marca lani, tri dni, preden je bil imenovan za člana sedanje vlade. Zatrdil je, da pri dodeljevanju sredstev z razpisa ni imel nobenega vpliva, je pa o tem po poročanju portala Necenzurirano odločala strokovna komisija pod vodstvom Mateje Softić, ki je članice kabineta ministra iz kvote NSi.
Minister je danes tvitnil, da s soprogo že več kot 15 let kot prostovoljca sodelujeta v različnih preventivnih in izobraževalnih programih Zavoda Iskreni. "Prepričan sem, da je razpisna komisija svoje delo opravila strokovno in da bodo vse izbrane organizacije kvalitetno izvedle prijavljene programe," se je odzval Cigler Kralj na twitterju.