Zdravniki družinske medicine s številkami navajajo, da minister Fakin zavaja

Jana Juvan Jana Juvan
11.02.2019 13:19

Konflikt med zdravstveno politiko in sindikatom družinskih zdravnikov Praktikum se stopnjuje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pixabay

Konflikt med zdravstveno politiko in sindikatom družinskih zdravnikov se stopnjuje. Medtem ko je ministrstvo za zdravje danes sklicalo tiskovno konferenco, kjer so govorili na temo primarnega zdravstva, je Igor Muževič, predsednik Praktikuma (sindikat družinskih zdravnikov), že drugi dan zapored pisal javnosti o zgrešenih potezah ministrstva in domnevnem zavajanju javnosti. 
Potem ko je v nedeljo poslal javno pismo, v katerem je v imenu izvršilnega odbora Praktikuma spraševal ministrstvo in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), v katerem vzporednem svetu živijo, je danes nanizal podatke, ki se bistveno razlikujejo od tistih, ki jih je v preteklih dneh na temo osnovnega zdravstva v medijih predstavljal minister za zdravje Samo Fakin
Zapisal je denimo, da ZZZS v zadnjih desetih letih financira le za 6,7 odstotka več timov družinske medicine (2009 jih je bilo 857, letos 914), kar se nanaša na trditev ministra, da se je v zadnjih letih  število zdravnikov v sistemu povečalo za 40 odstotkov. 

Fakin: 60 odstotkov ne dosega glavarine, Muževič: 13,6 odstotka

Zelo je sindikat družinskih zdravnikov zbodla tudi trditev ministra Fakina, da 60 odstotkov družinskih zdravnikov ne dosega glavarinskih količnikov. Prav preobremenjenost je eden ključnih očitkov zdravnikov osnovnega zdravstva, ki so se s politiko v preteklosti dogovorili, da bodo količnike postopoma nižali. "Zakoni nalagajo zdravnikom, da morajo obravnavati bolnike skladno s strokovno doktrino, kar pa ni mogoče, če presegamo strokovno določene normative, ki znašajo 1200 opredeljenih oseb oziroma 1500 glavarinskih količnikov na posameznega zdravnika," je spomnil Muževič. In predstavil bistveno drugačne podatke o doseganju glavarinskih količnikov od ministrovih: "Na seznamu družinskih zdravnikov, ki ga vodi ZZZS, je 1045 zdravnikov, ki imajo opredeljene bolnike. Od tega jih po podatkih ZZZS 142 (13,6 odstotka vseh na seznamu) ne dosega 1500 glavarinskih količnikov. Med njimi so tudi zdravnice na porodniški, zdravniki v bolniški odsotnosti in tudi zdravniki, ki delajo izključno na urgenci in sploh ne opredeljujejo bolnikov. To pomeni, da morajo ostali zdravniki obravnavati tudi njihove bolnike, kar povečuje uradno izmerjene obremenitve obstoječih zdravnikov."

Robert Balen

Za vsakega, ki ne obišče zdravnika, obstaja težko bolni posameznik

Muževič je demantiral tudi Fakinovo misel, da jih od 1800 bolnikov 300 sploh ne obišče družinskega zdravnika v posameznem letu. Prvi mož Praktikuma spomni, da je to že tako ali tako upoštevano v glavarinskem količniku - starejši in kronični bolniki so namreč ovrednoteni bolj kot mlajši in praviloma zdravi ljudje. "Za vsakega bolnika, ki v posameznem letu ne pride, obstaja težko bolni posameznik, ki je obravnavan tudi po 50-krat na leto. Razmišljanje ministra je podobno, kot da bi rekli, da bolnišnice niso obremenjene, ker več kot milijon in pol Slovencev vsako leto ni hospitaliziranih," piše Muževič. 
Hkrati pa izpostavi, da na omenjeno tiskovno konferenco ministrstvo ni povabilo nikogar, ki dela v primarnem zdravstvu, ali koga, ki bi lahko govoril v imenu bolnikov. Govorci na tiskovni konferenci so namreč poleg ministra Sama Fakina še direktor ZZZS Marjan Sušelj, direktor Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije Marjan Pintar in Radivoje Pribaković Brinovec, vodja Centra za upravljanje programov preventive in krepitve zdravja pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).  

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta