Zdravniki jeseniške bolnišnice zahtevajo takojšnjo rešitev razmer v zdravstvu: "Dovolj je zavlačevanja in sprenevedanja"

Gr.G.
01.04.2024 12:49

Zaradi stavkovnih aktivnosti je bilo v februarju opravljenih za 7,2 odstotka manj planiranih operacij. V prvih treh tednih marca pa se je delež nenujnih operativih obravnav zmanjšal že za 26 odstotkov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Jesenice -Splosna bolnica Jesenice zdravstveni zbor bolnica zgradba FOTO: Tit Kosir
Tit Košir

Zdravniki in zdravnice Splošne bolnice Jesenice so na vlado, kabinet predsednika vlade, ministrstvo za zdravje, sindikat Fides, Zdravniško zbornico Slovenije in medije naslovili javno pismo, v katerem pišejo, da so bile od začetka zdravniške stavke 15. januarja do 1. marca v SB Jesenice stavkovne aktivnosti omejene na enourne zbore zdravnic in zdravnikov dvakrat tedensko. 

S 1. marcem je večina zdravnic in zdravnikov, ki so do sedaj opravljali nadurno delo v obliki nujne medicinske pomoči, umaknilo soglasja za nadurno delo. Tako po 1. marcu 2024 večina zdravnikov dela tedensko 40 ur rednega dela in 8 ur nadurnega dela, kar je v skladu z evropsko direktivo. Nova oblika dela je zahtevala pripravo novih urnikov in razporedov dela, kar je imelo za posledico dodatno zmanjšanje obsega dela predvsem operativnih strok, pišejo.

Na večjih oddelkih kot so kirurški, anesteziološki in interni oddelek zagotavljanje nujnih obravnav sicer poteka nemoteno, prizadete pa so predvsem nenujne elektivne obravnave in operacije. Največ težav nova organizacija dela povzroča pediatričnemu oddelku in oddelku za ginekologijo in porodništvo, ki ne moreta zagotoviti, da bi z delom po veljavni zakonodaji in evropski direktivi o delovnem času, z razpoložljivim kadrom opravili vse nujno delo.

Radiološki oddelek, ki je bistven za kvalitetno delo bolnišnice in zagotavlja slikovno diagnostiko, je kadrovsko že leta podhranjen in  deluje le s sodelovanjem zunanjih sodelavcev. Že pred pričetkom stavkovnih aktivnosti ni zagotavljal normalnega dela. Z zmanjševanjem dela zunanjih izvajalcev, se bo količina in kvaliteta slikovne diagnostike še dodatno zmanjšala, kar bo močno vplivalo na delo vseh bolnišničnih oddelkov. Vse to tudi močno vpliva na odnose med zaposlenimi, povečuje stresne obremenitve, kar  vpliva na njihovo delo in zdravje, navajajo.

V pismu so že zapisali, da potekajo od ponedeljka, 4. marca, zbori zdravnikov, tako članov kot nečlanov Fidesa, vsak dan med 8. in 9. uro, kar še dodatno vpliva na potek njihovega dela. Zaradi stavkovnih aktivnosti je bilo v februarju opravljenih za 7,2 odstotka manj planiranih operacij. V prvih treh tednih marca pa se je delež nenujnih operativih obravnav zmanjšal že za 26 odstotkov. "Kljub temu zdravniki v naši bolnici še vedno zagotavljamo vse nujne obravnave pacientov v skladu s stavkovnim minimumom delovnega procesa," sporočajo v pismu.

"Ugotavljamo, da sedanja oblika dela pomembno vpliva na obseg našega dela in obravnavo pacientov, kar se bo ob nadaljevanju stavke v naslednjih tednih še poslabšalo. Zavzemamo se za učinkovit in transparenten javni zdravstveni sistem, ki bo poleg skrbi za paciente prijazen tudi do zdravnikov, ki smo nosilci zdravstvene dejavnosti," so zapisali.

Ob vsem tem težko razumejo zavlačevanje vlade RS, ki bo zdravnike in vse zaposlene v zdravstvenem sistemu pripeljalo do izgorelosti, bolnikom pa odvzelo pravico do primernega zdravljenja. Sprašujejo se, kdaj bodo pristojni ugotovili, da na tak način javno zdravstvo ne bo preživelo. Od vlade zahtevajo takojšnje učinkovito reševanje razmer v zdravstvu: "Dovolj je zavlačevanja in sprenevedanja."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta