Potrebe so v različnih življenjskih obdobjih različne in tudi zato imajo ljudje različnih starosti drugačen pogled na to, kaj in kako (se) zavarovati pred neljubimi situacijami in/ali dogodki, ki se lahko zgodijo v prihodnosti. Mladi, ki so na pragu samostojnosti in si šele ustvarjajo družino, imajo drugačne skrbi in tveganja, kot jih imajo denimo ljudje v zrelih letih, ki že imajo dom in so otroke "spravili do kruha". To je treba imeti v mislih, ko sklepamo osebna oziroma življenjska zavarovanja. Katera med njimi so še zlasti smiselna za starejšo generacijo in ali so priporočila za tiste v zrelih letih drugačna kot denimo za mlajše, smo vprašali Stašo Bračko, samostojno zavarovalno zastopnico Zavarovalnice Sava. Bračkova prvenstveno sklepa osebna zavarovanja.
Zavarovalne vsote pri starejših so manjše
"Priporočila so podobna. Zavarovanje za primer smrti je tisto, ki je rezervna denarnica družine. Razlika v zrelih letih pa je največkrat zaradi spremembe potreb in dohodkov. V nasprotju z mlajšimi so zavarovalne vsote starejših večinoma manjše, saj imajo manj obveznosti, kot so na primer preživljanje otrok, krediti," odgovarja Staša Bračko in dodaja, da "s sklenitvijo življenjskega zavarovanja stranka pridobi občutek varnosti, da ob najhujšem za finančna sredstva poskrbi zavarovalnica. Strankam vedno svetujem, naj namenijo del dohodka, ki je pogrešljiv, za zavarovalno polico, in se potem več ne obremenjujejo z varčevanjem za stroške, ki nastanejo ob najhujšem. S preostalim denarjem pa naj uživajo v zasluženem pokoju."
Prav za zavarovanje za primer smrti je med starejšimi največ zanimanja, posebno, odkar so do tako imenovane pogrebnine upravičeni le tisti z nizkimi dohodki, ugotavlja. "Starejši želijo zagotoviti sredstva za svoj pogreb: če gre za par, kot upravičenca praviloma navedeta drug drugega, če je en sam, pa za upravičenca običajno navedejo otroka. Zavarovalne police so vedno tudi izvzete iz mase za dedovanje. Izplačilo dobi neposredno upravičenec - starejši se torej lahko odloči, komu bo zaupal ta sredstva," razlaga.
Zdravstvena zavarovanja do 65. leta
S starostjo se lahko poveča možnost poškodb, denimo zlomov kosti zaradi padcev. Narašča tudi verjetnost za nastanek različnih bolezni in nasploh velja, da se z višjo starostjo veča število obiskov pri zdravniku. Tudi za vse te rizike se je seveda mogoče zavarovati. "Ponudba zavarovanj je zelo široka ne glede na starost, vse naštete rizike lahko stranka uredi na polici. Res pa je, da ima vsaka zavarovalnica svoje pogoje sklenitve zavarovanja in izplačil," pravi sogovornica. Nezgodna zavarovanja so lahko povsem samostojna ali pa priključena k življenjskim zavarovanjem.
V Sloveniji se lahko nadstandardna zdravstvena zavarovanja uveljavljajo do 65. leta, v tujini pa celo do 84. leta
Treba je poznati podrobnosti
Različna zavarovanja se že v osnovi razlikujejo po pristopni starosti oziroma starosti ob sklenitvi. "Glede na starost in zdravstveno stanje bo zastopnik stranki svetoval najbolj primeren produkt. Obstajajo produkti z zdravstvenim vprašalnikom in brez njega," pojasnjuje Staša Bračko. Na kaj pa naj bodo starejši še posebej pozorni, da se izognejo nesporazumom in morebitnim razočaranjem? "Pri sklepanju vseh zavarovanj morajo biti predvsem radovedni in vedoželjni, na primer pri nezgodi bolezensko stanje ne sme vplivati na nezgodo. To v praksi pomeni, da če se nekdo poškoduje med srčnim infarktom, zavarovalnica ne more izplačati zavarovalnine, ker je bolezensko stanje vplivalo na povzročitev poškodbe, kar pa ni temelj za izplačilo po zakonu. Pri sklenitvi življenjskega zavarovanja brez zdravstvenega vprašalnika pa morajo biti previdni v smislu, da imajo točno informacijo, kdaj nastopi polno jamstvo, saj imajo produkti brez vprašalnika karenco oziroma čakalni rok."
Skratka, treba se je seznaniti z vsemi podrobnostmi, ki veljajo za "konkretno" zavarovanje oziroma produkt, kot temu pravijo zavarovalnice. Produkti se namreč med seboj bistveno razlikujejo. Na primer: pri nezgodnem zavarovanju je lahko izvzeta tako imenovana osteoporotična kost, kar pomeni, da tistim, ki imajo osteoporozo in si ob padcu zlomijo kost, zavarovalnica tega ne krije, pri nekem drugem zavarovanju, na primer življenjskem zavarovanju z dodatnim zavarovanjem za zlom, pa osteoporoza ni izključitveni faktor.
Vse več zanimanja za zavarovanje
Koliko starejših pa se zanima za sklenitev zavarovanja? "Povpraševanje po zavarovanjih je vse večje, saj se z leti in drugačnim načinom življenja starostna doba daljša. Zaradi vsega tega se je v zadnjem času pojavila potreba po varčevanju. Na terenu vidim, da se starejši vse bolj zavedajo pomembnosti polic," pravi Staša Bračko.
Tudi pri 85 letih pride prav kakšen evro za oddih ali kaj novega