Zgodba o uspehu, ki se je začela v Mariboru. Gradbeni portal dobil milijon(e)

Nina Ambrož
17.02.2021 18:20
Za vse, ki gradijo ali prenavljajo dom, je mariborski MojMojster na spletu združil 65.000 izvajalcev gradbenih del v sedmih državah in pritegnil tuja investitorja.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
"Če obnavljate stanovanje, vas povežemo s pleskarji. V nekaj urah ali dneh se vam oglasijo tisti, ki jih to zanima, in dogovorite se za izvedbo" 

Potem ko se je pet nadobudnih prijateljev pred osmimi leti stiskalo v pisarni Tovarne podjemov v Mariboru in kodralo možgane, kako povezati izvajalce gradbenih del s povpraševanjem na trgu, danes presegajo meje regije in države in osvajajo Evropo. Ustvarili so spletni portal MojMojster, v tujini imenovan DaiBau, ki združuje 65.000 gradbenikov iz sedmih držav. Portal je uporaben za ponudnike različnih gradbenih del in za tiste (posameznike), ki gradijo ali prenavljajo dom in iščejo izvajalce. Pred kratkim je pritegnil tuja investitorja, ki sta v podjetje vložila zajeten kapital. To bo portalu MojMojster omogočilo, da razširi krila, pravijo podjetni ustvarjalci.

Za potrošnika brezplačno, za mojstra vsaj 250 evrov

Podjetje DaiBau International s sedežem v Mariboru sta ustanovila arhitekta Martin Pelcl in Gregor Černelč, oba sta na položaju direktorja. Od startupa, ki je začel s finančno podporo javnih institucij, je DaiBau zrasel do družbe, ki danes zaposluje 52 ljudi in zanima tuje korporacije. V Ajpesu je kot družbenik vpisan hrvaški DaiBau, prihodki so predlani zelo poskočili. Platforma MojMojster/DaiBau ima 260.000 uporabnikov in združuje 65.000 gradbenih podjetij - obrtnikov, mojstrov, arhitektov in drugih strokovnjakov za gradnjo in obnovo nepremičnin iz Slovenije, Hrvaške, Avstrije, Bosne in Hercegovine, Srbije, Slovaške in Romunije. Na današnji tiskovni konferenci so naznanili, da osvajajo še poljski, madžarski, češki in bolgarski trg. Ciljajo na vzhodno Evropo in države z nizko razvito digitalizacijo ter visokim potencialom za gradnjo in prenovo stavbnega fonda.

Platforma je preprosta in praktična. Če iščete mizarja, vtipkate ključno besedo in kmalu dobite rešitev. Pelcl je pojasnil, kako deluje model: "Povežemo vas z najbolj primernimi in prostimi izvajalci za vaš projekt. Če denimo obnavljate stanovanje v Mariboru, vas povežemo s preverjenimi pleskarji. V nekaj urah ali najkasneje v nekaj dneh se vam oglasijo tisti pleskarji, ki jih to zanima, in dogovorite se za izvedbo. Na koncu oddate oceno, kako se bili zadovoljni z delom izvajalca."

Storitev je za naročnika del, potrošnika brezplačna, medtem ko morajo obrtniki plačati naročnino. Najnižja je 250 evrov, v povprečju pa izvajalci portalu plačujejo 300 evrov. V zaprtem času koronske epidemije se promet ni zmanjšal. Ravno obratno. Direktor je povedal, da "je povpraševanje na portalu eksplodiralo. Ljudje razmišljajo, kako bi denar, ki so ga hranili za potovanja, vložili v ureditev sanjskega doma, in se pospešeno odločajo za obnove."

Skrivnostni znesek novih solastnikov

Potencial te spletne platforme sta prepoznala Henklova poslovna enota Adhesive Technologies in sklad South Central Ventures. Odločila sta se za finančni vložek. Znesek je skrivnost, vlagatelji govorijo le o sedemmestni številki, torej vsaj milijonu evrov ali več.

Adrian Orbea, vodja globalnega marketinga pri Henklu, je dejal, da sta jih pritegnila prodorna digitalizacija, saj "ta igra pomembno vlogo pri pridobivanju konkurenčnih prednosti na različnih tržiščih", in uigrana slovenska ekipa. Jure Mikuž iz sklada tveganega kapitala South Central Ventures, ki je v portal MojMojster investiral že leta 2018, meni, da so za rast podjetij pomembni veliki, pravi investitorji. Podjetjem pa ni treba najprej siliti v ZDA ali na Kitajsko, ker je precej priložnosti mnogo bližje.

Zaradi svežega kapitala "ni nobenih obveznosti do investitorjev. Namen je, da podjetje uporablja sredstva smiselno, za rast in ne preveč potrošno. Na koncu nekega razvojnega stadija pa se pričakuje prodaja podjetja ali vstop na borzo," je pojasnil Martin Pelcl. Henkel in South Central Ventures sta namreč postala družbenika, solastnika DaiBaua, in najbrž si lahko obetata lepo korist.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta