V Tušu pojasnjujejo, da kupci trenutno najpogosteje povprašujejo po izdelkih z daljšim rokom trajanja, to so predvsem testenine, moka, konzervirani izdelki, kvas in drugo tovrstni izdelki. Podobno kot v spomladanskih mesecih, torej. A v Tušu opozarjajo: "Izdelkov je na prodajnih policah dovolj, saj jih dnevno zagotavljamo z dobavami iz našega centralnega skladišča."
Velik porast naročil beležijo v spletnem supermarketu hitrinakup.com. Kot pravijo, ljudem na termine za dostavo ni potrebno čakati, ker je prevzem v prtljažnik vozila na 24 Drive-Thrue lokacijah pred trgovinami Tuš mogoč že isti dan, najhitreje 2 uri od oddaje naročila. Dostavo na dom omogočajo na šestih lokacijah po Sloveniji - v Ljubljani, Mariboru, Celju, Kranju, Novem mestu in od tega tedna dalje tudi v Kopru.
"Letos v času epidemije so se nakupne navade prilagodile razmeram. Kupci so nakupe opravljali manj pogosto, a v večjem obsegu. Kupci se čedalje pogosteje odločajo tudi za nakupe živil preko spleta, kar je bila izkušnja že spomladanskega vala. V obdobju epidemije smo beležili 3600 odstotni porast vrednosti v spletnih nakupih in 13-kratno povečanje prijav v spletni supermarket," pojasnjujejo. "V naslednjih petih letih pričakujemo, da bo spletni supermarket postal najboljša rešitev za vse tiste, ki jim je ta način nakupovanja praktičen in želijo prihraniti svoj čas. Skladno s tem ga bomo še naprej razvijali in nadgrajevali." Po obdobju spomladanskega vala novega koronavirusa ocenjujejo, da je 40 odstotkov kupcev trajno spremenilo svoje nakupovalne navade.
Te dni ponovno beležijo bistveno povečano zanimanje za spletno nakupovanje
V podjetju Spar Slovenija ocenjujejo, da so se že ob prvem valu epidemije ustrezno odzvali na izredne razmere in kupcem zagotavljali nemoteno nakupovanje, zato bodo tudi v prihodnjih tednih delovali po podobnih načelih. "Tako kot ob prvem valu epidemije tudi tokrat opažamo povečano povpraševanje po osnovnih dobrinah in izdelkih z daljšim rokom uporabe, hkrati pa je zaznati tudi večjo povprečno košarico," povedo o trenutnih nakupovalnih navadah slovenskih kupcev.
Deluje tudi spletna trgovina. "Že pred prihodom koronavirusa smo v spletni trgovini SPAR Online delovali s 95 do 100 odstotno zasedenostjo časovnih oken za dostavo ali prevzem za isti dan, ob prvem spomladanskem izbruhu pa je povpraševanje čez noč poskočilo." Povečanemu številu naročil so se prilagodili na različne načine, med drugim so zaposlili dodatne sodelavce, razširili skladišče ter povečali število voznikov in dostavnih vozil. "Te dni ponovno beležimo bistveno povečano zanimanje za spletno nakupovanje, saj se časovna okna za dostavo oziroma prevzem zasedajo še hitreje kot sicer, čemur se poskusimo prilagoditi v največji možni meri."
Skrb, da bi izdelkov zmanjkalo, je odveč
Kakšna je situacija v Mercatorju? Kot pojasnjujejo, trenutno opažajo, da je obiskov njihovih trgovin nekaj manj, so pa nakupi nekoliko večji. "Ljudje torej kupujejo manjše zaloge predvsem osnovnih živil, ne delajo pa večjih zalog. Nekoliko večje je zdaj spet povpraševanje po osnovnih živilih in higienskih potrebščinah, so pa razmere veliko bolj umirjene kot ob začetku epidemije spomladi, saj ljudje vidijo, da smo v Mercatorju dobro založeni in da ničesar ne primanjkuje. Zalog je dovolj, tudi dobave so nemotene, pričakujemo, da bo tako tudi v prihodnje"
V močnem porastu je znova kupovanje v njihovi spletni trgovini, "v prihodnje pa bo večini kupcev verjetno še vedno najbolj ustrezala kombinacija kupovanja v Mercatorjevi spletni in v običajni trgovini".
V Hoferju sporočajo, da večjih posebnosti glede nakupov trenutno ne opažajo, dobavna veriga trenutno poteka brez večjih posebnosti. "Naši sodelavci v logistiki in prodaji skrbijo, da je razpoložljivost izdelkov na naših policah zadostna." Medtem pa v Lidlu povedo, da v zadnjih dneh opažajo nekoliko povečano povpraševanje po svežih izdelkih (meso, mlečni izdelki in podobno) ter izdelkih z daljšim rokom trajanja. "Naj poudarimo, da naše trgovine dnevno zalagamo z izdelki, prav tako so v našem skladišču zaloge teh izdelkov več kot zadostne, zato je skrb, da bi jih zmanjkalo, povsem odveč."