Da vlada bolj strateško, domišljeno in dovršeno kot k obvladovanju epidemije teži k obvladovanju medijev in se je tudi zato po obračunih z RTV z vsemi sredstvi odločila za discipliniranje Slovenske tiskovne agencije (STA), po vsem videnem in vseh njenih potezah več ne preseneča. Če je vladi epidemija koronavirusa povsem ušla iz rok, pri čemer je popolnoma zavozila tudi plat komuniciranja z državljani, zdaj skuša za vsako ceno prevzeti medijske vajeti, po možnosti celotnega prostora in najprej pri osnovi, pri agencijski bazi. Namen ni le, da zradira kakršenkoli dvom, pomislek in kritiko, temveč preprečuje že sleherno novinarsko vprašanje, ki ga v medijih zastavimo v imenu javnosti, in ukroji lastne "uredniške" politike, v katerih bo vladno sporočilo tudi končno medijsko sporočilo.
Načini in brezobzirne taktike, s katerimi si vlada skuša podrediti medije, ob že vzporedno vzpostavljenem lastnem propagandnem aparatu, ki seveda nima dosega, kot ga ima javni servis STA (ali RTV), v očitni paniki neobvladovanja mnenj(a) javnosti postajajo vse brutalnejši. Ni namreč bolj učinkovitega spodkopavanja temeljev od finančnih rezov. Ni bolj učinkovitega strašenja od groženj z uničenjem eksistence. In hkrati ni bolj dodelane taktike od preverjene sprevržene - pripraviti vse za požig, požgati, odgovornost za požig pa pripisati kar požganemu. Medtem ko vlada (in urada vlade za komuniciranje) spodkopava zakonske obveze, po katerih je dolžna zagotavljati javni denar za avtonomni javni servis, kršitve predpisov za nameček naprti napadeni tiskovni agenciji. Nacionalni tiskovni agenciji, ki v koronakrizi (pa ne le zdaj) opravlja eno najpomembnejših vlog verodostojnega informiranja in ostaja hrbtenica profesionalnega poročanja. Vsebine STA so tudi eden od temeljnih zanesljivih virov vseh medijev, tako lokalnih, pa tudi tujih, zato neposredni napad nanjo pomeni napad na kakovostno novinarstvo. Hkrati pa je napoved ukinjanja financiranja ob širši vlogi STA v demokratičnem prostoru bistveno več od pritiska na ta medij - sploh ob vzporednem dogajanju v kulturi, pod katero sodijo mediji. Demonstracija moči, ki ne izbira sredstev, je tudi predčasno ukinjanje statusov kulturnim delavcem, ki so si do danes zmotno predstavljali, da so v kulturi na polju svobodnega.
Nacionalna sramota, za katero je premier Janez Janša označil STA v seriji omalovaževanj medijev in novinarjev, je kvečjemu način, kako se je ta vlada pri reševanju največje zdravstveno-ekonomske krize izgubila. Koalicijskih partnerjev pa ni niti malo sram: potrjevati zgolj informativne sklepe na dopisnih sejah, nato pa se post festum sprenevedati, da se v bistvu ne strinjajo s poprejšnjim lastnim prikimavanjem. Že videne predstave za javnost, ki se končajo še pred začetkom, saj imajo realno pred očmi le še lastni interes obstoja na oblasti. Vse za narodov blagor. A tudi njim gre zgolj za preživetje, mar ne?