Bobni, raglje, ploskanje, spodbujanje … Tudi strelska tekmovanja so lahko zanimiva za navijače. Če kje, to dobro vedo v Rušah, kjer so pod streho pospravili še eno uspešno mednarodno tekmovanje v streljanju z zračnim orožjem. Grand prix pod Pohorjem, ki je bil četrtič zapored uvrščen v koledar mednarodne strelske zveze ISSF, SD I. Pohorski bataljon Ruše pa ga je pripravil že 31., je napolnil finalno dvorano. Tudi zaradi dobrih nastopov slovenskih strelcev.
Že mladinci so poskrbeli za odlično napoved. Zlato Maksimilijana Žariča in srebro Hane Strakušek s puško ter bron Nike Skubic in Žariča med mešanimi pari s puško so dvignili letvico pred vikendom, ko so na sceno stopili člani. Manja Slak je v finalu članic s pištolo za sabo pustila vse konkurentke, še najbolj sta se ji približali tekmovalki iz Gruzije. "V finalu sem vedela, da zaostajam. Mislila sem, da mi zadnji strel ne bo uspel, da bom, po domače povedano, 'zasrala', ampak je uspelo. Zelo sem vesela. Konkurenca sicer ni bila tako številna kot v prejšnjih letih, a prvo mesto mi dosti pomeni. To je dobra priprava za evropsko prvenstvo, kjer bom tekmovala tako v mladinski kot članski konkurenci," se proti Osijeku, ki bo marca gostil najboljše strelce v Evropi, že ozira 18-letnica iz Poljanske doline.
Novi Rajmond Debevec
"Manja je razred zase!" je najstnico pohvalila vodja slovenske reprezentance Andreja Vlah. "Je novi Rajmond Debevec," je nadaljevala z laskavo primerjavo z olimpijskim prvakom, "sploh ne vem, od kod jemlje vso energijo. Sicer je zelo mirna, a ko stopi na linijo, ne popušča. Je oseba za finale. Neverjetno!" V sobotnem finalu je imela dve železi v ognju. Med moškimi, kjer je zlato osvojil olimpijski prvak, Srb Damir Mikec, Slovenci sicer niso imeli svojega predstavnika, se je pa Slakovi med najboljšo osmerico pridružila Denis Bola Ujčič, ki je končala na petem mestu.
Enak rezultat je dan kasneje uspel Urški Hrašovec. Rušanka, ki je sezono začela z novo puško, se je prvič prebila v finale domače tekme. "Verjetno bi pred tekmovanjem kar podpisala za peto mesto. Vem, kako težko je streljati pred domačim občinstvom, a po drugi strani mi ni šlo tako slabo. Kaka napaka manj, pa bi bilo še boljše," je ugotovila 25-letna članica domačega kluba. Da je ruški grand prix najlepše, a hkrati najtežje tekmovanje, je ugotavljala, preden se je letošnja izvedba začela zares. Po najboljšem rezultatu v domačih logih se njena ugotovitev ni spremenila. "V ključnih trenutkih se ni bilo težko osredotočiti. Živci so me bolj grabili pri pripravi na finale, pri preoblačenju v strelsko uniformo, prenašanju orožja z ene dvorane v drugo. To se je še poznalo v poskusnih strelih in v prvi seriji, potem pa je kar nekako steklo," nam je po tekmi, na kateri je bila najboljša Poljakinja Julia Ewa Piotrowska, dejala Urška Hrašovec.
Glasneje, ko je bilo, bolj natančen je bil
Ko je pospravila puško, se ni odpravila domov. Podobno kot drugi člani reprezentance je ostala v dvorani OŠ Janka Glazerja in v zadnjem dejanju grand prixa spodbujala strelce s puško. Jure Sočič se je zavihtel na drugo mesto. "Ni lahko priti v finale, že to je velik uspeh. V kvalifikacijah sem ustrelil svoj osebni rekord, v finalu pa je bila druga pesem, nadgradnja kvalifikacij. Pri teh rezultatih je izjemno težko priti med najboljših osem, a vse se da, če se hoče. Podest ni bil prioriteta, že finale je bil velik uspeh, srebrna nagrada pa je češnjica na vrhu torte," se je smejalo 22-letnemu Prekmurcu, ki je zaostal le za Izraelcem Sergeyem Richterjem. Glasnejši, ko so bili navijači v dvorani, bolj natančno je streljal. "Zagotovo te dvigne, ko je dvorana polna in je navijanje glasno. Vrhunsko! Za takšne trenutke treniraš," je dejal o vplivu ambienta v dvorani na njegovo mirno roko.
V finalu je pridno pridobival mesta. Konkurenti so odpadali, on pa je obstal na strelišču. Bi, če bi imel na voljo še kak strel več, ujel tudi Izraelca? "Z dvema streloma bi težko to nadoknadil, 1,5 kroga je vseeno takšna razlika, da jo težko ujameš. Možnost je bila, a je bilo izjemno težko," se v pretirana predvidevanja ni spustil Sočič, ki je presenetil celo vodjo reprezentance. "Vse skupaj je bilo še nad mojimi pričakovanji, ki so bila pred tekmovanjem zelo visoka. Jure me je res presenetil. Pred leti je kot mladinec kazal svoj potencial, a ga je nato študij odmaknil s tekmovalne poti. Po nekaj pogovorih sva se odločila, da mu ponovno ponudim možnost v reprezentanci, in to je s pridom izkoristil. Če delaš, je to vedno poplačano," nam je dejala Andreja Vlah.
Marca bo Osijek gostil prvi vrhunec sezone. So dobri rezultati na grand prixu že napoved slovenskih medalj na evropskem prvenstvu? "Nekaj močnih držav, kot so Norveška, Danska, Nemčija, Italija, Finska, je letos v Rušah manjkalo, a rezultati niso bili nizki. Za finale je bilo treba ustreliti dober rezultat. Bo pa treba še nekaj dodati, da bomo tudi na evropskem prvenstvu suvereni, kot smo bili v Rušah," konje umirja selektorica.
Zaključna ocena: odlično!
Ne le tekmovalci, tudi organizatorji so se izkazali. "Vse je šlo zelo gladko z organizacijskega vidika, bilo je uspešno tudi tekmovalno. V skoraj vseh finalih smo imeli svoje predstavnike, dvakrat je zaigrala slovenska himna, pritegnili smo veliko obiskovalcev, uspeli smo z neposrednimi televizijskimi prenosi. Zaključna ocena je: odlično!" je žarel predsednik organizacijskega odbora in predsednik Strelske zveze Slovenije Ljubo Germič. To mu je potrdil tudi prvi mož ISSF. Tri dni je v Rušah gostil predsednika mednarodne strelske zveze Luciana Rossija. "Predsednik je med svojim obiskom večkrat rekel, da je trenutno v Rušah strelsko središče sveta. Poskrbeli smo, da je glas o Rušah, o strelskem športu in Sloveniji slišan po celem svetu. To je garancija za prihodnja leta. Letošnja dobra organizacija že vključuje ambicije za naslednje leto, termin za 2026. je praktično že določen," se proti 32. izvedbi tekmovanja že ozira Germič.