(INFOGRAFIKA) Lionel Messi in Kylian Mbappe za večno slavo

Zoran Mijatović Zoran Mijatović
17.12.2022 06:01

Aktualna branilka naslova Francija in južnoameriška prvakinja Argentina se bosta v nedeljo ob 16. uri v Lusailu udarili za naslov najboljše nogometne ekipe na svetu

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Lionel Messi in Kylian Mbappe sodita med najboljše nogometaše na svetu, a na vrhu je prostor le za enega ...
Lionel Messi in Kylian Mbappe sodita med najboljše nogometaše na svetu, a na vrhu je prostor le za enega ...
EPA

Po 62 tekmah je napočil trenutek odločitve. V nedeljo ob 16. uri se bo na stadionu v Lusailu, ki sprejme 80.000 gledalcev, odločalo, katera nogometna reprezentanca je najboljša na svetu. Tako Francozi kot Argentinci lovijo svoj tretji naslov. Galski petelini so ga osvojili na domačih tleh leta 1998 in na zadnjem mundialu v Rusiji 2018. Tudi Argentinci so se prvič veselili doma, pisalo se je leto 1978, nato pa še leta 1986 v Mehiki. A ob tem so izgubili še tri finala, ta bo zanje že šesti.

Tekmeca se bosta med seboj udarila trinajstič. Uspešnejši so Južnoameričani, ki so dobili šest obračunov, tri pa izgubili. A ko sta se ekipi nazadnje srečali - bilo je pred štirimi leti na SP v Rusiji -, so gavči potegnili krajšo in izpadli v osmini finala. Za 4:3 je bil z zadnjima goloma za svojo ekipo mož odločitve Kylian Mbappe, ki se je na koncu tekmovanja s Francijo tudi veselil lovorike. Tudi tokrat so stavnice rahlo na strani aktualnih prvakov, spet pa bi lahko odločil trenutek čarovnije Mbappeja ali pa virtuoza na drugi strani, Lionela Messija.

Vse oči uprte v PSG-jev dvojec

Ja, tudi v tokratnem finalu se bo vse vrtelo okrog argentinske in francoske desetice, ki s Cristianom Ronaldom sodita v najožji krog najboljših nogometašev zadnjih let na svetu. Pri tem pa se soigralca pri pariškem PSG-ju Messi in Mbappe ne bosta borila le za večno slavo in pridobitev pravic za bahanje v klubski slačilnici, temveč sta tudi favorita za najuglednejši individualni nagradi, zlato žogo za najboljšega nogometaša tekmovanja in zlati čevelj za najboljšega strelca prvenstva. S po petimi goli (pri čemer je Messi vpisal še tri asistence, Mbappe pa dve) sta že zdaj na vrhu strelcev, tesno za njima, s štirimi goli, pa sta Argentinec Julian Alvarez in Francoz Olivier Giruoud. Spomnimo; ne za Messija ne za Mbappeja to sicer ne bi bila prva posamična nagrada na tovrstnih tekmovanjih - Argentinec je bil izbran za najboljšega nogometaša mundiala 2014, ki ga je Argentina po podaljšku v finalu z 0:1 izgubila proti Nemčiji, Mbappe pa je bil z 19 leti najboljši mladi nogometaš zadnje izvedbe tekmovanja, ki ga je Francija osvojila s finalno zmago 4:2 proti Hrvaški.

Da se prvenstvo v Katarju zaključuje z Messijem in Mbappejem v glavni vlogi, je sanjski razplet za tamkajšnjega emirja Tamima bin Hamada Al-Thanija, ki ni le katarski vladar, ampak od leta 2011 tudi lastnik PSG-ja. Za koga, če sploh, bo držal pesti, ni znano, se pa ve, kdo je največji dolžnik na mundialih. Medtem ko je Mbappe že ob svojem prvem nastopu dvignil cenjeno lovoriko, 35-letni Messi to poskuša že petič. Z enajstimi goli je že dosegel nov argentinski rekord na svetovnih prvenstvih, s 26. nastopom na tovrstnih tekmah bo v finalu postavil še svetovnega, a če iz finalnega dvoboja ne izide kot zmagovalec, mu božanski status, kakršnega ima v njegovi državi prvak iz leta 1986 Diego Armando Maradona, nikdar ne bo pripadal. Čeprav je 42-letni Kamerunec Roger Milla leta 1994 dokazal, da se da tudi v petem desetletju življenja na svetovnih prvenstvih dosegati gole, je Lionel Messi že potrdil: "Prav gotovo bo to moja zadnja tekma. Do naslednjega prvenstva je še ogromno let, mislim, da mi ne bo uspelo igrati na naslednjem. Končati zadnjo tekmo v finalu je idealen razplet."

Najboljši reprezentanci zadnjih let

Obe finalistki sta v skupinskem delu doživeli po en kiks - Argentina je v uvodnem dvoboju z 1:2 izgubila proti Savdski Arabiji, Francija pa na tretji, že nepomembni tekmi z 0:1 proti Tuniziji -, sicer pa sta na tekmovanju prikazali učinkovito in napadalno igro. Na šestih tekmah sta povprečno dosegali po dva zadetka (Argentina skupno 12, Francija 13). Da sta v finalu zasluženo najboljši ekipi zadnjih let, priča tudi dejstvo, da so Argentinci na zadnjih 42 tekmah izgubili le na prej omenjeni proti Savdski Arabiji, medtem ko je Francija osvojila zadnjih devet od desetih tekem na svetovnih prvenstvih.

Da bo poslastica med južnoameriškimi in svetovnimi prvaki polnega okusa, bosta obe moštvi v popolnih postavah. Če kamelja gripa, ki naj bi razsajala po francoskem taboru, ne bo še koga prikovala na posteljo, seveda. Pri gavčih se po prepovedi igranja v polfinalu vračata Marcos Acuna in Gonzalo Montiel, proti Hrvaški pa ni igral niti rahlo poškodovani Angel di Maria, ki bi s povratkom na igrišče argentinski sistem 4-4-2 z Messijem in Julianom Alvarezom v napadu, ki je deloval proti Hrvaški, spremenil v še napadalnejši 4-3-3.

Tudi Francozi imajo svoje povratnike. Adrien Rabiot in Dayot Upamecano sta menda že premagala prehlad in bosta spet kandidata za prvo enajsterico, kjer sta ju proti Maroku nadomestila Youssuf Fofana in Ibrahim Konate. Ker ob odhodu na SP selektor Didier Deschamps ni nadomestil takrat menda poškodovanega (po nekaterih virih pa iz reprezentance izgnanega) Karima Benzemaja, ima ta teoretično v finalu še vedno pravico nastopa. A na tovrstno novinarsko poizvedovanje je francoski selektor odvrnil le: "Na to ne bom odgovoril!"

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta