Kako bo igrati v Čeferinovih čevljih, ki so vendarle pustili močno sled, sem vas vprašal leta 2017, pol leta po prevzemu funkcije, vi pa ste kot nekdanji nogometaš rekli, da morajo biti čevlji ravno pravšnji. Kako je bilo "igrati" v teh štirih letih, še zlasti v tem težkem finalu z epidemijo?
"Predsednik Čeferin in moji predhodniki so zapustili dobro urejeno nogometno zvezo, ki je ni bilo težko prevzeti, saj je bila dobro organizirana. Težko je ocenjevati, kako sem 'igral', ker sem lahko pristranski, pravim pa, da je v tem obdobju štirih let bilo narejenih veliko pomembnih stvari. Med drugim smo razširili drugo ligo, zelo dobro smo izpeljali Futsal Euro in poželi veliko tudi mednarodnih pohval, vlagali v infrastrukturo, sofinancirali gradnje nogometnih objektov po vsej Sloveniji ne glede na to, da NZS ni lastnik objektov in je dejansko edina športna zveza, ki vlaga v to. Uvedli smo finančne spodbude za igranje mladih nogometašev v prvih postavah prve lige in tudi v času koronakrize skušamo pomagati."
Je pa še pred korono v teh čevljih bilo tudi nekaj žuljev, ko je bilo treba narediti red?
"Seveda, treba je bilo sprejeti tudi veliko nepopularnih odločitev. Zaradi neizpolnjevanja licenčnih pogojev smo NK Koper, ki je bil stabilen prvoligaš, morali poslati v četrto ligo, kar ni bilo preprosto, bilo je tudi nekaj napetosti pri imenovanju selektorjev, med klubi, ko je bilo treba umiriti odnose, najtežje čase pa doživljamo zdaj v času koronavirusa, ko smo se vsi znašli na neznanem področju in je bilo nujno usklajevati vse aktivnosti, da smo zaključili prvenstvo, kar je bilo izjemno. Na zunaj se to niti ne vidi, dejansko pa zahteva veliko nenehnih prilagajanj."
Vas je presenetilo, da ste edini kandidat za mamljivo funkcijo predsednika NZS? Prejšnjič ste imeli protikandidata iz vrst politike in ga gladko premagali, torej je nogomet vendarle politiki dal vedeti, da ima nogomet širšo družbeno vlogo?
"Presenetilo me je, da na teh volitvah nimam protikandidata. V nogometnem okolju je vsekakor lažje, če si v njem dlje časa. Sam sem v njem skozi različne vloge 30, 35 let, verjetno je to treba pripisati temu."
Se pa politiki radi pokažejo, ko šport slavi uspehe in jih napade virus narcisoidnosti. Vas pogosto kličejo za vstopnice in predvsem, ali so tudi zdaj, ko ste jih vi potrebovali v času korone, dvigovali telefone in pomagali nogometu?
"Posebnih klicev za vstopnice tudi v predkoronskem času niti ni bilo, je pa res, da so vodstva držav in vlad povabljena na dogodke in se lažje odzovejo, ko so zmage, in težje takrat, ko nam ne gre najboljše. Moram pa reči, da je bilo zaradi epidemije potrebnega veliko usklajevanja z državnimi organi v zvezi z nadaljevanjem prvenstva in da so komunikacija in odločitve potekale korektno. Hkrati je pa res, da je razumevanje problemov in potreb športa s strani organov, ki niso iz športa, včasih problematično, zlasti če narave športa ne poznajo, ampak generalno smo sodelovati korektno."
Trenutno se prva liga lahko igra, kaj bo z drugimi?
"Najvišji oziroma profesionalni rang tekmovanja lahko teče, to je v Sloveniji Prva liga Telekom Slovenije, ampak po mojem mnenju je profesionalni rang v Sloveniji v nogometu tudi že druga liga. Širitev druge lige z 10 na 16 klubov je bil zadetek v polno in zdaj imamo skoraj profesionalno tudi drugo ligo z velikim številom igralcev s pogodbami. NZS je ves čas delovala v smeri, da bi lahko nadaljevali tudi v II. SNL, I. SFL in I. SŽNL, vendar pa se pogoji in epidemiološka slika ves čas spreminjajo in na koncu moramo dati prednost zdravju."
Nogomet brez gledalcev je kot juha brez soli, a vrnili se bodo
Kakšni so obeti?
"Veseli smo, da se nadaljuje prva liga, upamo in verjamemo, da bomo lahko nadaljevali tudi prej naštete, medtem ko bodo vsa druga tekmovanja glede na razglašeno epidemijo morala počakati, da se stanje umiri. Čeprav obstaja velika želja, da igramo, moramo biti odgovorni, saj gre za amaterske igralce in nogometne delavce, ki so v šolah in službah, realnega konca epidemije pa še ni videti."
Pa gledalci?
"Za zdaj so tekmovanja dovoljena brez gledalcev, kar upoštevamo, je pa res, da je nogomet brez gledalcev kot juha brez soli, ampak glede na trenutno situacijo je bolje, da se prvenstvo nadaljuje, da ne zastane, ko se bodo zadeve umirile, pa se bodo vrnili tudi gledalci, kar si želimo."
Kot bivši nogometaš, sodnik, funkcionar gotovo težko gledate nogomet brez gledalcev, ta kulisa, veselje, sreča, žalost, čustva, zdaj manjkajo, ampak že takoj, ko se je po zaprtju del gledalcev vrnil, se je vrnilo upanje?
"Nogomet je strast, so emocije, je dogodek, je energija, logično je, da je igrati nogomet pred publiko kot tudi gledanje na polnih stadionih nekaj drugega. Tudi kvalitetno tekmo je na praznem stadionu drugače spremljati kot slabo tekmo na polnem stadionu, ta vidik je neprecenljiv, zato se bodo gledalci vrnili, takoj ko bo to možno."
Ne nazadnje gre tudi za vstopnine, se bo zvezi koronakriza zvezi poznala finančno?
"Vsem se bo poznalo, klubom in zvezi pri oglaševalskih sredstvih, medijskih pravicah, vsi pričakujemo nekaj nižje prihodke, zato bomo pogledali tudi na tekmovalne stroške. Poznalo se bo tudi pri prodaji igralcev, zato je zveza skušala pomagati prvi ligi z namenskimi sredstvi za mlade igralce, sofinaciranjem tekmovalnih stroškov, pomagali smo pri testiranjih, nekaj sredstev iz medijskih pravic smo dali klubom tudi vnaprej."
Uefi je z velikimi napori uspelo izpeljati ligo prvakov, evropsko ligo, superpokal v Budimpešti celo z delom gledalcev, teče liga narodov, nogomet je reagiral takoj, ko je lahko. Nisva vedeževalca, pa vendar, kaj se bo zgodilo z evropskim prvenstvom U-21 v Sloveniji, ki je poleg Futsal Eura največji nogometni dogodek, ki bi moral biti prihodnje leto?
"Uefa je res velika in pomembna organizacija, ki jo zelo dobro vodi naš bivši predsednik Aleksander Čeferin in ki se res organizirano in odgovorno odziva na razmere v okolju. Preložila je tekmovanja pod svojim okriljem, evropska prvenstva, mladinske turnirje in lige in počakala na umiritev razmer, nato po spremenjenem načinu zaključila ligo prvakov in evropsko ligo, počakala z mednarodnimi prijateljskimi tekmami in šele v jeseni nadaljevala ligo narodov. Njeno ravnanje je bilo zelo odgovorno, tako Uefa kot Fifa zvezam pomagata v nastalih razmerah.
Euro U-21 v Sloveniji je res izjemen dogodek, največje prvenstvo, ki ga glede na infrastrukturne možnosti lahko gostimo, v soorganizaciji s sosedo Madžarsko. Format prvenstva je zdaj spremenjen, prvič s 16 udeleženkami (število je bilo povečano) bo zdaj raztegnjen na dva dela. Prvi del bo odigran v marcu, kjer bo Slovenija gostila dve skupini, od osmih ekip se bodo štiri uvrstile naprej. Drugi del prvenstva pa se bo odigral v maju oziroma juniju, kjer se bodo v Sloveniji odigrali dva četrtfinala, en polfinale in finale v Stožicah. To je scenarij in upam, da bo ta verzija tudi ostala."
Prizorišča ostajajo Maribor, Celje, Koper, Ljubljana?
"Načeloma da, odločitev Uefe bo znana v kratkem."
Kako bo pripravljena naša reprezentanca, trenutno je kar nekaj vroče krvi v ekipi do 21 let, v javnost je prišlo pismo o nesoglasjih med nogometaši in selektorjem Primožem Gliho. Kako boste ukrepali, je možno zgladiti spor, reprezentanca ima sicer dobre rezultate?
"Reprezentanca je dlje časa skupaj, odigrala je večje število prijateljskih tekem in se korektno pripravljala za prvenstvo, v ekipah pa seveda pride kdaj pa kdaj tudi do nesoglasij in tako je prišlo do trenj znotraj reprezentance. Opravili smo nekaj razgovorov s predstavniki igralcev in po poteku karantene tudi s selektorjem, ampak tako zveza kot institucija in sam osebno ne bomo vlekli hitrih potez pod kakršnimikoli pritiski, ampak želimo analizirati situacijo in pogledati, koliko je porušeno zaupanje in možnost sodelovanja, šele nato bomo sprejeli odločitve."
Če se vrneva k A reprezentanci - trije selektorji so bili v vašem obdobju - Katanec z nogometno karizmo igralskih in trenerskih uspehov, Kavčič, ki si je spoštovanje pridobil kot mentor mladih, ki so zrasli v zvezde, Kek z rezultati in inteligenco za vodenje. Položaj selektorja je vselej eden večjih izzivov za predsednika, na tem marsikateri obstoji ali pade?
"Seveda, za Katanca ne morem reči, da ni bil uspešen v zadnjem mandatu, mi smo uvrstitev na evropsko prvenstvo 2016 imeli na dlani na tekmi v Švici, ekipa je igrala v dodatnih kvalifikacijah, nato je bilo nekako logično, da je priložnost dobil Kavčič in imel manj sreče, zdaj pa imamo Matjaža Keka, pravega strokovnjaka, ki se je dokazal tako v reprezentanci kot v klubu. Vedno so težke odločitve in kdaj komu niso pogodu, ampak če sprejmeš delo predsednika NZS, se tem odločitvam ne moreš izogniti."
Se vam zdi, da sta Katanec in Kavčič pogrnila na področju komuniciranja, nogomet je poleg rezultata, ki je osnova, danes vendarle tudi predstava za javnost, teater, javni nastopi, spretnosti in veščine so tu zelo pomembne?
"Lahko rečem, da je v času digitalne tehnologije in tako številnih medijev komunikacija res izjemno pomembna."
Javnost na socialnih omrežjih skoči na vsako besedo, intonacijo, gesto in v primeru spodrsljajev razsuva v tem sovražnem okolju, kadar so argumenti in kadar jih ni, pri čemer se ljudje skrivajo za anonimnostjo in pametujejo.
"Temu se ne gre izogniti, bolj si visoko, bolj si izpostavljen javnosti, zato je treba še bolj paziti, ker je danes vsem vse na očeh."
Praktično potrebuješ 13 igralcev in vratarja, da so testirani in zdravi, samo da gre nogomet naprej
Kot predsednik si od selektorja gotovo želite velik rezultat. Kako zdaj vidite dogajanje v reprezentanci?
"Ko smo se s Kekom pogovarjali, smo sodelovanje zastavili na daljši rok, dejstvo je, da preko noči preobrata ne moreš narediti in da je potreben čas. Slovenija se ne more po kvaliteti lige, klubov in igralcev kot po tekočem traku uvrščati na velika tekmovanja, vsake toliko časa pa. Danes imamo kar nekaj igralcev, ki igrajo v ligi prvakov, klube, ki igrajo v teh tekmovanjih, torej neko kvaliteto premoremo, z dobrim vodenjem, pravim odzivom in pristopom reprezentantov pa moramo to pretvoriti v dober rezultat."
Kaj ste si zadali kot cilj prihodnjega mandata, ki ga boste dobili na video volilni skupščini v ponedeljek?
"Ohraniti ugled, položaj in stabilnost poslovanja NZS, ki zagotavlja ustrezno kvalitetno okolje za ukvarjanje z nogometom. Veliko dela, truda in sredstev bo potrebno nameniti za dvig prepoznavnosti v prvi ligi in pomagati klubom prebroditi to težko korona obdobje. Tretja pomembna zadeva je spodbujanje nastopov mladih igralcev v prvi ligi, od tega bo veliko imela tako reprezentanca kot slovenski nogomet v prihodnosti, potrebno pa bo tudi nadaljevati z vlaganji v infrastrukturo. Seveda si želimo, da bi nam v naslednjem strateškem obdobju uspel preboj na eno od velikih prvenstev in da se na najvišja tekmovanja uvrsti še kakšna mlada reprezentanca, čedalje boljše igra tudi ženska reprezentanca, ki je še v igri za uvrstitev na evropskem prvenstvu, tako da tudi na tem segmentu še pričakujemo rezultate."
Kako vidite reprezentanco, ki je spet začela nabirati točke? Kampla bi tako resni in šank poznavalci radi videli, Iličić je bil po res briljantni sezoni odsoten ... Je bila vmes situacija taka, da bi celo selektor Kek obupal in se presedel na stolček Dinama?
"To, da je bil blizu Dinamu, ni bila stvar obupa niti ne verjamem, da tudi stvar denarja, čeprav bi bil veliko bolj plačan, kot je v zvezi. Šlo je za res izjemno ponudbo kluba, ki je na tem našem območju verjetno na prvem mestu, vendar se je Kek odločil za nadaljevanje dela z reprezentanco Slovenije. Glede Iličića, on zelo rad igra za reprezentanco, je eden najvidnejših členov sedanje ekipe, komaj čakamo, da se spet pridruži reprezentanci. Selektor Kek vedno pravi, da se moramo pogovarjati o teh fantih, ki igrajo, ki so dali nov veter, kar se vidi in po pristopu in rezultatih, treba je govoriti o njih. Vsak kvaliteten nogometaš je pa dobrodošel."
V slovenski ligi se kaže decentralizacija, ni več dominacije Maribora, prvaki so Celjani, trenutno vodi Mura, Olimpija je vedno tu ... Čemu to pripisujete?
"Več vzrokov je. Slovenska liga iz leta v leto napreduje. Maribor je s pristopom in izjemnimi rezultati pokazal, da se da tekmovati v ligi prvakov in evropski ligi, dejstvo je, da po uspehih pride tudi kriza, ampak sem prepričan, da se bo hitro pobral. Olimpija je zadnjih štirih, petih letih pri vrhu in vedno zraven, Mura uspeva z odličnim strokovnim vodstvom in okoljem, ki obožuje nogomet, Celje prav tako z dobrim strokovnim delom, Domžale ne glede na to, da so lani bili slabši ... V teh sredinah se igra kvaliteten nogomet in pomembno je imeti prvake tudi iz manjših sredin, kot so bili Nova Gorica, Koper, Domžale..."
Torej letos prognozirate naslov Muri, ki je v prvenstvu odlično začela?
"To pa je zelo nehvaležno napovedovati, prvenstvo je odprto, štirje, pet klubov bo imelo realne možnosti za naslov, tudi Celju nihče ni pripisoval lani možnosti na začetku prvenstva, sploh pa ne po zelo slabem startu."
Ob pogoju seveda, da bodo igralci zdravi in bo liga šla naprej. Zgodijo tudi odpovedi, z Aluminijem je bila tudi afera, točki je dobil povrnjeni ...
"Praktično potrebuješ 13 igralcev in vratarja, da so testirani in zdravi, da se lahko odigra tekma. Vedno pa se lahko zgodi, da kakšna tekma ne bo odigrana, ampak ključno je, kakšen je razlog. Pri Aluminiju klub ni želel odigrati tekme, pa bi jo po obstoječem pravilniku moral. Gre pa tudi za kazen, ki jo je izrekel disciplinski sodnik, razveljavila pa jo je komisija za pritožbe. To sta organa NZS, ki sta popolnoma neodvisna, kar spet kaže, da je institut komisije za pritožbe tak, da zagotovi zakonitost ukrepov. Denarna kazen je bila plačana in sprejeta, kazen odvzema točk pa zaradi obrazložitve na prvi stopnji ni bila prava in jo je zaradi tega komisija razveljavila. Neodvisna organa NZS skrbita, da se vse odvija v skladu z akti in pravilniki."
Tudi v ženskem nogometu je odmeval primer, ko zaradi domnevne okužbe v nasprotnem taboru druga ekipa ni želela igrati? Kako bi lahko preprečili morebitne zlorabe, da ne bi ena ekipa z okuženim igralcem okužila druge?
"Podrobno tega primera ne poznam, zato ga ne morem komentirati, garancij za morebitne zlorabe seveda ni, gre pa za etičnost ravnanja deležnikov v nogometu in zato vse, ki delujejo v nogometu, pozivam, naj ravnajo etično in pošteno."
Naši nogometni sodniki igrajo vidno vlogo, Damir Skomina je sodil že skoraj vse, zdaj ima 44 let, ko se počasi kariera konča. Tu sta še Slavko Vinčić in Matej Jug, imajo naslednike?
"Že vrsto let smo v špici, kot majhna država imamo omenjene tri sodnike, ki sodijo v ligi prvakov, kar je veliko priznanje. Hitro se prebija tudi Rade Obrenović, naša sodniška organizacija pod vodstvom Vlada Šajna, ki je v Uefini sodniški komisiji, izvaja izobraževanja strokovno in v trendu, kar se pozna tudi v slovenski ligi. Za zdaj, če ne bo sprememb, lahko sodniki evropske in nacionalne lige sodijo do 45 leta starosti."
Kdaj bo v slovenski ligi VAR in koliko bi stala uvedba?
"Izpeljali smo aktivnosti, se seznanili z rešitvami in pridobili ponudbe, sodniki se izobražujejo in certificirajo, kdaj ga bo možno uvesti, pa bo odvisno od finančnih možnosti NZS. Strošek je odvisen od rešitve in znaša od 400.000 do 800.000 evrov letno."
Živite v Ljubljani, zveza je na Brdu, še vedno ste član uprave Cetisa v Celju, kako usklajujete oboje?
"Obveznosti in potreb je veliko, ampak tako v NZS kot v podjetju imam veliko dobrih sodelavcev, tako da delo uspešno usklajujemo."
Ste še delegat na mednarodnih tekmah?
"Bil sem na četrtfinalu in polfinalu evropske lige v Nemčiji, vse je bilo brez napak in vrhunsko organizirano, ampak še brez gledalcev, medtem ko sem bil na Uefinem superpokalu v Budimpeši kot gledalec. Da je bilo na tribuni že 15.000 ljudi, je bila vsekakor dobra poteza Uefe in dober signal za vračanje nogometa v razmerah, kot jih svet še ni doživel."