Isola 2000 je do letos cilj dirke po Franciji gostila le enkrat. Leta 1993, ko je bil na tem smučišču prvi Tony Rominger. Švicar, ki ima podobno statistiko kot naš Primož Roglič. Trikrat je dobil Vuelto in enkrat Giro, na Touru pa je bil "le" drugi. Imel je to smolo, da je dirkal v obdobju Miguela Induraina. V svojem najboljšem letu v Franciji je dobil tudi etapo v Serre Chevalierju, veliki Mig, ki je veljal za džentlemena, mu je bil obakrat na kolesu. Je pa Švicar dobil tudi zadnji kronometer leta 1993, a Basku ni mogel približati na manj kot pet minut.
Toliko ima ta čas zaostanka za Tadejem Pogačarjem Jonas Vingegaard. Če je prvi kolesar sveta na nedeljskem izjemnem vzponu na Plateau de Beille za tri minute in pol izboljšal rekord Italijana Marca Pantanija iz leta 1998, je na Isolo 2000 s podobno razliko popravil 31 let star rekord Švicarja Tonyja Römingerja. To naj bi bila po podatkih portala Lanterne Rouge druga najboljša predstava Gorenjca v zgodovini vzponov, najboljša je ostala s 15. etape na Plateau de Beille. Sicer pa je po podatkih aplikacije Strava, ki ga uporablja večina pelotona, za 15,68 km dolg segment s 1120 metri višinske razlike proti cilju 19. etape (37:37) podrl rekord, ki ga je na treningu maja letos postavil 22-letni Američan Matthew Riccitello (Izrael-Premier Tech), peti letos na dirki po Švici, za skoraj pet minut.
Prvih sedem mest na vrhu lestvice zasedajo kolesarji z dirke, drugi je Remco Evenepoel (39;23), podatki Jonasa Vingegaarda, ki je ciljno črto prečkal z Belgijcem, pa niso javni. "Moj Tour je neverjeten," pa je v cilju dejal tretji s te lestvice Joao Almeida (39:42), ki je četrti v skupnem seštevku, toda astronomskih osem minut za stopničkami. Portugalec je prvi od pomočnikov v generalni razvrstitvi, letos je v tem pogledu boljši od Adama Yatesa, ki je dvanajsti. A primat je ostal pri Pogačarjevih Emiratih. "Tadej je v življenjski formi. Še sam ne morem verjeti, kako dober je. Izjemno vesel in ponosen sem, da sem del tega, da pišeno zgodovino," je povedal Almeida.