Smučarski skakalci so pred tekmovalnim koncem tedna na letalnici bratov Gorišek opravili kvalifikacije - uspešnih je bilo sedem Slovencev, izpadla sta Žiga Jelar (184,5 metra, 44. mesto) in Matija Vidic (182 metrov, 49. mesto). Najboljši med orli je bil na četrtem mestu Timi Zajc (222,5 m), ki je že na jutranjih treningih nakazal zmagovalno formo - po prvem trening skoku je bil z 223,5 metra drugi za Norvežanom Johannom Andrejem Forfangom (234,5 metra), po drugem trening skoku sta si mesti izmenjala, saj je bil Zajc z 228,5 metra najboljši. "Prvi dan je bilo delo dobro opravljeno, le v kvalifikacijah bi si morda želel kanček boljše razmere. Sva pa z letalnico, z novo smučino in profilom, postala prijatelja že ob prvem skoku, tako da je bilo potem malo lažje in mi več ni bilo treba veliko razmišljati. Če se bo dalo, bom lahko ta vikend očitno še veliko užival," je bil Timi Zajc zadovoljen, da je že takoj našel dobre občutke pred napornim vikendom. "Preden prideš na novo tekmovališče, nikdar ne veš, ali boš v formi, ali se bo kaj zalomilo ... Upal sem, da bom do kvalifikacij 'pogruntal' letalnico in daleč skakal. Zdaj mislim, da bo vikend šel dobro skozi."
Kljub konstantno dolgim poletom pa ni bil Zajc tisti, ki je poskrbel za daljavo dneva. Poljaka Piotra Zylo je poneslo kar do 241 metrov, a to je zadostovalo le za drugo mesto v kvalifikacijah. Najboljši je bil z 230 metri in kanček bolj neugodnim vetrom Japonec Rjoju Kobajaši, sicer tudi rekorder letalnice, potem ko ga je leta 2019 neslo do 252 metrov, meter in pol manj od svetovnega rekorda Stefana Krafta iz Vikersunda iz 2017.
Blizu vrha je bilo še nekaj drugih slovenskih skakalcev. Anže Lanišek je z 212 metri pristal na osmem mestu, Peter Prevc z 210 m na desetem, Lovro Kos z enako daljavo mesto za njim. Z "le" 206 metri in 23. mestom je za kanček razočaranja med 13.600 gledalci, med katerimi je bilo okrog 5000 otrok, poskrbel Domen Prevc, uvrstitev med najboljših 40 oziroma na tekmo pa je le bonus za nestalna člana A-reprezentance Maksima Bartolja (207,5 metra, 30. mesto) in Žaka Mogela (194,5 metra, 35. mesto). "Ob prvem trening skoku je bil strah prisoten, v drugo je šlo že bolje. Počasi se sproščam, spet postajam lahkoten. Na tak način pridejo metri in užitek," je svoj nastop ocenil Anže Lanišek, ki se je na Norveškem po poškodbi kolena vrnil med elito. Peter Prevc, ki bo zaradi slovesa te dni še toliko bolj pod drobnogledom, je imel podoben komentar. "Ob prvem skoku me je letalnica malo presenetila, ker je zalet malo drugačen, drugi je bil že kar dober, tretji tehnično še boljši, le čez prelet bom moral biti še boljši. Sicer pa je bilo vzdušje že v kvalifikacijah čudovito. Domen je skakal pred menoj, tako da je že ogrel navijače. Slišalo se jih je kot v čebelnjaku," je bil navdušen poslavljajoči se orel. Priznal je, da mu je rahla bolezen zadnje dni odvzela nekaj kilogramov: "Jesti bi moral, pa se mi ne da, nimam niti časa. Posledica bolezni je bila, da sem bil 'len kot fuks'. Brez energije."
Izpod Ponc
Lanišku poljsko odlikovanje
Anže Lanišek je takoj po kvalifikacijah od poljskega predsednika Andrzeja Dude prejel najvišje odlikovanje, zlati križ za zasluge oziroma za "izjemno športno držo, plemenito delovanje ter spodbujanje duha poštenega tekmovanja v športu, za spodbujanje zelo dobrih odnosov med Poljaki in Slovenci, pa tudi med obema državama". Spomnimo; ko je lani Lanišek v skupnem seštevku za tretje mesto prehitel Poljaka Dawida Kubackega, ki zaradi bolezni žene ni več nastopal, je ob prejemu nagrad s seboj nosil ogromno fotografijo Kubackega. "To je pač načelo športnika, načelo ferpleja. Vsakomur, ki se ukvarja z vrhunskim športom, bi se to moralo zdeti nekaj običajnega," je svojo potezo po kvalifikacijah komentiral Lanišek.
Veteran se ne da
V nasprotju z Američanom Caseyjem Larsonom in Fincem Eetujem Nousiainenom, ki sta kvalifikacijski polet končala na zadnji plati - prvi brez posledic, drugega so odpeljali z akijem - se je na tekmo uvrstil 51-letni Noriaki Kasai, ki je pod Poncami prvič nastopal še v času Jugoslavije leta 1990. Tokrat je s 198,5 metra končal na 32. mestu.
Po 20 evrskih tisočakov
Še šestič bo v Planici izvedeno tekmovanje Planica 7, v katerem najboljši po sedmih uradnih skokih (kvalifikacijskem in tekmovalnih) prejme nagrado 20.000 evrov. V petih izvedbah Planica 7 je med prvimi tremi največkrat končal Zajc, ki je predlani zmagal, leta 2019 in lani pa je bil tretji.