Po veliki zmagi: "Kar dela Dončić, ni normalno"

Zoran Mijatović Zoran Mijatović
07.09.2022 21:21

Slovenska košarkarska reprezentanca je na krilih Luke Dončića (36 in 47 točk) premagala Nemčijo (88:80) in Francijo (88:82), predtekmovanje končala na vrhu skupine B in si olajšala pot do medalje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Dončiću je uspel drugi najboljši dosežek v zgodovini evropskih prvenstev.
REUTERS

Morda poraz proti Bosni in Hercegovini, morda govorice o nesložnosti v moštvu ali celo pravni spor z materjo, nekaj je moralo Luko Dončića totalno podžgati, da je malodane lastnoročno odpravil dotlej najboljši moštvi v skupini smrti, Nemčijo in Francijo, ter Slovenijo popeljal na vrh skupine B. S tem so evropski prvaki anulirali poraz proti BiH in se vsaj do polfinala oziroma bojev za medalje izognili preostalima najboljšima ekipama na evropskem prvenstvu, Srbiji in Grčiji. Prvo mesto v skupini B jim v sobotni osmini finala prinaša četrtouvrščenega nasprotnika iz skupine A - šele sinoči je bilo jasno, ali bo to Belgija ali Črna gora.

36 točk je Luka Dončić zabil Nemcem za slovensko zmago z 88:80, kar 47 za slavje nad Francozi z 88:82. Več točk na eni tekmi na evropskih prvenstvih je dosegel le Belgijec Eddy Terrace leta 1957 proti Albaniji - 63. T. i. rekord modernih časov je Dončić dosegel ob metu 15:23 iz igre in trojkah 6:11, ob tem pa je za statistični indeks 47 zbral še sedem skokov in pet podaj. K tem številkam bi lahko dodali za zdaj še neznano število šivov, ki jih je dobil na glavi po bližnjem srečanju s komolcem Vincenta Poirierja. Dončić, ki je lani z 48 točkami postal tudi drugi najboljši strelec na eni tekmi na olimpijskih igrah za Brazilcem Oscarjem Schmidtom (55), je za seboj pustil Grka Nikosa Galisa (46 točk, 1983), Izraelca Mika Berkovicha (44, 1975) in Dorona Jamchija (44, 1987), Nenada Markovića iz BiH (44, 1997) ...

Kdaj se vrne Tobey?

"To je bil velik večer za Luko. Vsak dan igra, kot da je njegova zadnja tekma. Ko se začne smejati, veš, da si v težavah. Ostali mu poskušamo čim bolj pomagati. Vemo, da bo dal vse od sebe, ne glede na to, proti komu. Ko je dobil udarec, je bilo težko zanj. Med polčasom je dobil šive. Bali smo se, kako bo nadaljeval. A še enkrat je stopil v ospredje," je o najboljšem košarkarju v moštvu dejal kapetan Edo Murić. Pohvale mu je namenil tudi selektor Aleksander Sekulić: "Imeti Luko na igrišču je nekaj posebnega - kako igra, kako se loti tekme, koliko energije vloži ... Želi tekmovati, želi pokazati izjemen talent. Luka je imel veličasten večer. Videti je, da je normalno, kar dela na igrišču, a ni."

Vprašanju o Dončiću se ni mogel izogniti niti Rudy Gobert, Francoz, ki velja za enega najboljših obrambnih igralcev na svetu. A proti Dončiću je z Utahom izpadel že v končnici lige NBA, tokrat je spet doživel poraz. Če je že sit Dončića, je dobil vprašanje in odgovoril: "Ne, ne, rad bi ga še kdaj videl. A kako ga ustaviti, to je zapleteno. Gre za ekipno igro. Luka je očitno fantastičen igralec. Zna manipulirati v igri kot le malokdo v zgodovini košarke. Zadene in še naredi soigralce boljše. Tokrat je imel dober večer. Vedno govorimo tem, kaj naj storimo, kaj bi morali, a zadel je nekaj zelo težkih metov. Potem mu moraš samo sneti klobuk."

Zmaga nad olimpijskimi podprvaki je bila še toliko bolj veličastna, ker zaradi zvina gležnja v prvi sekundi tekme proti Nemcem (takrat je zaradi toplega sklepa in posledično manj bolečin še nekako uspel stisniti zobe) v spopadu s Francozi ni nastopil naturalizirani Američan Mike Tobey, je pa res, da so tudi Francozi iz neznanega razloga igrali brez krilnega centra Guerschona Yabuseleja. No, slednji nas niti ne zanima, kako pa je s Tobeyjem? "Odločitev je padla tik pred tekmo. Če bi bil finale, bi verjetno na silo igral. Upam, da ga bo zdravniška služba usposobila za naslednjo tekmo, ker ga zelo potrebujemo," odgovarja Sekulić. V superge Tobeyja so tokrat stopili soigralci in nadomestili njegovo odsotnost pod košem in selektor je to izpostavil: "Morda se v statistiki ne vidi, a Edo Murić, Zoran Dragić, Jaka Blažič, Žiga Dimec in ostali so naredili izjemen posel in pomagali Luki."

Francozi noreli nad sodniki

V bistvu se je selektor malce zmotil. V statistiki se marsikaj opazi. Denimo tudi to, da ko je bil Dončić na parketu, je Slovenija zmagovala "le" za šest točk, ko je igral Murić, pa za kar 16! Igralec tekme bi lahko zapisali malo za šalo in malo zares. "Ne vem, kako je z ostalimi, a sam nimam velikokrat priložnosti igrati proti takšnim igralcem, kot so Francozi. To so najboljši NBA-igralci - Evan Fournier, Rudy Gobert, tudi drugi so vrhunski. Tudi zato, ker vem, proti komu igram, mi vsaka sekunda na terenu pomeni ogromno. Sploh ko veš, da tvoj prvi center ne igra, hočeš dati čim več. In tako je z vsakim našim košarkarjem v reprezentanci. To je edini recept za našo ekipo. Ves čas moraš biti na tisoč odstotkih. To nas res krasi. Ne bojimo se napak in tudi ne smemo se jih bati. Košarka je sestavljena iz napak. Kdor jih naredi manj, zmaga."

Več so jih naredili le v nedeljo proti Bosni in Hercegovini. Prav reakcija na ta poraz in zmagi proti najboljšima ekipama v skupini je za Sekulića še toliko bolj spodbudna: "To veliko pove o karakterju te ekipe. Veliko pove o tem, da se fantje zavedajo, zakaj so prišli sem. Zakaj so se odrekli poletju. Vsak ima pravico do slabe tekme. Takšna je bila naša tekma z Bosno. Ne pravim, da je to dramatično. Iz vsakega poraza se skušamo kaj naučiti in najti način, kako se pobrati. Reakcija igralcev je bila neverjetna. To me veseli in mi daje upanje za naprej. Malo sem se bal te tekme s Francozi, ker smo se morali v manj kot 24 urah po dvoboju z Nemci spočiti, regenerirati in pripraviti fante. Velika stvar je v manj kot 24 urah premagati dve tako močni ekipi. Zdaj moramo iti z jasnimi mislimi proti osmini finala."

Povsem drugačne volje je bil francoski selektor Vincent Collet. Razhudil se je, da se v 13 letih, odkar vodi ekipo, še nikdar ni pritoževal nad sodniki, a da so tokrat vplivali na potek tekme: "Kaj naj zdaj rečem svojim igralcem. Nismo imeli niti možnosti za zmago!" Sekulić je ob pritožbah le elegantno odvrnil: "Ne bi se rad pogovarjal o ničemer drugem kot o košarki. To je za druge. Seveda ko izgubiš, skušaš najti izgovore. Ne pravim, da je kdo imel prav ali ne. Če so bile napake, verjamem, da niso bile namerne. Bila je intenzivna tekma pred veliko občinstva. Takšne stvari se dogajajo. A o sodnikih ne morem reči nič slabega."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta