Šest ekip (od desetih), ki so se odločile za nastop, je tekmovanje začelo v petek in po včerajšnjem tretjem kolu je pod streho že dobra polovica letošnjega prvenstva. Po pričakovanjih je na vrhu ekipa ŽŠK Maribor Poligram, ki v lovu za 19. zvezdico nastopa brez kompromisov, z najmočnejšo postavo, nekakšnim prepletom izkušenj (štirje velemojstri štejejo skupaj že preko dvesto let) in mladosti – v ekipi so vsi najobetavnejši slovenski šahisti v tem trenutku. Edini, ki Mariborčanom še lahko prekrižajo načrte, so Prekmurci, ki bodo v soboto gostili veliki derbi, drugemu mariborskemu klubu Braniku, ki naj bi po začetnih prijavah prav tako sodeloval v boju za vrh, pa se prvi vikend ni izšel po željah.
V petek so se železničarji precej mučili s Krškim, gostitelji so jih presenetili na zgornjih šahovnicah - Madžar Csaba Balogh je izgubil proti domačemu kapetanu Samu Štajnerju, dvakratni državni prvak in reprezentant Boris Markoja proti Hrvatu Dinku Brumnu. Mariborsko zmago so vendarle zagotovili šahisti na spodnjih šahovnicah s tremi dokaj zanesljivimi zmagami. Novinci v ligi iz Žalca so v Mariboru šokirali branikovce in z njimi pometli s 4,5:1,5, z enakim rezultatom pa so šahisti Pomgrada na Ptuju opravili z gostitelji.
Drugi krog je postregel z derbijem dveh vodilnih ekip, ko so Žalčani še enkrat presenetili in odščipnili točko tudi favoriziranim Murskosobočanom. Čitalnica Univerzitetne knjižnice je gostila veliki mariborski derbi, ki sta ga odločila Zdenko Kožul z zmago proti Marku Tratarju in Tadej Sakelšek, ki je bil boljši od Dragana Simića. Zanesljivih 4:2 za prvo vodstvo železničarjev. Ptujčani so se hitro pobrali po slabi igri v prvem kolu in z zmago proti Krčanom skočili na sredo razpredelnice.
V tretjem kolu so Žalčani prvič igrali doma, a so v goste sprejeli ŽŠK Maribor Poligram. Izkušnje so tokrat prevagale, 4,5:1,5 je bila zmaga, ki je realno odrazila dogajanje na šahovnicah. Junak domače ekipe je bil še enkrat mladi David Brinovec, ki je presenetil Jana Šublja in opozoril, da v Sloveniji ne manjka nadarjenih šahistov. Prekmurci so se mučili v Krškem, a dvoboj vendarle preobrnili v svojo korist, branikovci pa so prvič pokazali zobe in prepričljivo, s 4:2, premagali Ptujčane.
Vrstni red po tretjem kolu: ŽŠK Maribor Poligram 6 (12), Pomgrad Murska Sobota 5 (11), Žalec 3 (9), Branik 2 (7,5), Ptuj 2 (7) in Triglav Krško 0 (7,5).
Z našo današnjo partijo pa se spomnimo najboljšega belgijskega šahista v zgodovini, legendarnega velemojstra Alberica O'Kellyja de Galwaya. Sin irskih izseljencev plemiškega rodu se je šahiranja učil pri legendarnem Akibu Rubinštejnu (sloviti velemojster je precejšen del svojega življenja preživel v Belgiji in premožni O'Kelly si je seveda lahko privoščil najboljšega učitelja), po drugi svetovni vojni pa je sodil med najboljše šahiste na svetu. O'Kelly je eden tistih redkih srečnežev, ki se lahko pohvalijo tudi s svojo otvoritvijo – po njem se imenuje varianta v priljubljeni sicilijanski obrambi (1.e4 c5 2.Sf3 a6). O'Kelly se je v šahu odlikoval še na številnih drugih področjih; napisal je nekaj odličnih knjig, v dopisnem šahu (še v časih pred računalniki, seveda) je dosegel nekaj sijajnih rezultatov, tudi naslov svetovnega prvaka leta 1965. Ljubitelji šaha pa smo si ga najbolj zapomnili kot vrhunskega sodnika – bil je glavni sodnik na dveh dvobojih za svetovno prvenstvo med Tigranom Petrosjanom in Borisom Spasskim (1966 in 1969), sodil pa je tudi v slovitem dvoboju med Anatolijem Karpovom in Viktorjem Korčnojem leta 1974, ko se je prvi okitil z naslovom svetovnega prvaka (po odstopu Roberta Fischerja), drugi pa, razočaran, hitro našel pot za emigracijo na Zahod. O'Kelly je umrl 3. oktobra pred 40 leti, potem ko je izgubil bitko z levkemijo.
O'Kelly - Bobocov, Zevenaar, 1961
1.e4 d5 2.ed5 Sf6 3.c4
Zamisel belega ni obramba kmeta za vsako ceno, temveč prenos igre v otvoritev Caro-Kan.
3…c6 4.d4 cd5 5.Sc3 Sc6 6.Lg5
Iz skandinavske obrambe v Caro-Kan, varianto ruskega mojstra Panova.
6…dc4
V modernih časih črni večkrat in z več uspeha izberejo 6…Le6.
7.d5 Se5 8.Dd4 Sd3
Črni ponuja kmeta nazaj v želji, da bi si nekoliko oddahnil. Zanimivo bi bilo tudi 8…h6.
9.Ld3 cd3 10.Sf3
O'Kelly je bil igralec tempa, zato ni izgubljal časa za vrnitev kmeta. Hiter razvoj in v napad!
10…Lf5?!
Neverjeten optimizem. Je črni res upal, da bo nekaznovano zadržal kmeta prednosti?
11.0–0 h6 12.Lf6 gf6 13.Df4
Vse s tempom. Beli je končal razvoj, medtem ko se črni še naprej premetava na zadnjih dveh vrstah.
13…Ld7 14.Tad1 Db8 15.De3 f5 16.Tfe1!
Beli še naprej ignorira kmeta in v napad vključuje še zadnjo figuro. Zaradi pritiska na e7 je lovec f8 obsojen na nemočno čakanje. Črni bo zato skušal kralja skriti na daminem krilu.
16…Dd6 17.Se5 Lg7 18.Sc4
Vse s tempom.
18…Df6 19.d6 Le6
Po 19…e6 seveda 20.Sd5.
20.d7!
Kralj mora na pot: po 20…Ld7 21.Sd5 +-.
20…Kd7 21.Dd3 Kc7 22.Sb5 Kc8 23.Tc1 Kb8 24.Sa5!
Kakšen par skakačev, redko videna slika!
24…b6 25.Sc7 Lc8 26.Df3
Zaključna tiha poteza, ki je lepo podčrtala čudovito harmonijo med belimi figurami. 1:0.