Letošnja sezona v športnem plezanju bo vrhunec doživela avgusta na olimpijskih igrah v Parizu. Pot v mesto luči ima že nekaj časa zagotovljeno Janja Garnbret, če ji bo družbo v Franciji delal še kdo iz slovenske reprezentance, bo znano maja oziroma junija na kvalifikacijah v Šanghaju in Budimpešti. Tekmovalno precej pestro leto bo konec avgusta začinilo še evropsko prvenstvo v Villarsu, medtem ko je koledar tekem za svetovni pokal razpet med 8. aprilom in 6. oktobrom. Od Kitajske prek ZDA in Evrope nazaj v Azijo, v Južno Korejo. "Med toliko pomembnimi tekmami je svetovni pokal, če se pošalim, padel kar malo v ozadje. Ampak kot vsako leto gremo tudi tam na polno. Zaradi selektivnega izbiranja na tekme ne bomo vedno šli v najboljši postavi, a prav gotovo vedno dobro pripravljeni in z visokimi cilji," pred začetkom sezone 2024 pravi slovenski selektor Gorazd Hren. "Glavna tekma so gotovo olimpijske igre in z njimi povezane kvalifikacije. Definitivno si želimo, da Janja ne bi šla sama v Pariz." Po najbolj optimističnem scenariju bo slovenska plezalna reprezentanca na olimpijskih igrah sestavljena iz štirih članov. Za dve vozovnici, ki sta na voljo moškim, se bodo borili Anže Peharc, Luka Potočar, Martin Bergant in Zan Lovenjak Sudar, za eno preostalo žensko pa Vita Lukan, Mia Krampl, Sara Čopar in Lučka Rakovec, pri čemer je zaradi negotovega zdravstvenega stanja zadnjih dveh v čakalnici tudi Lucija Tarkuš.
"Trening" tekme za tekmovalni ritem
Selektor pravi, da so prvi tekmi za svetovni pokal, ki bosta v prvi polovici aprila na Kitajskem, prioritetno namenili tistim, ki se bodo udeležili olimpijskih kvalifikacij. "Ti dve tekmi sta v narekovajih lahko trening tekmi za njih, da padejo v tekmovalni ritem. Ekipa bo usmerjena popolnoma v to. Veseli me, da bo na Kitajskem z nami tudi Janja. Malo smo imeli smole s Saro (Čopar, op. p.), ki si je poškodovala kolenske vezi, a verjamem, da bo do kvalifikacij pripravljena, delala bo po prilagojenem programu, tudi na Lučko (Rakovec, op. p.) ne bomo pritiskali, ona bo najbolj vedela, kako se bo počutila. Videti pa je, da na treningih kar uživa," dodaja Hren.
Da se na olimpijske igre ne bo uvrstila le Garnbretova, verjame tudi selektorjev pomočnik Luka Fonda. "Delamo dobro, imeli smo kakovostne treninge in priprave. Imeli smo nekaj skupnih treningov s tujci, a pred prvo tekmo bi težko karkoli ocenil. Tekmovalni ritem prvih tekem bo pokazal, kje je kdo." Letošnji koledar je po zagotovilih odgovornih še posebno natančno in prefinjeno opredeljen, vse misli pa so usmerili v to, da vsakemu posamezniku oziroma posameznici zagotovijo karseda najbolj kakovosten trenažni proces. Slovenska reprezentanca je poleg priprav doma nekaj časa namenila tudi treningu v tujini. "Večinoma smo trenirali v Bolder sceni v Ljubljani, težavnost v Kopru, tam smo izvedli simulacijo za kombinacijsko tekmo, ki bo na olimpijskih igrah. Ta je bistvo letošnje sezone. Pripravljali smo se z nemško reprezentanco in še z nekaterimi drugimi v Augsburgu, te priprave smo podaljšali s tekmo v Studio Blocu. Velik poudarek smo dali na postavljavce z mednarodno licenco, tudi slovenska postavljavska ekipa je na višjem nivoju kot v preteklih letih," pa je z dosedanjim delom zadovoljen trener Domen Švab, ki dodaja, da vrhunski trening še ni vse. "Če hočeš dobro odplezati na tekmi, se ti mora sestaviti več dejavnikov, govorimo o kombinaciji, kar pomeni, da mora nastop biti dober tako v balvanih kot v težavnosti."
Na voljo še 20 vozovnic
V lanski sezoni se je poleg Janje Garnbret, katere števec zmag v svetovnem pokalu je po zmagoslavju v Kopru že pri številki 41, na stopničke dvakrat uvrstila tudi Vita Lukan, ki je v Brianconu doživela svojo krstno zmago, slaba dva meseca kasneje pa na domači tekmi osvojila še bronasto kolajno. Vrnitev po poškodbi kolena je bila tako več kot uspešna. "O poškodbi praktično ne razmišljam več in se trudim osredotočiti na stvari, ki so pred mano. Lanski rezultati so lepa popotnica za prihajajočo sezono, obenem pa čutim tudi nekoliko pritiska, saj sem lani uspela kljub oteženim okoliščinam iz sezone iztisniti lepe rezultate, ki si jih letos želim še nadgraditi. Velik del priprav sem namenila treningom balvanov, ki sem jih lani potisnila nekoliko na stranski tir, upam, da se bo trening obrestoval tudi v kvalifikacijah za olimpijske igre," pravi 23-letnica, ki je v prvem kvalifikacijskem poskusu za nastop v Parizu, lani v Lavalu, dosegla zanjo skromno 12. mesto. Mia Krampl je bila na tisti tekmi deseta, medtem ko je bil med moškimi najboljši Anže Peharc na 13. mestu. Na letošnjih kvalifikacijah maja v Šanghaju in junija v Budimpešti bo sicer na voljo še 20 olimpijskih vozovnic, deset za ženske in deset za moške.