"Vsaka dirka, vsaka zmaga ima svojo zgodbo in te ne bom nikoli pozabil," je ob že drugem slavju na Strade Bianche dejal Tadej Pogačar. Ne le on, tako impresivne predstave ne bo pozabil marsikdo. Komendčan v sezono še ni startal tako silovito in je zasenčil vse druge, tudi Mateja Mohoriča, čeprav se je ta izkazal s petim mestom.
Na 215-kilometrski preizkušnji je stopil na pedale že 81,1 km do cilja, ko drugi sploh še niso razmišljali o dirkanju za zmago, niti lanski zmagovalec Tom Pidcock ne. "Napadel je in počutil sem se, kot da sem v 'gruppettu' (skupini na začelju dirke, op. a.). Okrog mene so bila sama mrtva telesa," je ubijalski pik slikovito opisal 24-letni Britanec, ki je ob svoji zmagi uprizoril zdaj "le še" tretji najdaljši pobeg (23,3 km). Nad njim je zgolj prvi kolesar sveta, ki je že predlanski neverjetni podvig (49,2 km) še krepko podaljšal, čeprav je napadel na istem mestu, prireditelji so dodali ravno 30 km. Na koncu je imel pred prvima zasledovalcema rekordno prednost skoraj treh minut.
Do Pogačarjevega obdobja precej bolj izenačeno
Pred Pogačarjevim obdobjem je zelo mlada italijanska klasika s 17-letno zgodovino veljala za dokaj izenačeno, saj si je najvišjo prednost privozil Švicar Fabian Cancellara, ki je pred dvanajstimi leti konkurenco ugnal za 42 sekund. Si je pa v zelo kratkem obdobju dirka po belih cestah pridobila velik ugled v kolesarskem svetu, saj velja za neuradni šesti spomenik. Nad preizkušnjo, ki je prvič šla čez 200 km in je imela štiri dodatne, skupno pa 15 makadamskih odsekov med vinogradi Toskane, je bil 25-letni Gorenjec navdušen. "To je ena od najbolj priljubljenih dirk, mogoče celo najbolj gledana in največja trenutno. Čudovita je. Vzdušje je bilo neverjetno, še nikoli v Italiji nisem videl toliko gledalcev, to je ena mojih najlepših izkušenj," je dejal po 64. profesionalni zmagi.
Napad na najtežjem odseku na goro Santa Maria je pred startom celo napovedal. "Dirka se je razpletala drugače, kot smo pričakovali. Bila je zelo težka, močno je deževalo, celo toča je padala, bilo je zelo nervozno. Ni bilo več velike skupine in sem vedel, da moram tam narediti razliko, kasnejši vzponi mi niso tako ustrezali. V trenutku sem se odločil, sem pa vedel, da imamo še Isaaca del Tora in Tima Wellensa, če bi meni zmanjkalo goriva," je razkril taktiko in se za podporo, da je otežil dirko, zahvalil tudi Domnu Novaku.
81,1
km je bil dolg solo pobeg Gorenjca
Dolenjec bo ob kapetanu tudi na naslednjih preizkušnjah: Milano-Sanremo (16. marec), po Kataloniji (18.-24. marec) in na Giru (4.-26. maj). Vsak na svojem bosta le, ko bo Novak vozil po Siciliji (9.-12. april), Pogačar pa Liege-Bastogne-Liege (21. april). "Imam lep program. Povrnil sem si zaupanje, ki sem ga izgubil lani ob padcu. Za mano je odlična zima z novim trenerjem. Vzel sem si malo več časa, da sem spoznal njegove metode, in startal malce kasneje. Zdaj sem dobil potrditev, da je vse v redu," je povedal Tadej Pogačar.
Roglič: Dirka za spoznavanje
Potrditev zimskega dela in še bolj prehoda v novo okolje pa bo na osemdnevni francoski dirki Pariz-Nica iskal Primož Roglič. Kisovčan jo je predlani že dobil, po lanskem Pogačarjevem slavju pa bo lovil tretjo zaporedno slovensko zmago. V uvodni etapi je bil najhitrejši nizozemski sprinter Olav Kooij, druga bo podobna, nato pa se bo začel lov na rumeno majico. V torek bo 26,9 km dolg moštveni kronometer s 400 metri višinske razlike, sledita dve razgibani etapi, o zmagovalcu pa bo najbrž odločeno na daljših vzponih v petek in soboto, ko bo karavana že nastanjena v Nici.
Zasavec na dirko Proti soncu nima le lepih spominov. Pred tremi leti je povsem obvladoval položaj, a je v zadnjem dnevu s številnimi padci vse šlo po zlu. "Čez leta so se nabrala različna čustva, toda vedno obdržim najlepša. Dirka je lepa, naša prva naloga pa je, da se spoznamo, saj še nismo dirkali skupaj," je povedal Roglič. Tega procesa mu tekmeci zagotovo ne bodo olajšali. V prvi vrsti ne Remco Evenepoel na svoji sploh prvi etapni dirki v Franciji, pa tudi ne Joao Almeida, Kolumbijec Egan Bernal, David Gaudu, Pello Bilbao in še kdo. Ima pa nemška zasedba v Aleksandru Vlasovu še enega aduta, če bi se Slovencu kje zalomilo.
Rezultati, Strade Bianche, Siena-Siena, 215 km: 1. Tadej Pogačar (Slovenija/UAE Emirates) 5.19:45 (povp. hitrost 40,3 km/h), 2. Toms Skujinš (Latvija/Lidl-Trek) +2:44, 3. Maxim van Gils (Belgija/Lotto Dstny) 2:47, 4. Thomas Pidcock (Velika Britanija/Ineos Grenadiers) 3:50, 5. Matej Mohorič 4:26 ... 101. Matevž Govekar (oba Bahrain Victorious) 20:57, Domen Novak (vsi Slovenija/UAE) odstop; Pariz-Nica, 1. etapa, Les Mureaux-Les Mureaux, 157,7 km: 1. Olav Kooij (Nizozemska/Visma Lease a Bike) 3.36:28 (43,7 km/h), 2. Mads Pedersen (Danska/Lidl), 3. Laurence Pithie (Avstralija/Groupama), 17. Primož Roglič (Bora-Hansgrohe) vsi isti čas, 110. Luka Mezgec (oba Slovenija/Jayco-Alula) 3:31.
Pintarjeva tretja v Istri
Britanec Matthew Brennan (Visma development) je v hrvaški Istri dobil še drugo enodnevno UCI-dirko, najboljši je bil tudi na VN Poreča. Drugi je bil v sprintu velike skupine Italijan Lorenzo Conforti (VF Group - Bardiani), tretji Danec Rasmus Sojberg Pedersen (Decathlon AG2R development). Najboljši Slovenec je bil na 164,3 km dolgi dirki druge kategorije Mihael Štajnar (Sava Kranj) na 21. mestu. Pri dekletih so bile na 107,9 km dolgi progi Poreč-Tar pri vrhu Madžarka Petra Zsanko (ARBÖ-ASKÖ), Estonka Elisabeth Ebras (UAE development) in Urška Pintar, uspeh ekipe BTC City Zhiraf Ambedo je s 13. mestom dopolnila Špela Colnar. Dekleta slovensko-italijanske zasedbe so v soboto nastopila na Strade Bianche, vseh šest jih je odstopilo.