Zgodba Črni križ pri Hrastovcu, ki jo je leta 1928 v knjižni obliki izdal Ožbalt Ilaunig, že leta odmeva v ozadju številnih dejavnosti, dogodkov in predstav v Slovenskih goricah. Letos jo je Razvojna agencija Slovenske gorice osvetlila še v okviru Tedna kulturne dediščine. V sodelovanju s Knjižnico Lenart, lokalno skupnostjo in posamezniki so izpeljali več dogodkov. Nato so v sredo, 23. oktobra, v občinski avli Jožeta Hudalesa v sodelovanju z Občino Lenart odprli še razstavo Mitološkega ciklusa Agata, ki je umetniško delo Konrada Krajnca. Gradivo je zbrano v katalogu, ki ga je avtor izdal v samozaložbi leta 1996. Ciklus obsega petnajst slik o Agati in Frideriku, ki so nastale v letih 1993 do 1996. Večina slik je v zasebni lasti.
Njegova galerija je bila prva v Lenartu
Ob odprtju razstave je Krajnčevo delo podrobneje opisala umetnostna zgodovinarka, likovna kritičarka in kustosinja Anamarija Stibilj Šajn ter umetnika in njegovo delo označila za biser svojega okolja, ki seže tudi širše, v mednarodno okolje. Poudarila je moč njegovih potez, izbor barv, figuralnost in izraznost, ki skozi dela razstavljenega ciklusa kaže umetnikov odnos do zgodbe in njemu lastna občutja. Zbrane je nagovorila tudi direktorica Razvojne agencije Slovenske gorice Milojka Domajnko, razstavo pa je odprl župan Občine Lenart Janez Kramberger.
Konrad Krajnc je ob 55. obletnici svojega ustvarjanja izdal tudi monografijo, ki nosi podnaslov V mojem slikarstvu govorijo barve. V njej se predstavlja kot slikar Slovenskih goric in sončnega Krka. Krajnc namreč ustvarja in biva v svojem rojstnem kraju Selcih, likovne delavnice in razstave pripravlja v svoji galeriji v središču Lenarta, poletne mednarodne likovne delavnice pa v svoji hiši na otoku Krku na Hrvaškem. Njegova galerija v Lenartu je bila prva likovna galerija v Slovenskih goricah. Odprl jo je leta 1992, torej pred več kot tridesetimi leti. Atelje pa si je že leta 1974 uredil v neposredni bližini domače hiše, kjer je danes stalna razstava njegovih del. V galeriji v Lenartu je že kmalu po njenem odprtju pričela delovati tudi likovna šola. Krajnc se je ob odprtju razstave zahvalil svojim domačim, lokalni skupnosti in posameznikom za podporo.
Na odprtju razstave je nastopila flavtistka Saraja Lorenc, katere mentorica je Nija Androjna. Na klavirju jo je spremljal David Lorenčič, ki je v drugi polovici programa zaigral še samostojno. Njegova mentorica je Slavica Kurbus. Oba glasbenika sta učenca Konservatorija za glasbo in balet Maribor, Podružnične šole Lenart. Razstava bo na ogled en mesec.