V projekt je bilo tokrat skupno vključenih rekordno število, 16.464 otrok iz 293 vrtcev, osnovnih in srednjih šol po državi. Ob podpori 1650 mentorjev so z raznolikimi aktivnostmi količine odpadne hrane v povprečju zmanjšali za 32 odstotkov, nekateri celo za več kot 90 odstotkov. Ob zaključku na gradu Fužine so minuli vikend najuspešnejši za svoje delovanje prejeli nagrade in priznanja. Med šole z najboljšimi rezultati sta se uvrstila Vrtec Jožice Flander Maribor, ki je zasedel drugo mesto v svoji kategoriji, in OŠ dr. Ljudevita Pivka Ptuj z drugim mestom v kategorij šol s prilagojenim programom.
Mladi spodbujajo, da ustvarjamo boljši svet
Namen projekta Hrana ni za tjavendan je dvigniti raven znanja o kakovostni, polnovredni prehrani, vse udeležence pa spodbujati k skrbnemu ravnanju s hrano ter pravilnemu recikliranju in odlaganju ostankov hrane. "S takšnimi uspehi vedno znova podiramo rekorde, hkrati pa se projektu vsako leto pridruži več ustanov, kar dokazuje, da se zavedajo težav, povezanih z odpadno hrano, in da želijo ukrepati," je izpostavil Gregor Cerar, nacionalni koordinator programa Ekošola.
Tradicionalni natečaj Reciklirana kuharija, v okviru katerega vsako leto nastanejo okusni in preprosti recepti iz ostankov hrane, je bil letos v znamenju rojstnodnevnega praznovanja. Sodelujoči so pripravili recepte za jedi, ki jih postrežemo na rojstnodnevni zabavi, pri tem pa upoštevali, da je ena od sestavin živilo pred iztekom roka ali ostanek hrane, ki bi sicer šel v smeti. Ustvarili so 239 receptov, ki so združeni v deveti izdaji knjižice.
Pri Reciklirani kuhariji in likovno-grafičnem ter literarnem natečaju so prejeli nagrado OŠ Markovci, OŠ Kidričevo, ŠC Ptuj, Šola za ekonomijo, turizem in kmetijstvo, OŠ Sveta Ana in OŠ Janka Padežnika Maribor. V kategoriji druga in tretja triada OŠ je prvo mesto zasedla OŠ Drska iz Novega mesta, na kateri so ob več letih sodelovanja v projektu skoraj povsem izničili količino odpadne hrane, saj otroci pri kosilu dosledno vzamejo toliko, kolikor pojedo. Med srednjimi šolami je bila najuspešnejša Srednja zdravstvena šola Ljubljana.
"Čestitam mentorjem, predvsem pa sodelujočim otrokom, učencem in dijakom, ki so se pridružili prizadevanjem za zmanjšanje odpadne hrane. S svojim razmišljanjem in ustvarjalnostjo v projektu Hrana ni za tjavendan nas spodbujajo, da skupaj ustvarjamo boljši svet," je dejala Metka Šilar Šturm, vodja korporativnih zadev v Lidlu Slovenija.