Na naši panslovenski transverzali smo se tokrat med najboljšimi picerijami ustavili v bližini najstarejše trte na svetu. A s škarjami iz naslova se nismo lotili spomladanske rezi trte, temveč pice. Na Gosposki ulici 8 v središču Maribora namreč obratuje picerija, ki izstopa po svojih simpatičnih posebnostih. Te so se v mestu ob Dravi tako dobro prijele in postale priljubljene, da enostavno nismo mogli mimo. Prva posebnost so specialne dimenzije, saj se pice na Gosposki ponašajo z zagotovo največjim premerom, hkrati pa so tudi najtanjše. Druga posebnost je način, kako se te velike in tanke, a sočne in okusne plahte razkosa. Z dolgimi škarjami, ki vam jih na mizo ob vilicah prinesejo namesto standardnega noža. Ne le domiselna, ampak tudi izjemno praktična rešitev z noto zabavnosti in duhovite spektakularnosti. In treba je poudariti, da so v La Pizzerio škarje uvedli prvi na naših tleh. In to že ob odprtju leta 2015.
Prvič smo La Pizzerio obiskali že v prvi sezoni kampanje, v letu 2021. Takrat je bil eden od nevednih članov naše odprave sprva sicer prepričan, da gre za kakšno značilno štajersko picerijo, kakršne je obiskoval v svojih dijaških in študentskih časih. In takrat se je že pri vratih drl proti šanku, da bi dva fuzla in beldežur za kelnarco. Hip zatem, ko se je sredi lokala skoraj spotaknil ob pravcato vespo, se je zavedel in spoznal, da smo vstopili v zelo okusno urejen lokal s fino italijansko ponudbo. In fuzla (zloglasnega študentskega koktajla iz kokte in tavžentrože) seveda še danes ne strežejo! Zato pa ob izvrstnih picah, krasnih solatah in izvirnih sladicah italijanskega tipa ponujajo kakšnih devet prima koktajlov. In lep nabor viskijev, džinov, rumov in konjakov. Zlasti pohvalna pa je njihova vinska karta, ki jo lahko zahtevnejši vinopivci še razširijo z zares široko ponudbo iz restavracije Rožmarin, ki deluje v sosednjih prostorih. Seveda pa La Pizzeria ponuja tudi pivo: tri vrste točenega, pri čemer je hišna znamka Schweiger, in kar nekaj ustekleničenih. Pri mineralnih vodah je mogoče izbirati med štirimi znamkami.
Recepta za testo niso spreminjali že od odprtja v letu 2015
Pice pa so res edinstvene, da podobnih ne najdemo drugje v naši deželi. Hkrati pa so po kakovosti in okusih tako zelo italijanske, da bi bile težko še bolj. Za to seveda poskrbijo izključno najboljše sestavine iz domovine pice, ki jih na nekaterih picah spretno združujejo z značilnimi lokalnimi sestavinami, ter način priprave v krušni peči z živim ognjem. Testo iz mešanice najboljših vrst moke in pikice kvasa počasi vzhaja en dan in eno noč, ko ga mojster picopek raztegne, ga nadeva z izvrstnimi pelati, ki jim nikoli ne dodajo vode, ter izbrano mocarelo z ravno prav maščobe. To je seveda le osnova, ki z dodatkom sveže bazilike postane margerita (še bolj osnovna od nje je marinara, nadevana le s pelati, česnom in origanom). Poleg omenjenih dveh pic je na voljo še deset drugih klasičnih okusov ter trinajst bolj kreativnih, štiri ribje in ena veganska. Posebnost je po štajersko zasuknjena bela pica di casa, ki jo namesto pelatov obložijo s kislo smetano, mocarelo, ocvirki, bučnim oljem in drobnjakom. Izrazito štajerskega značaja je sicer tudi affumicata s štajersko bunko, prekajeno vratovino, jajcem in hrenom.
Za testo so opravili nešteto poskusov, preden so prišli do prave recepture. Te do danes niso spreminjali. Ljudje so te izredno velike in tudi izredno tanke pice v romanskem slogu zelo dobro sprejeli. Tudi zato, ker so nekaj posebnega in ker se jih reže s škarjami. Poznavalci se vračajo. Ne le na večne klasike, kot so nam povedali, ampak sladokusci zelo radi posežejo po bolj kreativnih picah. Zelo priljubljena izbira, ki smo jo seveda pokusili, je med drugim caprese, sicer vegetarijanska, a zelo aromatična in sočna pica s pestom iz bazilike in suhimi paradižniki, po kateri radi posežejo tudi zapriseženi mesojedci. Priljubljene so tudi sveže kombinacije tipa špinača in kuhan pršut. Gre za nekoliko manj klasične kombinacije, ki so to pravzaprav že postale v piceriji na Gosposki. Del ponudbe je sezonske narave in se menja na dva tedna.
Rezanje pice s škarjami je privlačno za različne druščine in zlasti za družine z otroki. Druženje ob dobri hrani pa je navsezadnje tudi zelo značilna italijanska navada.