Nenehno eksperimentira z materiali. V galeriji Rrrudolf na ogled slike, ki so obenem skulpture

BEB
24.11.2024 04:11

Še do 3. decembra so na ogled dela, ki so pravzaprav skulpture, hrvaškega avtorja Franeta Franulovića

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Franjo Franulović, Neva Kovačič (JSKD), Koraljka Čeh (levo)
Igor Napast

V galeriji Rrrudolf na Lentu je od prejšnje srede na ogled razstava slikarja Franeta Franulovića z naslovom Kuća na dnu (Hiša na dnu). Odprtje razstave so z nastopom popestrili glasbeni gostje Klapa Dalmari. Razstavo je odprla Koraljka Čeh, predsednica Hrvaškega kulturnega društva Maribor. O delu avtorja je spregovoril likovni kritik Mario Berdič Codella. Akademski slikar in kipar Frane Franulović prihaja s Korčule na Hrvaškem, rojen je leta 1955 v Splitu, kjer je končal šolo primerjalne umetnosti, smer likovna ustvarjalnost. Zatem je diplomiral na Akademiji za likovno umetnost, smer slikarstvo, pri profesorju Miletu Skračiću.

"Njegovo likovno ustvarjalno pot bi lahko definirali kot konstantno in nenehno eksperimentiranje z materiali in oblikami, v katerih pa je kot rdeča nit zakoreninjena večna ljubezen do Mediterana in otoka Korčule, na katerem v svojem ateljeju s pogledom na morje ustvarja od leta 1977. Od tam odhaja na številne razstave po svetu in se še raje vrača nazaj, k svojemu morju in notranjemu miru," so zapisali o njegovem delu. Samostojno ustvarja že več kot petdeset let. Njegov opus tako šteje preko tisoč umetnin, ki so bile razstavljene na več kot petdesetih samostojnih razstavah in še danes krasijo številne galerije in domove po svetu, od Evrope do Avstralije. Tudi na razstavi v galeriji Rrrudolf se predstavlja z deli, povezanimi z morjem, nagovarja pa vprašanje ekologije, saj v dela vpleta tudi predmete, ki jih morje izvrže ali so se ribičem zapletli v njihove mreže. Na Hrvaškem so ga tako že naslovili za "umetnika, ki smetem daje dušo". Najdenim predmetom daje nov pomen, jih postavlja v nove odnose in forme z ustvarjanjem posebnih kompozicij, ki so istočasno tudi dekorativne. Za njegova dela tako pravijo, da so slikoskulpture. Same po sebi torej nekaj posebnega.

Razstava v Mariboru bo na ogled do 3. decembra vsak četrtek med 10. in 12. uro, ob sredah med 17. in 19. uro ter v času prireditev v Literarni hiši. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta