Ameriški novinar obsojen pred vojaškim sodiščem v Mjanmaru

ZUR
12.11.2021 16:16

Danny Fenster je bil obsojen na 11 let zapora zaradi kršitve vizumskih pogojev, sodelovanja s prepovedano skupino in hujskanja k nemirom.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Fensterja so aretirali na letališču, ko je skušal zapustiti nemirno državo.
Foto: REUTERS

Reuters

Mjanmarsko vojaško sodišče je 37-letnega ameriškega novinarja Dannyja Fensterja obsodilo na enajstletno zaporno kazen, je včeraj poročala televizija CNN. Fensterja, ki sicer prihaja iz Detroita v Michiganu, so prijeli 24. maja, nato pa je bil več kot pet mesecev v priporu v kaznilnici Insein v največjem mjanmarskem mestu Jangon.

Po razpravi na sodišču je njegov odvetnik Tan Zav Aung povedal, da je bil Fenster spoznan za krivega v treh točkah obtožnice, ki jo je zoper njega vložila mjanmarska vojska, ki je po vojaškem udaru 1. februarja prevzela oblast v državi. Obtožnica ga je med drugim bremenila kršenja vizumskih pogojev, nezakonitega sodelovanja s prepovedano skupino in hujskanja k nemirom po 505. členu mjanmarskega kazenskega zakonika, v skladu s katerim je vsakršno objavljanje in razširjanje komentarjev, ki "vzbujajo strah" ali "vsebujejo lažne informacije", kaznivo dejanje. Fenster bo poleg tega moral plačati denarno kazen v državni valuti v protivrednosti približno 50 dolarjev.

Fenster je eden od približno sto novinarjev, ki so jih v Mjanmaru priprli po februarskem vojaškem udaru. Približno 30 jih je še vedno za zapahi. Na začetku tega tedna sta ga doleteli še dve kazenski ovadbi, ker naj bi bil po mjanmarskih zakonih spodbujal k nemirom in terorizmu, zaradi česar mu po besedah njegovega odvetnika grozi dosmrtna zaporna kazen. Novinarju namreč očitajo, da je poskušal zanetiti sovraštvo, prezir in nezadovoljstvo do vlade in vojske. Poleg tega naj bi bil sodeloval s skupinami, razglašenimi za teroristične.

Za zdaj ni jasno, zakaj so mjanmarske oblasti vložile obtožnico zoper nekdanjega urednika neodvisnega časnika Frontier Myanmar, ki je poročal o tekočih dogodkih, gospodarstvu in politiki v tej državi. Fensterja so prijeli na mednarodnem letališču v Jangunu, ko je hotel odpotovati iz države, da bi obiskal družino v ZDA.

Predstavniki časnika Frontier Myanmar so na facebooku zapisali, da so globoko razočarani nad izrečeno kaznijo. "Vsi pri časniku smo razočarani in frustrirani zaradi te odločitve. Radi bi le, da Dannyja čim prej izpustijo iz zapora, da se bo lahko vrnil k svoji družini," je zapisal Thomas Keen, glavni urednik časnika Frontier Myanmar. Po njegovih besedah obtožbe temeljijo na domnevi, da je Fenster po vojaškem udaru delal za prepovedani časnik Myanmar Now. Toda Fenster je po navedbah predstavnikov Frontier Myanmara za omenjeni časnik nehal delati že julija 2020 in je ob prijetju maja 2021 že več kot devet mesecev delal za Frontier Myanmar.

Fensterja so po navedbah televizije CNN obsodili na tri leta zapora zaradi hujskanja, na tri leta zapora zaradi nezakonitega sodelovanja s terorističnimi skupinami in na pet let zapora zaradi kršenja vizumskih pogojev. Predstavniki Frontier Mynamara trdijo, da gre za najstrožje kazni, ki jih za ta kazniva dejanja predvideva mjanmarska zakonodaja. "Prav nobene podlage ni bilo za to, da bi lahko Dannyja obsodili zaradi teh kaznivih dejanj. Njegovi odvetniki so sodišču predložili jasne dokaze, da je dal odpoved pri časniku Myanmar Now in da je od sredine preteklega leta delal za časnik Frontier Myanmar," je v svoji izjavi še zapisal Keen.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta