Mednarodno skupnost je pozval k ukrepanju in gradnji temeljev za trajni mir v Gazi in na Bližnjem vzhodu.
"Podhranjenost je zelo razširjena, lakota je neizbežna, zdravstveni sistem je propadel," je v svojem nagovoru na konferenci v Kairu dejal Antonio Guterres. Poudaril je, da bi razmere, s katerimi se soočajo Palestinci v Gazi, po mednarodnem pravu lahko pomenile "najhujše zločine".
Opozoril je še na ogromno število otrok z amputacijami v Gazi in kritiziral stroge omejitve pri dostavi humanitarne pomoči. Dejal je, da je sedanji obseg dobave pomoči "skrajno nezadosten", navaja francoska tiskovna agencija AFP.
Agencija ZN za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA) je v nedeljo zaradi varnostnih razlogov prekinila dobavo pomoči prek mejnega prehoda Kerem Šalom. Po podatkih UNRWA je že pred tem v zadnjem mesecu v Gazo na dan lahko prišlo le 65 tovornjakov s humanitarno pomočjo, medtem ko jih je bilo pred vojno, ki se je začela 7. oktobra lani in je doslej med Palestinci terjala več kot 44.000 smrtnih žrtev, v povprečju okoli 500.
Guterres je danes dejal še, da blokade pomoči za Gazo niso posledica logistične krize, temveč "krize politične volje in spoštovanja temeljnih načel mednarodnega humanitarnega prava". Izrael medtem zavrača vse obtožbe o odgovornosti za blokade pomoči.
Mednarodne konference o krepitvi humanitarne pomoči za Gazo, ki jo v sodelovanju z ZN organizira Egipt, se udeležujejo predstavniki več mednarodnih organizacij ter zunanji ministri številnih držav, med njimi slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon.