Beloruski predsednik Lukašenko preganja in izganja opozicijo

Vojislav Bercko Vojislav Bercko
08.09.2020 17:26

Dve voditeljici opozicije sta se pravočasno zatekli v tujino, tretja, 38-letna Marija Kolesnikova, pa naj bi bila pristala v priporu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Marija Kolesnikova je kot zadnja iz opozicijskega tria vztrajala v domovini.
EPA

V sredo bo minilo natanko mesec dni od beloruskih predsedniških volitev, na katerih naj bi bil "večni" predsednik Aleksander Lukašenko, ki vodi državo od leta 1994, osvojil že šesti zaporedni mandat. Toda opozicija, ki jo je po predvolilnih aretacijah njenih najvidnejših politikov poosebljala 38-letna učiteljica Svetlana Tihanovska, soproga priprtega blogerja in politika Sergeja, je - podobno kot Evropska unija - ocenila, da so bile volitve nedemokratične in nepoštene, skratka ukradene. Tihanovska naj bi bila po uradnih podatkih osvojila le dobrih deset odstotkov glasov, toda zaradi vsega naštetega so ljudje šli na ulice. Ob koncih tedna se zgolj v prestolnici Minsk zbere več kot sto tisoč ljudi, podobno je v drugih mestih. Lukašenko, ki ga na zahodu imenujejo zadnji evropski diktator, je odgovoril z represijo: v mesecu dni je bilo aretiranih več kot sedem tisoč ljudi, nešteti so bili brutalno pretepeni, saj so policisti in vojaki izredni brutalni, najmanj trije so umrli.

Najprej ugrabljena, potem pa ...

Ob tem je Lukašenko nenehno grozil, da bo proteste zatrl s silo, pomoč pa mu je z rezervnimi policijskimi enotami ponudil tudi ruski predsednik Vladimir Putin. Rusija je svoji nekdanji republiki pomagala tudi z lojalnimi novinarji, saj je večina upornih delavcev beloruske televizije dala odpoved. Predstavniki opozicije so se upravičeno čutili ogrožene: Svetlana Tihanovska se je kmalu po volitvah zatekla v Litvo, druga opozicijska voditeljica Olga Kovalkova je pred dnevi pobegnila na Poljsko, povsem negotova pa je usoda tretje iz ženskega opozicijskega tria, 38-letne flavtistke Marije Kolesnikove, ki naj bi jo bili neznanci v ponedeljek v Minsku ugrabili in strpali v kombi. V torek zgodaj zjutraj naj bi se bila pojavila na meji z Ukrajino.
Glede tega so ves dan prihajale nasprotujoče si informacije. Oblasti so sprva sporočile, da je opozicijska političarka zapustila državo in da je v Ukrajini. Zgodaj zjutraj je skupaj z Ivanom Kravcovom in Antonom Rodnenkovom prečkala mejo, so dejali. Kasneje so sporočili, da je v priporu, potem ko je skušala nezakonito zapustiti državo z omenjenima v avtomobilu. Uradni Kijev medtem trdi, da so jo v Belorusiji priprli, potem ko se je uprla prisilni deportaciji. Tiskovna agencija Interfax-Ukraine je po navedbah neimenovanega vira poročala, da so jo oblasti skušale prisiliti v odhod v Ukrajino, a je raztrgala svoj potni list. Namestnik ukrajinskega notranjega ministra Anton Geraščenko pa je sporočil, da Kolesnikove "niso izgnali iz Belorusije, ker je ta pogumna ženska preprečila, da bi jo spravili preko meje". Pojasnil je, da so beloruske oblasti hotele prisiliti Kolesnikovo, Rodnenkova in Kravcova, da odidejo iz države, da bi bilo videti, kot da so zapustili svoje podpornike. V Moskvi so medtem dejali, da nimajo podatkov o tem, kaj se dogaja s Kolesnikovo. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je izrazil pričakovanje, da se bo situacija razjasnila, sicer pa da v Moskvi menijo, da v Belorusiji ni političnih zapornikov.

Pozivi mednarodni skupnosti

Svetlana Tihanovska je preko videopovezave nagovorila Parlamentarno skupščino Sveta Evrope ter pozvala k sankcijam proti predsedniku Lukašenku in posameznikom, ki sodelujejo pri nasilnem zatiranju protestov. "Moja država, moj narod, moji ljudje zdaj potrebujejo pomoč," je dejala Tihanovska. "Potreben je mednarodni pritisk na ta režim, na tega posameznika, ki se obupno drži moči," je dejala Tihanovska, ki išče podporo za miren prehod oblasti v Belorusiji. "Potrebujemo sankcije proti posameznikom, ki izdajajo in izvršujejo kriminalne odredbe, ki kršijo mednarodne norme in človekove pravice," je poudarila. "Opozicijske voditelje so zaprli po namišljenih obtožbah, ustrahujejo jih, jim grozijo ali jih izženejo iz države," je opozorila. "Na stotine ljudi je zaprtih, posiljenih, pretepenih. To v Evropi ne bi smelo biti običajno," je opozorila.
Države je pozvala, naj ne sklepajo dogovorov z Lukašenkom. Nobena mednarodna organizacija ni priznala lažnih izidov volitev, belorusko ljudstvo je to goljufijo zavrnilo, to pa pomeni, da Lukašenko nima nobene legitimnosti in "ne predstavlja več naše države", je dejala. Evropska unija sicer načrtuje sankcije proti beloruskim politikom in Lukašenkovim zaveznikom, med njimi proti notranjemu ministru Juriju Karajevu. Sprva so imeli v Bruslju na spisku 14 imen, zdaj naj bi jih bilo že 31, a Lukašenka ni med njimi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta