V nesreči helikopterja na Aljaski je umrl najbogatejši Čeh Petr Kellner, v Sloveniji znan kot lastnik družbe Pro Plus (Pop TV, Kanal A, 24ur.com, Voyo ...). Helikopter Airbus AS350 B3 je v soboto zvečer po lokalnem času strmoglavil v bližini ledenika Knik. Pri tem je umrlo pet ljudi, en človek pa je nesrečo preživel. Hudo se je poškodoval, a je njegovo stanje zdaj stabilno.
Visoko 67. mesto na lestvici najbogatejših Zemljanov je zasedal Kellner
Petr Kellner je na Aljaski najel kočo Tordrillo Mountain Lodge, za katero je treba tedensko plačati 15 tisoč ameriških dolarjev. Najemodajalci so sporočili, da je bil njihov redni gost. V helikopterski nesreči so umrli še Čeh Benjamin Larochaix, dva vodnika in pilot. Ameriška agencija za varnost v prometu bo preiskala okoliščine nesreče, o njej pa so bili obveščeni v soboto okoli 22. ure, ko so jim sporočili, da se helikopter ni vrnil z izleta in da so razbitine opazili v bližini omenjenega ledenika.
Upravljavci koče so izrazili sožalje. "Ta novica je tragična za naše osebje, našo skupnost in družine preminulih," so dejali. Predstavnica podjetja je dejala, da vzroka za nesrečo ne poznajo. Družba Soloy Helicopters iz Wasille, pri kateri je bil helikopter najet, za medije še ni dala sporočila.
Vpliven tudi v Sloveniji
Po ocenah revije Forbes naj bi bilo Kellnerjevo premoženje vredno okoli 17,5 milijarde dolarjev (14,9 milijarde evrov). Uvrščen je bil na 67. mesto najbogatejših. Kellner je prek svojega holdinga PPF oktobra prevzel skupino CME (na Češkem, Slovaškem, v Romuniji, Bolgariji in Sloveniji). Pri nas je njen del družba Pro Plus, kamor sodita televizijska programa Pop TV (oddaja 24 ur) in Kanal A (Svet na Kanalu A), prav tako pa izdajajo najbolj brano spletno stran pri nas 24ur.com. V Srbiji je bil Kellner lastnik telekomunikacijskega podjetja Telenor. Spomnimo, da je v začetku decembra lani s svojim zasebnim boeingom 737 pripotoval v Slovenijo in se sestal s premierjem Janezom Janšo, a javnost ni nikdar izvedela, o čem je tekla beseda. Po neuradnih podatkih, ki smo jih pridobili takrat, naj bi bila slovenska vlada preko diplomatskih kanalov in češkega premierja Andreja Babiša večkrat skušala Kellnerju prenesti sporočila o nezadovoljstvu z uredniško politiko Pop TV.
In še, Kellnerjev zet Daniel Kretinski, ki se je omenjal kot možni naslednik na vrhu pokojnikovega poslovnega imperija, je lani jeseni lastniško vstopil v Slovense železnice, konkretno v družbo SŽ Tovorni promet. Poleg zavarovalništva in medijev se njegova podjetja ukvarjajo tudi s finančnimi storitvami, telekomunikacijami in strojnim inženiringom, delujejo pa predvsem v Evropi, Aziji in ZDA. Spomnimo še: Dars je nedavno vzpostavitev sistema e-cestninjenja zaupal slovaškemu Skytollu. Kot so poročali slovaški novinarji, navajala jih je tudi Mladina, je Skytoll prek ciprskih družb povezan s Kretinskim, Kellner pa je prek svojega češkega podjetja Czechtoll prav tako.
Znan naslednik
Po smrti češkega milijarderja Petra Kellnerja je investicijska skupina PPF na njegovo mesto imenovala Ladislava Bartonička, enega od delničarjev omenjene skupine. "Posamezna podjetja skupine PPF vodijo ekipe profesionalnih menedžerjev in bodo to pod vodstvom Ladislava Bartonička tudi nadaljevala," so sporočili. Zahvalili so se tudi za vsa prejeta sožalja in spodbudne besede.
Obogatel s privatizacijskimi kuponi
O Kellnerju ne le, da veliko ne vemo v Sloveniji, malo o njem vedo tudi v rodni Češki. Govorili smo z njegovim sodelavcem izpred nekaj let pri nekem nepremičninskem poslu v Pragi. Želel je ostati anonimen, a je povedal: "Petr Kellner je bil osebnostno simpatičen, celo fin. Nekako je že osvojil zahodni tip poslovne vljudnosti. Posel z njim je bil čist, kot se reče, natančen in pravočasen. V javnosti pa ni rad nastopal, še njegove fotografije so tukaj redke. Bil je zaljubljenec v ekstremne športe, poleti v kajtanje. Pozimi v deskanje na snegu. Ta njegov borderski izlet na Aljasko ni bil prvi. Tja je hodil vsako leto na deskanje po nebeško belih strminah." Spomnil nas je, da se je v začetku prejšnjega desetletja Kellner zanimal za nakup slovenskega podjetja Iskra Delta. Njegov konkurent pri tem poslu, ki pa na koncu ni uspel, je bil drugi najbogatejši Čeh Karel Komarek.
Drug naš sogovornik na Češkem nam je dejal, da razlog za Kellnerjevo zadržanost v javnosti tiči nemara v devetdesetih letih prejšnjega stoletja. Tedaj je tako kot marsikje po nekdanjih socialističnih državah tudi na Češkem potekala divja privatizacija. Kellnerjeva najbolj znana firma PPF, kar pomeni Prvi privatizacijski fond, nosi ime iz tistega obdobja. Mladi Kellner je za malo denarja od ljudi kupoval privatizacijske kupone in tako prišel do svojega prvega kapitala. Biznis je s tem razširil na telekomunikacijske in medijske skupine, nepremičnine in drugo. Recimo v Rusiji je Kellner lastnik verige trgovin Eldorado, ki prodajajo tehnične izdelke. Manj znano je, da naj bi bil najbogatejši Čeh največ denarja ustvaril s posojilnico denarja oziroma banko Home Credit - po nekaterih ocenah do 80 odstotkov svojega bogastva. Home Credit daje majhne kredite, tudi samo sto dolarjev, če je treba, ljudem v tretjem svetu, v Vietnamu, Mongoliji, tudi Belorusiji in Rusiji. Vendar obresti Home Credita letno dosegajo 20, 30 odstotkov.
Tudi o Kellnerjevi politični orientaciji ni veliko znanega. Spomnimo samo, da je prijateljeval z evrofobnim in strašno konservativnim češkim predsednikom Vaclavom Klausom, zlasti v devetdesetih letih, ko je bil Klaus češki premier. Kellner je bil poročen drugič in s to ženo je imel štiri otroke.