Bitcoin s Teslo v višave

Srečko Klapš
09.02.2021 19:05
Ko je Elon Musk 1,5 milijarde dolarjev pretopil v bitcoine, je ta prvič dosegel 48.000 dolarjev. Privrženci najbolj znane kriptovalute jo vidijo še dvakrat višje, skeptiki pa menijo, da investitorji tvegajo ves svoj vložek
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Elon Musk, ustanovitelj Tesle, dviga prah z milijardo in pol vredno naložbo v bitcoine, s čimer je dvignil ceno in tržno kapitalizacijo te najbolj znane kriptovalute blizu 900 milijardam ameriških dolarjev. 
Reuters

Bitcoin je v začetku tedna, potem ko je najbogatejši Zemljan in ustanovitelj Tesle Elon Musk objavil, da jih je kupil za 1,5 milijarde ameriških dolarjev, kar je sicer desetina razpoložljivih Teslinih denarnih rezerv, poskočil še za osem odstotkov na zgodovinskih 48.216 ameriških dolarjev. Poleg tega je izjavil, da bo z bitcoini mogoče plačevati njegove električne avtomobile. Analitiki Bloomberga ocenjujejo, da je Musk januarja kupoval bitcoine po povprečni vrednosti 34.672 dolarjev, kar pomeni, da bi lahko imel v lasti 43.000 bitcoinov. Znano je tudi, da je Musk v zadnjih tednih previdno dvigoval ceno bitcoinov s podporo na twitterju. Odgovora, ali je to počel dovolj previdno, da morebitnega vplivanja na cene ne bi preveril kakšen finančni organ, verjetno še ne bomo dobili, saj trgovanje s kriptovalutami v glavnem še ni regulirano.

Pristaši bitcoina delijo navdušenje nad Muskom, med njimi je Vijay Ayyar iz singapurske kriptomenjalnice Luno, prepričan, da mu bodo sledile še druge korporacije: "Predstavljajte si, kaj bi pomenilo predvsem za povpraševanje, če bi sto velikih družb vložilo v bitcoin le odstotek svojega premoženja." Medtem ko aprilske opcije na bitcoin dosegajo že vrednost 50.000 dolarjev, pa ustanovitelj investicijske družbe za kriptovalute Galaxy Digital Michael Novogratz meni, da bi lahko bitcoin še letos vreden 100.000 dolarjev.

Po drugi strani pa nekateri analitiki menijo, da bi lahko zaradi dvomov o uporabnosti kriptovalut, vse večje regulacije in opozoril, da jih uporabljajo tudi za kriminalne in teroristične dejavnosti, sčasoma izgubil večino svoje vrednosti, kot se je to zgodilo leta 2017. Glede na to, da je danes vrednost bitcoina zanihala za 10.000 dolarjev, med 48.000 in 38.000 dolarji, gre tudi za visoko volatilnost, še opozarjajo.

Tudi v Sloveniji je precej predvsem mlajših vlagateljev v kriptovalute, zato dr. Aljoša Valentinčič z ljubljanske ekonomske fakultete v kolumni za Finance opozarja: "Ne moti me, če pri tem dobro, celo odlično zaslužijo (nasprotno, sem vesel, ker se bo del tega pridobljenega bogastva prelil na domači trg). Moti pa me, če se tovrstna aktivnost imenuje kakorkoli drugače kot špekulacija. Kot opozarja ECB: 'Bitcoin je špekulativno premoženje, z njim lahko poskusite srečo in ustvarite dobiček, vendar pri tem obstaja tveganje, da boste naložbo izgubili.'" Če je to jasno, ni težav. Težava je, če kdo misli, da gre za ustrezno dolgoročno varčevalno obliko za stanovanja, hiše, pokojnine, šolnine. Takrat je težava zelo velika, še meni Valentinčič.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta