Nemčija je sklenila dogovor o pošiljanju težkega orožja v Ukrajino z več vzhodnoevropskimi državami, tudi s Slovenijo, so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa potrdili v Berlinu. Slovenija naj bi v Ukrajino poslala tanke, Nemčija pa bi jih v zameno nadomestila z oklepniki. Na slovenskem obrambnem ministrstvu informacij za STA niso komentirali.
Slovenija bo po navedbah neimenovanih virov, ki jih navaja dpa, v Ukrajino poslala tanke T-72 sovjetske izdelave, Nemčija pa bo v zameno Sloveniji dala tanke oz. oklepnike nemške izdelave iz lastnih zalog.
Blinken in Janša o Ukrajini
Predsednik vlade Janez Janša se je danes pogovarjal z ameriškim državnim sekretarjem Antonyjem J. Blinknom. Poudarila sta, da je treba še naprej podpirati suverenost Ukrajine in njeno ozemeljsko celovitost z močno varnostno podporo. Obsodila sta grozodejstva ruskih sil v neizzvani in neupravičeni vojni proti Ukrajini ter poudarila, da je treba od Moskve terjati odgovornost, so sporočili iz premierjevega kabineta.
Blinken in Janša sta razpravljala tudi o kandidaturi Slovenije za nestalno članico Varnostnega sveta OZN za obdobje 2024-2025, pri čemer je ameriški državni sekretar Blinken ponovil prepričanje Združenih držav Amerike, da je Slovenija zelo dobro usposobljena kandidatka, ki bi ob izvolitvi verodostojno prispevala k ohranjanju mednarodnega miru in varnosti.
Državni sekretar Blinken se je slovenskemu premierju zahvalil za aktivno vlogo Slovenije pri iskanju učinkovitih rešitev za pomoč Ukrajini ter zagotavljanje miru na kontinentu, predsednik vlade pa Blinknu za strateško pomembno vlogo ZDA pri zagotavljanju varnosti evropskih članic Nata ter diplomatske, humanitarne in obrambne napore za pomoč Ukrajini.
Da je Nemčija sklenila dogovor o pošiljanju težkega orožja v Ukrajino, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP potrdila nemška obrambna ministrica Christine Lambrecht.
Viri dpa navajajo, da naj bi v skladu z dogovorom Nemčija Sloveniji namenila oklepnike marder in fuchs, Slovenija pa naj bi izrazila željo po bolj modernem orožju, vključno s tanki leopard 2 in oklepniki puma ter boxer.
Na slovenskem ministrstvu za obrambo so na vprašanje STA odgovorili, da morebitnih dogovorov o pošiljkah orožja v Ukrajino ne morejo komentirati. Kasneje so z ministrstva za obrambo sporočili, da se je obrambni minister Matej Tonin v sredo preko videokonference pogovarjal z nemško kolegico Christine Lambrecht. "Na srečanju sta se pogovarjala, kako lahko zavezniške države pomagamo Ukrajini pri njeni obrambi pred agresijo Rusije. V zvezi s tem sta govorila o različnih možnostih, kako lahko Slovenija in Nemčija skupaj pomagata Ukrajini," so sporočili. Pogovori se bodo nadaljevali, ko bodo odločitve sprejete, pa bodo o tem obvestili javnost.
Sodeč po informacijah, dostopnih na spletni strani Slovenske vojske, Slovenija sicer ne razpolaga s tanki T-72, pač pa s tanki M-84 jugoslovanske izdelave. Gre za tanke, ki so posodobljena verzija tanka T-72.
Nemška vlada pod vodstvom Olafa Scholza je bila v zadnjih mesecih redna tarča kritik zaradi zadržanosti do pošiljanja oborožitve v Ukrajino. Nemčija sicer ukrajinske sile zalaga z orožjem in strelivom, a je doslej zavračala pozive k pošiljanju tankov ali bojnih letal v Ukrajino.
Vlada v Berlinu je tovrstne kritike, vključno s tistimi iz ukrajinske vlade, zavračala, češ da njena vojska, po letih nizkih vlaganj, ni v položaju pošiljati težko orožje v Ukrajino, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Novi dogovor pa Nemčiji tako omogoča, da posredno zagotovi, da Ukrajina dobi težko orožje sovjetske izdelave.
Sodeč po izjavah Lambrechtove za nemško televizijo NTV bodo pošiljke opravljene v kratkem, saj se, kot je dejala, vojaški strokovnjaki strinjajo, da bosta naslednja dva tedna odločilna v ukrajinskem boju proti ruski vojski.