Gre za tretjo aretacijo v okviru preiskave, ki je pretresla škotski politični sistem. Aprila so prijeli tudi njenega soproga, ki pa so ga pozneje izpustili.
"52-letna ženska je bila danes aretirana kot osumljenka v zvezi s tekočo preiskavo o financiranju in financah stranke SNP," je sporočila policija in dodala, da že potekajo zasliševanja. Britanski mediji so nato razkrili, da gre za Nicolo Sturgeon.
Do aretacije nekdanje premierke prihaja po aprilski aretaciji njenega soproga moža Petra Murrella, ki je bil pri SNP odgovoren za finance. Po navedbah britanskih medijev se Murrell že dolgo sooča z vprašanji o domnevnem izginotju približno 680.000 evrov donacij SNP, ki naj bi bile namenjene njenim prizadevanjem za neodvisnost Škotske. Obenem naj ne bi prijavil osebnega posojila v višini nekaj manj kot 114.000 evrov, ki ga je dal stranki.
Sturgeon trdi, da je nedolžna
Nicola Sturgeon je v prvem odzivu po aretaciji zatrdila, da je nedolžna. Kot je dejala, ne bi nikoli naredila nič, kar bi škodilo stranki ali državi. Policija je nekdanjo vodilno škotsko političarko zadržala sedem ur kot del preiskave "Operacija Branchform", ki se ukvarja s financami vodilne škotske politične sile.
"Da sem se znašla v situaciji, kakršna je današnja, in ko sem prepričana, da nisem storila nič narobe, je zame šokantno in zelo stresno," je zapisala v izjavi na Twitterju po njeni izpustitvi iz pridržanja.
Čeprav je glede na trajajočo preiskavo omejena pri tem, kar lahko pove, je odločno zatrdila, da njena nedolžnost ni zgolj predpostavka, in da je zavezana k spoštovanju zakonov.
Ob tem je še dodala, da ji je veliko ljudi poslalo sporočila podpore, da pa bo potrebovala dan ali dva, da procesira najnovejše dogodke. Hkrati je napovedala, da se namerava vrniti v parlament, kjer bo še naprej, najboljše kar zna, predstavljala svoje volivce iz južnega Glasgowa.
Nicolo Sturgeon so na prostost izpustili brez obtožnice, čaka pa jo nadaljnja preiskava.
Murrell je bil prisiljen v odstop s funkcije, potem ko je stranka medijem zanikala, da je izgubila 30.000 članov, a se je izkazalo, da njene trditve niso držale. "Čeprav ni bilo namena zavajati, se strinjam, da se je to zgodilo," je dejal ob odstopu. Do razkritja o padcu števila članov je prišlo v času volitev za zamenjavo Sturgeonove na položaju vodje stranke in škotske premierke.
Sturgeonova je odstop s položaja premierke po osmih letih napovedala sredi februarja in ob tem navedla osebne razloge. Konec marca so nato v SNP za njenega naslednika izvolili 37-letnega Humzo Yousafa, ki je postal najmlajši škotski premier v zgodovini, prvi predstavnik etnične manjšine na tem položaju in nasploh prvi musliman na čelu večje britanske stranke.