Danci dobili novega kralja

STA, J.K.
14.01.2024 08:24

Pričakovati je, da bo 55-letni Frederik nadaljeval utrjevanje danske monarhije kot institucije, kar je v več kot pol stoletja vladanja že uspelo njegovi materi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Danci so po zgodovinski abdikaciji priljubljene kraljice Margarete II. danes dobili novega kralja, Frederika X. Dosedanji prestolonaslednik je kralj postal brez kronanja. Pričakovati je, da bo 55-letni Frederik nadaljeval utrjevanje danske monarhije kot institucije, kar je v več kot pol stoletja vladanja že uspelo njegovi materi.

Veselo je tudi v Avstraliji, saj je danska kraljica postala na Tasmaniji rojena Mary Donaldson. S soprogom Frederikom imata štiri otroke in sta v javnosti zelo priljubljena. 51-letna Mary je sicer postala prva Avstralka z nazivom kraljica.

Margareta II. je na prestolu prebila več kot pol stoletja. Po smrti britanske kraljice Elizabete II. je bila evropski monarh z najdaljšim stažem. Dansko monarhijo je okrepila in modernizirala ter zmanjšala število nosilcev kraljevih nazivov. Odvzela jih je najmlajšemu sinu in njegovim otrokom. Zadnji dan lanskega leta je presenetila javnost z napovedjo, da bo danes, na obletnico smrti očeta in začetka svoje vladavine, abdicirala. Gre namreč za prvo abdikacijo na Danskem v skoraj 900 letih.

Reuters
Reuters

Kljub zgodovinskemu dogodku pa predaje oblasti ne bo zaznamovalo razkošno kronanje, ki jih na Danskem ne izvajajo že od 17. stoletja. V nasprotju s tradicijami v več drugih državah monarh tudi ne zapriseže na položaj, ker je ta deden.

Margareta se je s kočijo odpeljala v vladno palačo, kjer je podpisala izjavo o abdikaciji. V istem trenutku je Frederik postal kralj Danske, Grenlandije in Ferskih otokov. Danski monarh ima sicer predvsem ceremonialno vlogo, vendar pa podpisuje zakone in imenuje izvoljeno vlado, s katero se tudi redno sestaja.

EPA
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta