Doumbouya nagnal vse bolj avtoritarnega predsednika

08.09.2021 06:30
Revna zahodnoafriška država Gvineja je ena največjih izvoznic boksita, rude za pridelavo aluminija, ki že dosega rekordne vrednosti, kako pa bodo pučisti izvedli miren prehod z vladno narodne enotnosti, pa ni jasno
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
epa09452063 Guinean special forces celebrate with Guineans waving the national flag during celebrations at the Palace of the People in Conakry, Guinea, 06 September 2021. A meeting with the ministers of the Ex-President of Guinea was held 06 September 2021 after Guinea's President Alpha Conde was detained by army special forces in Conakry on 05 September 2021. Guinea Colonel Mamady Doumbouya spoke on a state television broadcast saying President Alpha Conde was in custody. EPA/STR (foto: Str)
Str

Vodja elitne enote vojske, ki je izvedla vojaški udar v Gvineji, 41-letni Mamady Doumbouya, nekdanji polkovnik francoske tujske legije, je v ponedeljek zvečer napovedal ustanovitev prehodne vlade in obljubil, da proti članom nekdanje vlade ne bo "lova na čarovnice", poroča francoska tiskovna agencija AFP. Doumbouya je skušal tudi pomiriti vlagatelje in obljubil, da bo država spoštovala svoje poslovne zaveze. Odbor, ki ga je ustanovila hunta, "gospodarskim in finančnim partnerjem zagotavlja, da se dejavnosti v državi nadaljujejo normalno," je dejal.

Povod revščina in korupcija

Skupina vojakov je v soboto izvedla državni udar v skoraj trinajstmilijonski Gvineji ter odstavila in prijela predsednika Alpha Condeja. V prestolnici Conakry se je vso soboto slišalo močno streljanje, pučisti pa so zvečer po televiziji objavili svoj uspeh. Razglasili so tudi policijsko uro za celotno državo, ne pa tudi za rudarski sektor, ki je za revno državo zelo pomemben, ter napovedali zamenjavo guvernerjev z vojsko.

"Začelo se bo posvetovanje o določitvi širših parametrov prehoda, nato bo ustanovljena vlada narodne enotnosti, ki bo vodila prehod," je dejal Doumbouya, oblečen v zeleno maskirno vojaško uniformo z rdečo baretko na glavi. Vendar pa ni povedal, kako dolgo bodo posvetovanja o vzpostavitvi vlade potekala, poroča britanska tiskovna agencija Reuters. Doumbouya je opozoril, da sta revščina in korupcija prisilila njegove vojake, da Condeja razrešijo.

"Ne bomo več zaupali politike enemu človeku. Zaupali jo bomo ljudem," je dejal Doumboya, ki je prav tako sporočil, da so njegove sile zaprle kopenske in zračne meje Gvineje, poroča portal Deutsche Welle. Kot je dodal, so članom vlade, ki so jo razpustili, že prepovedali, da bi zapustili državo. Člani ministrskega kabineta, ki je bil sklican dan po odstavitvi predsednika Conde, so morali izročiti potne liste in službena vozila, je dejal Doumbouya.

Mnogi puč pozdravili

Z vojaškim konvojem se je Doumbouya medtem odpeljal v zapor Sirute v Conakryju in po poročanju lokalnega poročevalca nemške tiskovne agencije DPA uredil izpustitev štirih opozicijskih politikov. "Ostali bodo izpuščeni kasneje," je glede usode na tisoče pripadnikov opozicije, ki so jih aretirali v času Condejeve vladavine, dejal vodja vojaškega udara.

Po vsej prestolnici je po državnem udaru na stotine opozicijskih podpornikov slavilo Condejev padec. Ljudje so plesali na ulicah in trobili, da bi izrazili veselje in upanje na nov začetek. Kje je odstavljeni predsednik, še vedno ni jasno. Po vojaških virih naj bi bil 83-letni Conde v hišnem priporu v nekem hotelu v Conakryju.

Conde je bil na položaju od leta 2010, ko so bile v Gvineji prve svobodne demokratične volitve po osamosvojitvi države leta 1958. Tretji mandat si je leta 2020 zagotovil po sporni ustavni spremembi. Pred volitvami so potekali večmesečni politični pretresi in nasilni protesti. Kritiki so Condeja označevali kot vse bolj avtoritarnega vladarja, katerega mandat so zaznamovali zapiranje opozicijskih nasprotnikov in kršitve človekovih pravic. Prav tako Conde ni zaustavil vse hujšega širjenja revščine po državi. Britanski BBC ob tem poroča, da je bil tudi Doumbouya med 25 gvinejskimi uradniki, ki jim je EU zagrozila s sankcijami, ker so s predsednikom sodelovali pri kršitvah človekovih pravic.

Iz sveta pa se vrstijo obsodbe

Vendar pa se iz sveta vrstijo obsodbe državnega udara v tej zahodnoafriški državi. Med drugim so ga obsodili Združeni narodi, Evropska unija, ZDA in Rusija.

Gvineja je sicer eden največjih svetovnih dobaviteljev boksita, rude, ki se uporablja za izdelavo aluminija. V ponedeljek je aluminij že dosegel svojo najvišjo ceno v zadnjih desetih letih, saj Gvineja z boksitom oskrbuje vse glavne svetovne trge, Kitajska pa je ena njenih največjih partneric.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta