Ob 18.50 je Evropska agencija za varnost v letalstvu (EASA), z namenom zaščititi vse potnike v letalskem prometu, zaprla evropski zračni prostor za vsa letala tipa Boeing 737 Max 8 in Max 7. Prepoved velja od 20. ure naprej po srednjeevropskem času.
Kot nam je povedal direktor Javne agencije za civilno letalstvo RS Rok Marolt, so takšno odločitev pričakovali. "Bili smo v stalnem kontaktu z EASO in pričakovali smo, da bodo izdali okrožnico, ki bo prepovedala letenje vseh teh tipov letal znotraj Evrope." Prepoved velja za vse države članice, tudi Slovenijo. Marolt dodaja, da je bil pokazatelj na to odločitev že prizemljitev v Avstraliji in Singapurju, ki sta državi s težo v letalstvu. "Imajo ugled in vpliv, delajo na strokovnih kriterijih in gre za resni državi v letalstvu."
"Kolikor poznam, je to prvi primer, da bi letalo oziroma celo floto tipa letal, ki je certificirano s strani EASE, da ga lahko imetniki spričeval (AOC-jev) uporabljajo, začasno prizemljili. To ni prav pogost pojav. Če opravi vsako letalo štiri lete na dan, kolikor znaša povprečje, in gre za 300 letal, je to 1200 letov dnevno. Te je težko nadomestit," razlaga Marolt.
Po letalski nesreči 40 odstotkov flote boeingov 737 Max 8 na tleh
Vse več letalskih družb se odloča, da začasno z Boeingovimi letali tipa 737 Max 8 ne bodo opravljali poletov. V ponedeljek so jih prizemljile vse kitajske letalske družbe, dve indonezijski, singapurska, na tleh pa so ostala tudi letala tega tipa letalskih družb Ethiopian Airlines in Cayman Airways. Prepoved letenja od torka velja tudi v Veliki Britaniji, Južni Koreji in Avstraliji, kjer ne dovolijo, da bi letala 737 Max 8 kjerkoli vzletala ali pristajala. Avstralske letalske družbe sicer ne uporabljajo teh letal, na njihovo ozemlje pa potnike prevažata družbi SilkAir in Fiji Airways.
{twitter}https://twitter.com/UK_CAA/status/1105461217886375937{/twitter}
V Južni Koreji je edina letalska družba s tem tipom letal Eastar Jet, oblasti pa so jo pozvale, da z njimi od srede naprej ne leti. Tudi Malezijski zračni prostor je za letala tega tipa zaprt. Britanska Agencija za civilno letalstvo CAA je zaukazala prepoved vzletanja, pristajanja in preletanja spornih boeingov, piše Reuters. Za zaprtje zračnega prostora za 737 Max 8 so se odločili kot preventivni previdnostni ukrep, ki velja do preklica. Popoldne so se tudi Francija, Nemčija, Avstrija in Irska pridružile vrsti držav, ki so prepovedale polete tega tipa letala v svojih zračnih prostorih. Svoje flote boeingov 737 Max so prizemljili tudi letalski prevozniki Norwegian Air Shuttle, Turkish Airlines in Icelandair.
Boeing doslej 47 kupcem dobavil 370 letal tipa 737 Max 8.
Preiskava v zgodnji fazi
V ZDA zaenkrat z letali omenjenega tipa še letijo, vendar pa ameriška Zvezna uprava za letalstvo FAA zahteva spremembe programske opreme in nadzornega sistema MCAS. Vse glasnejše so namreč domneve, da naj bi bil za kar dve nesreči 737 Max 8 kriv posodobljeni nadzorni sistem. Ta naj bi pilotu "pomagal" pri vzletanju tako, da zaznava prestrmo vzpenjanje in v primeru, ko je letalo tik pred zastojem (stall), samodejno spusti nos. Zaradi napake pa naj bi se v Etiopiji strmoglavljeno letalo nekontrolirano večkrat dvigalo in spuščalo, pilotu tako letenja nikakor ni uspelo stabilizirati in boeing s 157 potniki in člani posadke je strmoglavilo. Vseeno pri FAA izpostavljajo, da se zavedajo, da je preiskava šele v zgodnji fazi in da je še prehitro, da bi preiskovalci prišli do kakšnih zaključkov. BBC poroča, da so očividci med padanjem letala videli sled črnega dima, iskre in odpadajoče dele letala.
Obljubljajo posodobitev programske opreme
Kot piše Süddeutsche Zeitung, je Boeing potrdil, da so doslej 47 kupcem dobavili 370 letal tipa 737 Max 8. Nova generacija obsega modele Max 7, 8, 9 in 10. Dobavili so tudi že zelo majhno število modelov Max 9, medtem ko bodo modele Max 7 in 10 izdelali šele v naslednjih letih.
TUI-Fly, ki je v lasti enega največjih evropskih organizatorjev počitnic in potovanj TUI in ima v floti 15 letal tega tipa, z njimi opravlja polete v Veliki Britaniji in v državah Beneluxa. Popoldne so se odločili za prizemljitev svojih letal tega tipa, njihova odločitev pa je sledila navodilu britanske uprave za civilno letalstvo.
V Nemčiji z njimi še ne letijo, bodo pa prvo takšno letalo prevzeli prav ta teden, do konca leta pa še dodatnih pet. Za 13. aprila načrtujejo prvi polet z novo pridobitvijo, potniško letalo bo po trenutnih načrtih takrat poletelo iz Hannovra v Las Palmas. Tudi Ryanair pričakuje dobavo 50 letal 737 Max v prihodnjih nekaj mesecih.