Evropski parlament v sredo o vstopu Hrvaške v schengen

STA, A.L.
08.11.2022 10:51

Evropski parlament bo na zasedanju v Bruslju v sredo razpravljal, v četrtek pa po pričakovanjih podprl mnenje, da Hrvaška izpolnjuje pogoje za vstop v schengensko območje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Mnenje Evropskega parlamenta, ki ni zavezujoče, bo predzadnji korak Hrvaške na poti v schengen z januarjem prihodnje leto. Dokončno odločitev naj bi decembra sprejel Svet EU.

Za vstop Hrvaške v schengen ni več ovir, država je dokazala, da zadovoljivo izpolnjuje vse določbe schengenskega pravnega reda, je zapisano v osnutku mnenja, ki ga bodo v četrtek potrjevali evropski poslanci in ki ga je konec oktobra že podprl pristojni odbor za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve.

Parlament naj bi v mnenju Svet EU pozval, naj sprejme sklep o vstopu Hrvaške v schengensko območje, ki je predviden 1. januarja 2023.

Poročevalec odbora, portugalski poslanec Paulo Rangel (EPP), je po glasovanju na odboru sporočil, da je bila na Hrvaškem opravljena najobsežnejša ocena za članstvo v schengenskem območju med vsemi državami EU doslej. Na osmih področjih schengenskega pravnega reda je Hrvaška izpolnila 281 priporočil.

Evropska komisija in Svet EU sta potrdila, da je država pripravljena v celoti uporabljati schengenska pravila, odbor pa se strinja, da mora biti nadzor na notranjih mejah odpravljen do konca leta, je poudaril Rangel.

V EU glede vstopa Hrvaške v schengen, kot kaže, ni več zadržkov

Končno odločitev o vstopu Hrvaške v schengen, za katero je potrebno soglasje vseh članic schengenskega območja, bodo sprejeli ministri za notranje zadeve na zasedanju v Bruslju 8. decembra. Na tem zasedanju bodo odločali tudi o vstopu Romunije in Bolgarije.

V EU glede vstopa Hrvaške v schengen kljub nekaterim opozorilom zaradi nespoštovanja človekovih pravic migrantov in nezakonitega vračanja, kot kaže, ni več zadržkov.

Tudi Slovenija, kjer je politika v preteklosti vseskozi bolj ali manj na glas razmišljala o pogojevanju soglasja hrvaški vključitvi v schengen z uveljavitvijo arbitražne razsodbe o meji, vstop načelno podpira. Vlada pa pri tem opozarja na dokončnost arbitražne razsodbe o meji s Hrvaško. V zvezi s tem so se v zadnjih tednih v medijih pojavila ugibanja, da naj bi slovenska vlada pripravljala enostransko izjavo, ko Hrvaška z vstopom v schengen priznava tudi arbitražno razsodbo.

"Predvidoma se pogovarjamo tudi o sprejemu izjave, ampak ta izjava ne bo nič drugega kot ponovna zaveza k implementaciji arbitražne razsodbe, torej da vstop Hrvaške v schengen v ničemer ne izpodbija same razsodbe arbitražnega sodišča," je minuli teden ob robu srečanja s predstavniki slovenske narodne skupnosti v Italiji dejala zunanja ministrica Tanja Fajon.

Fajon, ki pričakuje pozitivno politično odločitev na zasedanju ministrov EU za notranje zadeve, je tudi napovedala, da bo vlada v kratkem sprejela predlog stališča, o katerem bodo nato odločali v državnem zboru.

Slovenija sicer na zasedanjih Sveta EU glasuje v skladu s stališčem, ki se sprejme v državnem zboru na predlog vlade, kot to predvideva zakon o sodelovanju med DZ in vlado v zadevah EU.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta