Komercialno potovanje z nadzvočno hitrostjo ostajajo neuresničene sanje mnogih vse od upokojitve legendarnega concorda. A da bi postala takšna potniška letala tržno zanimiva, je potrebno premagati še precej tehničnih izzivov. Nadzvočnih potniških letal je bilo izdelanih že kar nekaj, vendar so bili vsi projekti doslej neuspešni. Ameriška vesoljska agencija Nasa napoveduje, da ji bo uspelo, kjer drugim proizvajalcem ni, kljub globalni pandemiji novega koronavirusa pa so na uradni spletni strani sporočili, da nadaljujejo z razvojem in zelo dobro napredujejo.
Evropski concorde zaradi glasnega poka ob preboju zvočnega zidu ni smel nadzvočno leteti nad kopnim. Šele ko je bilo letalo nad oceanom, so piloti smeli izkoristiti ves potencial potniškega letala. Američani naj bi njihove načrte razviti nadzvočno potniško letalo opustili tudi zaradi raziskave, izvedene v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, ki je pokazala, da javnost zelo nasprotuje hrupu, ki bi ga takšno letalo povzročalo.
NASA želi leta 2024 z X-59 preleteti izbrane skupnosti na misijah, kjer bodo zbirali informacije o tem, kako se bo javnost odzvala na raven tihega nadzvočnega hrupa, ki naj bi ga letalo ustvarilo.
Sedaj pa se je Nasa v sodelovanju z oddelkom Skunk Works division pri družbi Lockheed Martin vrnila za načrtovalne pulte. Osrednji cilj projekta X-59 je zmanjšati glasnost ob preboju zvočnega zidu, tehnologijo pa so ustrezno poimenovali "Quiet SuperSonic Technology". Letalo X-59 naj bi bilo zaradi tega sposobno z nadzvočno hitrostjo leteti tudi nad kopnim, prebivalcev pa glasni hrup sploh ne bi motil. Zahvaljujoč tehnologiji XVS (eXternal Vision System), pa bosta pilota sploh videla, kam letita. Kamera na nosu letala bo namreč prenašala sliko zunanjosti v sistem navidezne resničnosti.
Eden izmed vodilnih, ki se ukvarjajo s projektom X-59, je za The National Interest povedal, da je tiho delovanje eden izmed glavnih ciljev projekta: "X-59 je zasnovan tako, da zmore leteti hitreje od zvoka, preboj zvočnega zidu, ko ta doseže tla, pa je tako tih, da ga ljudje skoraj ne bodo slišali." Letalo bo po načrtih proizvajalcev letelo s hitrostjo mach 1,4, pri tem pa bo povzročalo zgolj 75 decibelov hrupa, kar je po besedah inženirjev primerljivo z glasnostjo sesalnika za prah. Tako tiho letenje naj bi bilo mogoče zahvaljujoč dolgemu in ozkemu trupu ter dvema prednjima krilnima kanaloma, ki sta zasnovana za preprečevanje ali razprševanje udarnih valov, ki povzročijo pok ob preboju zvočnega zidu. Prvi testni poleti so načrtovanih za leto 2021, letalo pa že sestavljajo v Palmdalu v Kaliforniji.
NASA želi leta 2024 z X-59 preleteti izbrane skupnosti na misijah, kjer bodo zbirali informacije o tem, kako se bo javnost odzvala na raven tihega nadzvočnega hrupa, ki naj bi ga letalo ustvarilo. Če bodo sploh kaj slišali. Zbrane podatke bodo nato delili z zveznimi in mednarodnimi regulativnimi organi, ki jim bodo pomagali določiti nova pravila, s katerimi bi omogočili nadzvočne polete nad zemljo, kar bi odprlo povsem nov trg za komercialna letalska potovanja, z letali, hitrejšimi od zvoka.