(FOTO) Mučilnica na policijski postaji: "Enkrat so Rusi skupinsko posilili ujetnico. Kričala je in prosila, naj nehajo"

Va
25.10.2023 15:19

V preiskavi ukrajinskega vojaškega tožilstva o dogodkih v okupirani Balakliji so rablji dobili imena in priimke.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Ko je v začetku lanskega marca v Balaklijo na vzhodu Ukrajine, v regiji Harkiv, prišel ruski podpolkovnik Valerij Sergejevič Buslov, je svojim enotam takoj naročil postaviti kontrolne točke, topništvo skriti v gozdove, lokalno policijsko postajo pa je 46-letnik spremenil v koncentracijsko taborišče, po Guardianu povzema portal Index.hr. Dolgih sedem mesecev, dokler mesta niso osvobodile ukrajinske enote, je bilo v ruskem ujetinštvu tako več kot 200 civilistov, tudi 30 žensk, podvrženih najstrašnejšemu poniževanju. Najmanj 150 moških so mučili, najmanj ena ženska naj bi bila posiljena, sedem civilistov je umrlo.

Profimedia

Pri The Guardian so govorili z nekaterimi od žrtev, obiskali celice, v katerih so jih mučil, in se seznanili s poročilom o preiskavi, ki jo je odprlo harkivsko tožilstvo, vključno z dokumentom na štirih straneh s podpisanima Buslovom in njegovim namestnikom, v katerem je odrejeno nezakonito zadrževanje civilistov. Po preiskavi so deset ruskih vojakov in dva agenta ruske obveščevalne službe FSB obtožili vojnih zločinov.

Izživljanje na vse načine

"Ko so Rusi odšli, smo zaplenili na desetine dosjejev in orožja," je povedal Maksim Blohin, vojaški tožilec, pristojen za preganjanje vojnih zločincev. V preiskavi so ugotovili, da so Rusi ukrajinske civiliste mučili na vse načine, uporabljali so tudi električne kable, gumijevke, kladiva in pištole.

Ko so Rusi okupirali ukrajinsko mesto, so razpolagali, kakor tudi drugod, s popisom prebivalstva. Med prvimi tarčami je bil, kot je povedal, 34-letni bivši policist Ivan Kovriga, skupaj z veterani vojne v Donbasu. "Prve dni sem prebivalcem Balaklije poskušal s svojim kamionom prepeljati brezplačno mleko," je povedal. Ko so ga Rusi na kontrolni točki ustavili, pogledali njegove dokumente, so vanj uperili orožje, rekoč da je njegovega potovanja konec. Odpeljali so ga na policijsko postajo, tam pa je bil podvržen mučenju. Hoteli so, da jim izda položaje ukrajinskih enot in "prizna", da je svoji domovini pomagal s podatki o Rusih. Poskušal jim je dopovedati, da že več let ni policist in da zdaj dela kot mehanik, a tepli so ga naprej. Pet dni je bil z drugimi zaprt v kleti policijske postaje, potem pa so mu neke noči poveznili vrečo čez glavo, ga odpeljali v gozd in mu v roke dali lopato, da si izkoplje grob. Kovriga je prosil, da še zadnjič govori z mamo in s soprogo, a so ga odbili. Vendar ga niso ubili. "To je bila samo igra, da me na smrt prestrašijo. In pri tem so se zabavali," je povedal.      

Mučili so ga z elektrošoki. Po desetih dneh kalvarije je bil izpuščen in je mleko brezplačno dostavljal v mesto vse do konca ruske okupacije.

Profimedia

"Govorili so, da nas ne bodo nikoli izpustili"

Med zajetimi je bila tudi 34-letna Albina Strelec. Vedela je, je povedala, da se ji bo nekega dne to zgodilo. Kot vodja ukrajinske reševalne službe v mestu je ukrajinske enote obveščala o ruskih položajih v Balakliji in o številu njihovih vojaških vozil. Uspevalo ji je, kljub temu da so okupatorji takoj po prihodu uničili telekomunikacijske povezave Balaklije s svetom. Našla je dve točki s šibko internetno povezavo in poskušala pošiljati informacije ukrajinski strani vse do začetka avgusta lani. Takrat so jo Rusi prijeli in jo odvedli v taborišče na policijski postaji. Prepričana je, da je bila žrtev izdaje v lastnih vrstah. Prebivalci so za britanski časopis povedali, da so številni domačni sodelovali z Rusi in tudi pobegnili v Rusijo, ko je bila Balaklija osvobojena. Nekateri, ki so ostali, pa še danes sodelujejo z rusko obveščevalno službo.

"V zaporu sta bili še dve ženski," je povedala Strelec. "To je bila psihična tortura. Govorili so, da nas ne bodo nikoli izpustili."

"Bilo je strašno," se spominja. "Nekega dne sem slišala krike in nato strel, potem je bilo vse tiho. Morda dva dni pozneje so pripeljali žensko, verjetno vojno ujetnico. Skupinsko so jo posilili. Slišala sem, kako kriči, medtem ko jih prosi, naj prenehajo." Albino so izpustili po 16 dneh.

Profimedia

Ukrajinsko tožilstvo je v preiskavi o dogajanju na policijski postaji v Balakliji skupno naštelo 374 ruskih vojakov, pripadnikov različnih enot. Iz različnih virov, tudi družbenih mrež, so jih skompletirali s fotografijami in jih pokazali taboriščnikom. Tako so rablji dobili imena in priimke. "Zdaj upamo, da zmagamo v vojni in jih pripeljemo pred roko pravice," pravi tožilec Blohin.

Buslov, z vojaškim nadimkom Granit, je osumljen kršenja konvencij o ravnanju z vojnimi ujetniki. Po podatkih Reutersa se je vrnil v Kaliningrad in kljub pričanjem na stotine prebivalcev in kljub dokumentom z njegovim podpisom zanika, da bi bil kdajkoli v Balakliji.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta