(FOTO) Na obali Tasmanije poginilo kar okoli 90 nasedlih kitov

STA, M.R.
22.09.2020 09:04

Na zahodni obali avstralskega otoka Tasmanija je poginilo okoli 90 od skupno kakih 270 kitov, ki so tam nasedli v ponedeljek. Nekaj kitov pa so reševalci tamkajšnjega programa za ohranitev življenja v morju že uspeli rešiti, poročajo tuje tiskovne agencije.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Kiti, šlo naj bi za mrke pliskavke, so nasedli na odročnem, težko prehodnem in zelo redko poseljenem območju pri kraju Macquarie Harbour. Nedostopnost peščene obale, kjer se nahajajo, otežuje njihovo reševanje.

EPA

Okoli 40 posebej izurjenih reševalcev je kite s posebno opremo davi začelo vračati v vodo. "Običajno rešujemo živali, ki nasedejo na suhem in visoko na plaži. Tokrat je drugače, živali so delno v vodi, zato ne bo tako dolgo trajalo, da bodo zopet lahko plavale," je novinarjem dejal biolog Kris Carlyon. Bo pa reševalcem verjetno povzročala preglavice veliko plimovanje, zato si bodo morali pomagati s čolni.

REUTERS

Nekatere živali so tudi prevelike za reševanje ali pa so na pretežko dostopnih območjih, je še pojasnil biolog. Reševalci se bodo zato po njegovih besedah osredotočili na tiste kite, ki imajo največ možnosti, da preživijo. Mrke pliskavke so lahko velike do sedem metrov in tehtajo do tri tone.

EPA

Po izkušnjah reševalcev lahko mrke pliskavke na obali preživijo tri do štiri dni. Carlyon je pojasnil, da so številni kiti "na mokrem in hladnem", kar povečuje možnosti za njihovo preživetje.

EPA

"Veliko je odvisno od tega, kako se bodo živali odzvale, ko bo pod njimi voda," je še povedal biolog. Izziv bo tudi, kaj storiti s kiti, ki jih bodo vrnili v vodo. "Morali jih bomo združiti v jate ali jih kako drugače oddaljiti od obale," je pojasnil.

REUTERS

Po navedbah pristojnih oblasti so manjše število kitov že uspeli rešiti. "Osvobodili smo jih nekaj, ki bodo, kot kaže, ostali v morju," je dejal Nic Deka, nadzornik v podjetju, ki skrbi za nacionalne parke in divje živali na Tasmaniji. Dodal je, da so strokovnjaki naredili načrt reševanja za prihodnje dni in da imajo na voljo ustrezno opremo.

REUTERS

Na Tasmaniji je nasedanje morskih živali dokaj pogosto, vendar pa večinoma ne gre za tako množične primere, temveč le posamezne živali. Že več kot desetletje ni nasedlo več kot 150 živali. Razlogi za nasedanje ponavadi niso znani.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta