(FOTO) Slovenca Jurkoviča papež pošilja v najvišjo diplomatsko službo v Kanado

05.06.2021 12:08
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ivan Jurkovič
Igor Napast

V soboto opoldne je papež Frančišek imenoval nadškofa dr. Ivana Jurkoviča za novega nuncija v Kanadi. Na novo delovno mesto najvišjega papeževega diplomata v službi v tujini, tokrat v Ottawo, se bo Slovenec iz ljubljanske nadškofije, ki bo 10. junija dopolnil 69 let, preselil iz Ženeve, kjer od leta 2016  zastopa papeža in Sveti sedež kot stalni opazovalec pri Združenih narodih.

Maševanje na Ptujski Gori za Marijino vnebovzetje leta 2014.
Igor Napast

Z novim nuncijem se bo slovensko zastopstvo okrepilo, že od julija 2019 je prvi sekretar apostolske nunciature v Ottawi duhovnik celjske škofije dr. Matjaž Roter

Nadškof Jurkovič je eden od dveh nuncijev slovenskega rodu, drugi je Mitja Leskovar, ki vodi diplomatsko predstavništvo Svetega sedeža v Iraku.

Dolenjec Ivan Jurkovič je karierni vatikanski diplomat prve lige. Leta 1984 je diplomiral je na Papeški diplomatski akademiji in odšel na prvo delovno mesto v Seul. Štiri leta pozneje je v Rimu doktoriral iz kanonskega prava. V diplomatski službi Svetega sedeža je spremljal dogajanje na Balkanu in si prizadeval za priznanje samostojnosti novih držav.

Jesen 2005, nuncij v Ukrajini Jurkovič in takratni slovenski zunanji minister  Dimitrij Rupel na obisku v Kijevu.
MZZ

Leta 2001 ga je papež Janez Pavel II. imenoval za nadškofa. Od leta 2001 do 2011 je bil apostolski nuncij v Belorusiji, Ukrajini in Rusiji ter se trudil za zbližanje med krščanskimi Cerkvami vzhoda in zahoda. Pomemben je bil njegov delež za zgodovinsko srečanje papeža Frančiška in moskovskega patriarha Kirila na Kubi leta 2016. Kmalu zatem ga je papež imenoval za stalnega opazovalca Svetega sedeža pri OZN in drugih mednarodnih organizacijah v Ženevi, med drugim je to na primer tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). 

Leta 2019 mu je Univerza v Ljubljani podelila naziv častni senator.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta