"Danes so uporabili vakuumsko bombo, kar je pravzaprav prepovedano z ženevsko konvencijo," je po sestanku z ameriškimi kongresniki v Washingtonu novinarjem povedala ukrajinska veleposlanica v ZDA Oksana Markarova. A teh resnih obtožb zahodni mediji za zdaj niso uspeli neodvisno potrditi.
Je pa CNN v soboto na sicer ruskem ozemlju, na cesti v bližini ukrajinske meje južno od Belgoroda, posnel raketni sistem TOS-1, ki lahko izstreljuje tudi takšne izstrelke. Tudi višji ameriški uradnik na obrambnem ministrstvu je za revijo Foregin Policy potrdil, da je ruska vojska res pripeljala raketne sisteme, ki so sposobni izstreljevati termobarične rakete. Ni pa želel povedati, kje naj bi ruska vojska postavila te sisteme in ali jih je sploh uporabila.
Vakuumska bomba je sestavljena iz dveh rezervoarjev in iz dveh eksplozivnih nabojev. Uporabiti jo je mogoče na dva načina - lahko se jo odvrže z letala kot bombo ali pa izstreli kot granato oziroma raketo, poroča britanska medijska hiša BBC.
To orožje deluje tako, da prvi naboj najprej z detonacijo odpre prvi rezervoar in razprši gorivo, ki lahko prodre v katerokoli zgradbo, bunker ali predor, ki ni hermetično zaprt. Drugi naboj pa ga nato detonira in povzroči ogromno ognjeno kroglo, močan eksplozivni val in vakuum, ki izsesa kisik iz zraka. Takšno orožje lahko uniči utrjene zgradbe, opremo in ubija ali poškoduje ljudi.
Leta 2003 je ameriška vojska testirala 9800-kilogramsko bombo, ki so jo poimenovali "mati vseh bomb". Štiri leta pozneje je Rusija razvila podobno napravo "očeta vseh bomb". Slednja je ustvarila eksplozijo, ekvivalentno 44-tonski konvencionalni bombi, kar je bila največja nejedrska eksplozivna naprava na svetu.
Zaradi uničujočega učinka in uporabnosti proti vkopanemu nasprotniku v zgradbe ali bunkerje so vakuumsko bombo večinoma uporabljali v urbanih okoljih. To pa pomeni, da bi Rusiji pri osvajanju mest, kot je tudi Kijev, lahko zelo pomagala.
Prvič je podobno orožje uporabila nemška vojska v drugi svetovni vojni, a širše proizvodnje ni bilo do 60. let prejšnjega stoletja, ko so to orožje ZDA uporabile v Vietnamu. Ameriška vojska ga je uporabila tudi Afganistanu. Prvič leta 2001, ko je skušala uničiti pripadnike Al Kaide, ki so se zatekli v gorovje Tora Boro. Uporabljena je bila tudi leta 2017 proti silam Islamske države. Rusija pa je to orožje uporabila leta 1999 v Čečeniji.