V središču črnogorskega mesta Cetinje je že zgodaj zjutraj prišlo do izgredov med protestniki, ki nasprotujejo ustoličenju črnogorskega metropolita Joanikija na Cetinju, in policijo. Protestniki so z avtomobilskimi gumami, betonskimi blokadami in kamenjem blokirali cesto Podgorica-Cetinje, poročajo črnogorski mediji.
Policiji je kasneje uspelo, da je z izjemo ene barikade prebila vse barikade proti Cetinju.
Srbski patriarh Porfirije in metropolit Joanikije sta prispela s helikopterjem in se tako izognila protestnikom.
Srbski patriarh Porfirije je sicer že v soboto zvečer poudaril, da se srbska pravoslavna cerkev ne bo odpovedala današnjemu ustoličenju črnogorskega metropolita.
Kljub protestom ustoličen novi črnogorski metropolit Joanikije
V pravoslavnem samostanu v Cetinju v Črni gori je patriarh srbske pravoslavne cerkve Porfirije kljub protestom, ki so spremljali dogodek, danes ustoličil novega črnogorskega metropolita Joanikija. Ta je na položaju nasledil metropolita Amfilohijo, ki je oktobra lani umrl za posledicami covida-19.
V vseh cerkvah črnogorsko-primorske metropolije so medtem zvonili zvonovi in tako obeležili ustoličenje. Zaradi spora med srbsko pravoslavno cerkvijo, iz katere prihaja Joanikije, in črnogorskimi verniki, ki si želijo samostojnost, prihaja tudi do protestov.
Protestniki, ki zahtevajo, da slovesnost ustoličenja poteka izven samostana, so se v središču mesta Cetinje zbrali že okoli pete ure zjutraj. Posredovala je policija in ločila protestnike v več skupin. Po poročanju črnogorske televizije je policija, da bi razgnala demonstrante, uporabila solzivec in šok granate. Protestniki so pred tem policijo obmetavali s kamenjem, steklenicami in petardami.
Podpredsednik črnogorske vlade Dritan Abazović je podgoriškim Vijestim potrdil, da je med izgredi policija prijela svetovalca črnogorskega predsednika Mila Đukanovića Veselina Veljovića, ki naj bi davi začel napad na policijo med protesti proti ustoličenju črnogorskega metropolita. V izrednih je bilo po navedbah policije skupno prijetih osem ljudi ter poškodovanih več protestnikov in dva policista.
Na današnje izgrede se je že odzval črnogorski premier Zdravko Krivokapić, ki je napade na policijo označil za napad na državo in dodal, da za nasiljem stoji črnogorska Demokratska stranka socialistov (DPS), katere predsednik je Đukanović.
"Vse, kar se je na Cetinju dogajalo včeraj in danes, je poskus terorističnih akcij. Popolnoma jasno je, da so naročniki in organizatorji najvišje vodstvo DPS v sodelovanju z organiziranimi kriminalnimi skupinami, ki jim bo država stopila na pot," je na Twitterju napisal Krivokapić.
Opozicijska DPS je v odzivu obtožila trenutno oblast, da je napadla svoje državljane. Po njenih navedbah je jasno, da sta Krivokapić in Abazović podlegla "ukazom" iz tujine. "Jasno je, da je največja odgovornost za vse posledice prav pri teh dveh, ki sta pripravljena zanetiti ogenj v Črni gori, da bi ju njuni mentorji obdržali na funkcijah," je po poročanju Tanjuga sporočila stranka in dodala, da ne bo dovolila, da bi na račun tujih interesov žrtvovali državljane Črne gore.
"Državljani so na Cetinju mirno protestirali v bran pravici, da živijo v večetnični, večverski, državljanski Črni gori, ki je ne upravlja in manipulira tuja država ter izziva razkol med državljani," so navedli v DPS.
Predsednik Socialdemokratske stranke (SDP) Raško Konjević je prav tako pripisal odgovornost za dogajanje na Cetinju podpredsedniku vlade Abazoviću. Na Twitterju je objavil fotografijo slednjega iz mladih let in zapisal: "Za vse, kar se dogaja na Cetinju, je odgovoren izključno Dritan Abazović."
Črna gora je ponovno samostojna država od leta 2006. Približno 30 odstotkov prebivalcev je Srbov. Zagovorniki neodvisne Črne gore v ustoličenju novega metropolita v Cetinju vidijo izkaz moči prosrbskega tabora. Srbski patriarh Porfirije je v soboto zvečer pred več tisoč verniki vodil mašo v Podgorici. Dogodek je minil mirno in brez izgredov.