Francoski premier Bayrou preživel glasovanje o nezaupnici

STA, J.K.
16.01.2025 19:33

Bayroujeva manjšinska vlada nima dovolj podpore v parlamentu, ki je od lani razdeljen na tri bloke - levega, desnosredinskega in skrajno desnega.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Francoski premier Francois Bayrou, ki je položaj prevzel decembra lani, je danes v parlamentu preživel glasovanje o nezaupnici, ki jo je vložila leva stranka Nepokorna Francija (LFI). Predloga namreč niso podprli socialisti (PS), ki sicer tvorijo politično zavezništvo z LFI, niti skrajna desnica. Njegova vlada kljub temu ostaja na tankem ledu.

Predlog poslancev LFI o nezaupnici Bayrouju je danes v francoskem parlamentu podprlo le 131 od skupno 577 poslancev, večinoma iz vrst levega opozicijskega zavezništva Nova ljudska fronta (NFP), poroča francoska tiskovna agencija AFP. Med tistimi, ki niso podprli nezaupnice, so bili poleg članov Bayroujeve manjšinske desnosredinske koalicije tudi poslanci skrajno desnega Nacionalnega zbora (RN) in večina socialistov. Predlog o glasovanju o nezaupnici so v LFI v torek utemeljili s sestavo desnosredinske manjšinske vlade in proračunskimi načrti novega premierja. Ta se v luči obsežnega javnega dolga in javnofinančnega primanjkljaja zavzema za varčevalne ukrepe, kar ni pogodu zlasti skrajni levici. Nacionalni zbor, ki sicer prav tako ne podpira načrtov Bayroujeve vlade, za zdaj vendarle ni naklonjen njegovi odstavitvi. Podpredsednik stranke Sebastien Chenu je danes pred glasovanjem dejal, da njegova stranka nove vlade "ne bo ocenjevala po besedah, temveč po dejanjih".

Reuters

Bayrou se je s kritikami opozicije z obeh polov znova soočil po torkovi predstavitvi prioritet svoje nove vlade, čeprav se je skušal oddaljiti od nekaterih strožjih ukrepov, katerih napovedi so po le treh mesecih na položaju odnesle njegovega predhodnika Michela Barnierja. Premier tako za zdaj ni uspel zadovoljiti večine kritikov v parlamentu, ki pa očitno še ne nameravajo uporabiti svojega najmočnejšega orožja v obliki nezaupnice. Več poslancev je v današnji razpravi pred glasovanjem napovedalo, da bodo pri svojih ocenah počakali na predlog proračuna za letošnje leto.

Ta namreč še vedno ni sprejet, potem ko se je Francija lani poleti po predčasnih volitvah na pobudo predsednika Emmanuela Macrona znašla v političnem pat položaju. Bayroujeva manjšinska vlada nima dovolj podpore v parlamentu, ki je od lani razdeljen na tri bloke - levega, sredinskega in desnosredinskega ter skrajno desnega, nobeden od njih pa nima večine. Novi premier tako s težavo lovi ravnotežje med levico in skrajno desnico. Če se želi izogniti usodi svojega predhodnika, mora pred glasovanjem o proračunu obdržati podporo konservativcev in hkrati na svojo stran pridobiti dovolj poslancev levega tabora, pri čemer se osredotoča zlasti na zmernejše socialiste.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta