Haiderjev duh še živi

Tomaž Ranc Tomaž Ranc
07.06.2019 16:24

Po Koroškem spet teorije zarote o smrti koroškega deželnega glavarja, ki jih nekateri vidijo kot poskus mobilizacije avstrijskih volivcev pred predčasnimi volitvami.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pano, ki je vabil na predavanje o smrti Haiderja v Konovece pri Pliberku
Tomaž Ranc

Jörg Haider, nekdanji kontroverzni avstrijski politik in koroški deželni glavar, je umrl 11. oktobra leta 2008 v prometni nesreči, a njegov duh očitno - vsaj pri nekaterih somišljenikih - še živi. Te dni je namreč ob cesti v okolici Pliberka opaziti panoje, ki vabijo na predavanje Jörg Haider - Samomor, umor, nesreča ali atentat? Na panoju je kot organizator navedeno Zavezništvo za prihodnost Avstrije (BZÖ), to je desničarska stranka, ki jo je Haider ustanovil, ko je zapustil svobodnjake (FPÖ), po njegovi smrti pa sta se stranki združili. O dogodku smo se pozanimali pri županu ene večjih obmejnih občin, županu Pliberka Stefanu Visotschnigu. Informacija ga je začudila in obljubil nam je, da se bo kar zapeljal mimo vasice Konovece, kjer so plakati in kjer je bil zvečer dogodek. Vasica je sicer v bistriški občini, dogodek pa je bil v gostilni Jamnig ob cesti, ki vodi proti Šmihelu. Nato nas je poklical in dejal, da očitno ne gre za kaj drugega kot za strankarsko diskusijo o Haiderjevi smrti, in poudaril, da Haiderjeva bivša stranka v okoliških občinah nima več niti občinskega svetnika in da drugih ozadij ne vidi.
"Zadeva se bo zdaj pogrevala tudi zaradi volitev, da se desnica popravi po škandalu s Strachejem, skušali se bodo moblizirati za nove volitve. Sicer pa ta mit o Haiderju in njegovi smrti še živi, bil je zelo priljubljen, volili so ga tudi Slovenci, saj je bil velik demagog," pa pravi poznavalec politične scene Štefan Domej, zbornični svetnik Skupnosti južnokoroških kmetic in kmetov. In dodaja: "BZÖ in svobodnjaki, to je vedno isti bazen, ki obožuje Haiderja in njegovo preteklost."
Po Haiderjevi smrti so se o vzroku za njegovo smrt razplamtele številne zarote, pisale so se celo knjige, kako naj bi ga bili omamili in podobno.
Sicer se je po uradnih podatkih za Haiderja usodna nesreča zgodila po vsakoletnih slovesnostih ob obletnici koroškega plebiscita 10. oktobra. Tedaj 58-letni Haider, ki je bil sam v avtomobilu, se je v zgodnjih jutranjih urah vračal domov iz znanega lokala, popularnega med homoseksualci, in v naselju Ilovje na cesti Celovec-Ljubelj trčil v betonski steber ograje ob cesti, nato se je avtomobil večkrat prevrnil. Uradna preiskava je pokazala, da je bila nesreča izključno posledica Haiderjeve napake pri vožnji. V času nesreče je bil močno alkoholiziran, imel je 1,77 promila alkohola v krvi, kar je potrdila obdukcija, in je vozil s preveliko hitrostjo, 142 kilometrov na uro na odseku, kjer je bila največja dovoljena hitrost 70 kilometrov. Tehnična preiskava njegovega avtomobila je pokazala, da je bil ta v brezhibnem stanju, prav tako ni bilo sledov o morebitnih zunanjih vplivih.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta