Hrvaška tudi po glasovanju v saboru ostaja brez sodobnega zakona o splavu

STA, Gr.G.
13.05.2022 13:58

V SDP so med razpravo, ki se je začela v četrtek in je trajala do danes do 4. ure zjutraj, poudarili, da mora biti prekinitev nosečnosti zakonita, varna, dostopna in kakovostna.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ultrasound scan of a 30-year-old woman in her 2nd month of pregnancy (1st ultrasound scan): Measurement of the crown-rump length (CRL) to determine the age of the fetus.,Image: 124484143, License: Rights-managed, Restrictions:, Model Release: no, Credit line: Profimedia (foto: Profimedia)
Profimedia

V hrvaškem saboru so poslanci danes glasovali proti sprejetju zakona o medicinski prekinitvi nosečnosti, ki ga je predlagala SDP. Levi del opozicije meni, da je treba sprejeti nov, sodoben zakon, ki regulira prekinitev nosečnosti, v HDZ pa menijo, da je predlog SDP slabši od 40 let starega zakona, poročajo hrvaški mediji. Proti predlogu zakona je glasovalo 78 poslancev, 47 jih je bilo za, pet pa se jih je glasovanja vzdržalo.

V SDP so med razpravo, ki se je začela v četrtek in je trajala do danes do 4. ure zjutraj, poudarili, da mora biti prekinitev nosečnosti zakonita, varna, dostopna in kakovostna. Zakon izpred 40 let je po njihovem mnenju treba posodobiti, ženske pa morajo imeti pravico, da se svobodno odločajo o rojevanju oziroma o tem, ali bodo prekinile nosečnost. Ob tem jim je treba omogočiti dostop do informacij ter spoštovati njihovo zasebnost in dostojanstvo. Kot so še poudarili v SDP, so z zakonom predlagali pravico do izbire in svobodo izbire ter s tem zakonom nikogar v nič ne silijo.

Na Hrvaškem shodi v znak podpore Mireli Čavajda in za dostopnost splava

V HDZ so predlog zakona ocenili kot nekakovosten in nestrokoven ter celo sramoten. Po njihovem mnenju zakon namreč prekinitev nosečnosti postavlja kot pravilo, ne pa kot izjemo. Javno razpravo o splavu, ki se je nato nadaljevala tudi v saboru, je spodbudil primer 39-letne nosečnice Mirele Čavajda. Ta je v 24. tednu nosečnosti izvedela, da ima njen otrok velik tumor na možganih, zaradi katerega otrok rojstva ne bo preživel ali pa bo hudo prizadet.

Hrvaški nosečnici s hudo prizadetim zarodkom v Sloveniji odobrili splav

Ko je želela opraviti splav, se je začela njena težka izkušnja z bolnišnicami na Hrvaškem. Zavrnile so jo vse klinike, na katere se je obrnila, češ da je splav po 10. tednu nezakonit, čeprav hrvaška zakonodaja predvideva tudi izjeme. Po dvotedenski bitki, ki se je odvijala tudi prek medijev, ji je drugostopenjska komisija v Zagrebu odobrila splav, a so jo s klinike Petrova, na katero se je obrnila, vseeno napotili v Slovenijo, saj sami nimajo kadra, ki bi znal opraviti ta poseg.

Predstojnik ljubljanske porodnišnice kritičen do izjav hrvaških zdravnikov glede splava

Predstojnik ljubljanske porodnišnice Gorazd Kavšek je kritičen do izjav hrvaških zdravnikov glede splava, ki po njegovi oceni "z neprimernimi besednimi zvezami namerno kriminalizirajo obstoječe zakonske pravice ter postopke, ki potekajo po najvišjih etičnih in strokovnih standardih". Pojasnilo Kavška, sicer tudi predsednika združenja za perinatalno medicino pri Slovenskem zdravniškem društvu, sledi nedavnim izjavam direktorja zagrebškega kliničnega centra Anteja Ćorušića glede primera hrvaške nosečnice Mirele Čavajda.

Čavajda je v 24. tednu nosečnosti zaradi tumorja v glavi otroka želela narediti splav, a so ji v štirih zagrebških bolnišnicah dejali, da ta na Hrvaškem po 10. tednu ni mogoč, čeprav zakon predvideva tudi izjeme. Ko je primer minuli teden prišel v javnost, se je bitka za njene pravice začela tudi v medijih, drugostopenjska komisija v Zagrebu pa je nato v sredo odobrila prekinitev nosečnosti na Hrvaškem. A je Ćorušić v oddaji na hrvaški nacionalni televiziji ocenil, da bo Čavajda na postopek vseeno morala v Slovenijo, saj da na Hrvaškem ne zna opravljati "feticida", pri katerem "z iglo vstopiš v maternico in ciljaš srce fetusa". Kot je še dejal, "gre za uboj, po katerem se plod po delih odstranjuje".

Kavšek je v današnji izjavi, ki so jo posredovali iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana, take trditve v celoti zavrnil. "Postopek umetne prekinitve nosečnosti v moderni medicini že dolgo ne poteka več tako, kot je žal razbrati iz izjav nekaterih hrvaških kolegov," je zapisal. Postopek umetne prekinitve nosečnosti bodisi z namenom nemedicinske (do 10. tedna nosečnosti) ali medicinske (od 10. tedna nosečnosti) indikacije se razlikuje glede na višino nosečnosti. Do 22. tedna se proces rojstva ploda iz maternice imenuje splav (abortus), po 22. tednu pa porod. V obeh primerih pa se zaradi zdravniške intervencije rodi mrtev plod, je pojasnil Kavšek.

Do 22. tedna tedna nosečnosti v veliki večini primerov z zdravili sprožijo prekinitev nosečnosti - popadke in iztis ploda iz maternice, ki med postopkom tudi umre. Od 22. tedna nosečnosti pa najprej z injekcijo, največkrat kalijevega klorida, ustavijo plodovo srce in nato z zdravili sprožijo popadke ter iztis ploda. V obeh primerih gre za porod, ki se nekoliko razlikuje glede na višino nosečnosti in velikost ploda. Tudi pri takem porodu nudijo vse načine rojevanja, vključno z lajšanjem obporodne bolečine.

"Zato je interpretacija nekaterih hrvaških kolegov zavajajoča in kot taka ustvarja dodatno čustveno obremenitev tako za zdravnike, ki postopke izvajajo, kot tudi in predvsem za nosečnice, ki se s tako situacijo soočajo. Zloraba strokovnega pojma kot je feticid za namen dnevne politike ali samoopravičevanja zaradi neizpolnjevanja zakonskih pravic žensk je po našem mnenju nepotrebno in škodljivo," je opozoril.

Kot je še izpostavil, v Sloveniji velja zakon o zdravstvenih ukrepih pri uresničevanju pravice do svobodnega odločanja o rojstvu otrok, zelo podoben zakon velja tudi na Hrvaškem. V njem se med drugim uporablja termin umetna prekinitev nosečnosti, "ki pa je v zadnjih dneh, predvsem s strani hrvaških kolegov precej zlorabljen pojem". "Vsekakor namen tega zakona ni urejanje prekinitve nosečnosti v smislu sprožitve (indukcije) poroda kar tako, ampak urejanje prekinitve nosečnosti v smislu dokončanja nosečnosti, ki vodi v prekinitev nosečnosti s smrtjo ploda," je pojasnil.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta