Mnenje sodišča sicer ni pravno zavezujoče, a bo kljub temu okrepilo pritisk na Izrael v času, ko ta vodi vojno v Gazi.
"Sodišče je ugotovilo, da je nadaljnja prisotnost Izraela na palestinskih ozemljih nezakonita," je dejal predsednik ICJ Nawaf Salam in dodal, da mora Izrael čim prej končati okupacijo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Generalna skupščina Združenih narodov je ICJ leta 2022 zaprosila za mnenje o pravnih posledicah, ki izhajajo iz politik in praks Izraela na zasedenih palestinskih ozemljih, vključno z vzhodnim Jeruzalemom. V postopku je sodelovalo več kot 50 držav, med njimi tudi Slovenija, ki je februarja poudarila, da pravice palestinskega ljudstva do samoodločbe ni mogoče izpodbijati.
Palestina pozdravlja odločitev ICJ, Izrael kritičen
Palestinsko predsedstvo je današnjo odločitev Meddržavnega sodišča (ICJ), da izraelska okupacija palestinskih ozemelj krši mednarodno pravo, označilo za zgodovinsko. Do sodišča pa je bil kritičen izraelski premier Benjamin Netanjahu, ki je odločitev označil za lažno in dodal, da Izrael ni okupator, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Predsedstvo pozdravlja odločitev sodišča. Meni, da gre za zgodovinsko odločitev, in zahteva, da se Izrael prisili k njeni uresničitvi," je sporočil urad palestinskega predsednika Mahmuda Abasa.
Odločitev je v imenu palestinskega zunanjega ministrstva v Ramali pozdravila tudi državna sekretarka Varsen Agabekian Šahin, ki je poudarila, da je to velik dan za Palestino, tako zgodovinsko kot pravno. "To je najvišji sodni organ na svetu, ki je predstavil zelo podrobno analizo dolgotrajne izraelske okupacije in kolonizacije palestinskega ozemlja, ki je v nasprotju z mednarodnim pravom," je dodala.
V Izraelu so medtem bili do odločitve sodišča kritični. "Judovsko ljudstvo ni okupator na svoji zemlji, ne v naši večni prestolnici Jeruzalemu ne v dediščini naših prednikov v Judeji in Samariji. Nobena lažniva odločitev v Haagu ne bo izkrivila te zgodovinske resnice, prav tako pa ni mogoče izpodbijati zakonitosti izraelskih naselbin v vseh delih naše domovine," je poudaril Netanjahu.
Generalna skupščina ZN je ICJ leta 2022 zaprosila za mnenje o pravnih posledicah, ki izhajajo iz politik in praks Izraela na zasedenih palestinskih ozemljih. Sodišče pa je danes odločilo, da izraelska okupacija palestinskih ozemelj krši mednarodno pravo in jo je treba čim prej končati. Mnenje sodišča sicer ni pravno zavezujoče.
Izrael palestinska ozemlja okupira že od leta 1967. Vojska se je sicer leta 2005 umaknila iz Gaze, ob tem pa izpraznila nezakonite judovske naselbine. Do aktualne vojne v Gazi je Izrael ohranjal blokado enklave, tam pa tudi redno izvajal napade. Na Zahodnem bregu, vključno z vzhodnim Jeruzalemom, Izrael medtem ohranja vojaško prisotnost, število tamkajšnjih izraelskih naseljencev pa je naraslo na 700.000.
Izrael palestinska ozemlja okupira že od leta 1967 dalje. Vojska se je sicer leta 2005 umaknila iz Gaze, ob tem pa izpraznila nezakonite judovske naselbine. Do aktualne vojne v Gazi je Izrael ohranjal blokado enklave, tam pa tudi redno izvajal napade. Na Zahodnem bregu, vključno z vzhodnim Jeruzalemom, Izrael medtem ohranja vojaško prisotnost, število tamkajšnjih izraelskih naseljencev pa je naraslo na 700.000.
Blinken: Pogovori o izpustitvi talcev in premirju v Gazi blizu zaključka
Pogovori o prekinitvi ognja v Gazi med Izraelom in Hamasom se bližajo zaključku, je danes na varnostnem forumu v Aspnu v ameriški zvezni državi Kolorado zatrdil ameriški zunanji minister Antony Blinken.
"Prepričan sem, da smo blizu gola glede sporazuma, ki bi omogočil prekinitev ognja, vrnitev talcev domov in nas usmeril na boljšo pot k vzpostavitvi trajnega miru in stabilnosti," je v športnem žargonu med pogovorom za ameriški javni medij NPR na odprtem delu foruma povedal Blinken.
"Vemo, da je zadnjih nekaj metrov pogosto najtežjih," je dodal in opozoril, da je zdaj treba zaključiti pogajanja o nekaterih ključnih podrobnostih.
Blinken se je izognil neposrednemu odgovoru na vprašanje o poročilih, da izraelski premier Benjamin Netanjahu namerno sabotira pogajanja o prekinitvi ognja. "Ne osredotočam se na osebnosti, ampak na njihove politike," je dejal Blinken in dodal, da v izraelski družbi sliši močno željo, da bi se vse to končalo.
Na vprašanje, ali je rešitev v obliki dveh držav mrtva, je Blinken odgovoril, da ni in ne more biti. Opozoril je, da med Gazo in na Zahodnim bregom živi več kot pet milijonov Palestincev in približno sedem milijonov Judov.
"Nihče od njih ne bo nikamor odšel. Palestinci ne bodo šli nikamor. Judi ne bodo šli nikamor," je dejal in se zavzel za rešitev, ki bo Izraelcem prinesla trajni mir in trajno varnost, Palestincem pa zagotovila pravico do samoodločbe.
Postopek, o katerem je danes razsojal ICJ, je sicer ločen od tožbe Južne Afrike, ki Izraelu očita kršitve konvencije o preprečevanju genocida v Gazi. ICJ je v tem primeru januarja med drugim odločil, da mora Izrael sprejeti učinkovite ukrepe za zagotavljanje nujne humanitarne pomoči civilistom in preprečiti genocid v Gazi.
Slovenija pozdravila odločitev ICJ o nezakonitosti izraelske okupacije palestinskih ozemelj
Slovenija pozdravlja mnenje Meddržavnega sodišča (ICJ), ki je danes odločilo, da izraelska okupacija palestinskih ozemelj krši mednarodno pravo in jo je treba čim prej končati, je sporočilo zunanje ministrstvo. Ob tem je Izrael pozvalo, naj spoštuje dolžnosti in obveznosti po mednarodnem pravu, kot so določene v mnenju sodišča.
Mnenje najvišjega sodnega organa Združenih narodov ima veliko pravno težo in moralno avtoriteto, aktivno zavzemanje za implementacijo mnenja pa je tudi dolžnost celotne mednarodne skupnosti, je še dodalo ministrstvo.