Več kot sto policistov londonske metropolitanske policije je v preteklih dneh vrnilo svoja dovoljenja, ki jim omogočajo nošenje strelnega orožja. Njihov protest sledi obtožbi policista zaradi umora neoboroženega 24-letnega Chrisa Kabe septembra lani.
24-letni Kaba je umrl 5. septembra lani, potem ko je na njegov avto streljal policist. Smrt je sprožila množične proteste in obtožbe o rasizmu v policiji, saj je bil žrtev temnopolti moški.
Poznejša preiskava je razkrila, da je policija avtomobil, ki ga je vozil Kaba in ni bil njegov, povezala z incidentom, ki se je zgodil dan prej. Policist, ki je bil obtožen umora, pa ni bil javno imenovan, saj je sodišče ugodilo njegovi prošnji za anonimnost.
Tiskovni predstavnik londonske policije je nato v nedeljo pojasnil, da je "več policistov sprejelo odločitev, da se umaknejo z oboroženih dolžnosti". "Mnoge skrbi, kako bo obtožnica vplivala nanje, na njihove sodelavce in družine. Skrbi jih, da se bo spremenil način ocenjevanja odločitev, ki jih sprejemajo v najtežjih okoliščinah," je še dodal.
Zaradi nenavadnega protesta je tudi britanska notranja ministrica Suella Braverman poudarila, da morajo policisti sprejemati odločitve v delčku sekunde in se ne smejo bati, da bi zaradi opravljanja svojih nalog pristali na zatožni klopi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Britansko obrambno ministrstvo je medtem ugodilo prošnji notranjega ministrstva za "zagotavljanje rutinske protiteroristične podpore metropolitanski policiji v nepredvidljivih razmerah, če bi bila potrebna", poroča britanski BBC.
V Veliki Britaniji ima sicer le del policistov dovoljenje za nošenje strelnega orožja. Trenutno lahko s strelnim orožjem v londonski policiji operira okoli 2500 policistov.
Dobrodelna organizacija Inquest navaja, da je od leta 1990 v Veliki Britaniji v policijskem priporu oziroma po stiku s policisti umrlo 1870 ljudi. V tem času pa je bil izveden le en uspešen kazenski pregon policista, in sicer leta 2021 zaradi nenaklepnega uboja.