Kitajska še krepi vojaško moč

Helena Ponudič Helena Ponudič
18.03.2019 15:44

Južnokitajsko morje, kjer se odvija kar tretjina mednarodnega pomorskega prometa, je eno najbolj vročih žarišč na svetu. Kitajska klub nedorečeni razmejitvi tam pospešeno gradi umetne otoke in postavlja vojaška oporišča.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na grebenih v Južnokitajskem morju, ki si jih lasti več držav, Kajska gradi vojaško infrastrukturo.
EPA

Kitajska je na letnem zasedanju kitajskega ljudskega kongresa, ki je trajalo do konca prejšnjega tedna, napovedala, da bo tudi letos povečala svoj obrambni proračun, tokrat za 7,5 odstotka na 177,61 milijarde ameriških dolarjev. Tako Kitajska ostaja država z drugim največjim obrambnim proračunom na svetu. Država bo nadaljevala modernizacijo vojske, gradnjo vojaških baz v drugih državah in predvsem širitev in utrjevanje vpliva na spornem območju Južnokitajskega morja.

Lakota vodi k politični nestabilnosti

Dr. Vasilka Sancin, predstojnica Katedre za mednarodno pravo na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani (UL), pojasnjuje, da je Južnokitajsko morje, poleg izjemno pomembne strateške lege, tudi v primerjavi z ostalimi morji zelo bogato z živimi in neživimi bogastvi, zlasti z zalogo plina in nafte. Tako pet držav, Kitajska - celinska in Tajvan, Vietnam, Filipini, Malezija in Brunej, zatrjujejo suverenost nad otoki in drugimi kopenskimi formacijami, šest držav - Kitajska (in Tajvan), Vietnam, Filipini, Malezija, Brunej in Indonezija - pa uveljavlja prekrivajoče se zahteve glede morskih pasov na tem območju.
Zraven omenjenih držav so odločilne tudi Združene države Amerike (ZDA) in Velika Britanija, kjer si prizadevajo za odprto morje za svobodno plovbo vojaških in trgovskih ladij. "Dodatno je treba izpostaviti regulirani dostop do ribolovnih območij. Zagotoviti hrano za svoje prebivalstvo je ena od osnovnih nalog za Kitajsko, posebno v regijah ob Južnokitajskem morju, kjer prehrana dejansko temelji na ribah, živečih v tem morju. Lakota prebivalstva vodi k politični nestabilnosti," opozarja magistrica mednarodnih odnosov Nina Pejič iz Centra za mednarodne odnose Fakultete za družbene vede UL in članica Društva za Združene narode za Slovenijo (UNAS).

Ni kriva le Kitajska

Države bi lahko zadovoljivo rešile spore, če bi spoštovale splošno mednarodno pravo in Konvencijo ZN za pomorsko mednarodno pravo (Unclos), pove Sancinova. Čeprav je arbitražno sodišče leta 2016 skladno z Unclos v ozemeljskem sporu med Filipini in Kitajsko razsodilo v prid Filipinov, Kitajska, sklicujoč se na zgodovinski argument, ne spoštuje razsodbe tribunala, ki je dokončna in pravno zavezujoča. "Tribunal je v svoji razsodbi zapisal, da tudi če je Kitajska v morskih območjih Južnokitajskega morja uživala določene zgodovinske pravice do dostopa in izkoriščanja naravnih virov, so bile te pravice v meri, ki gre prek pravnega režima izključne ekonomske cone, kot izhaja iz Unclos, ukinjene," je jasna Sancinova. Dodaja, da je tribunal prav tako zaključil, da ni dokazov, da je Kitajska ves ta čas izvrševala izključen nadzor nad temi vodami ali njihovimi viri. Zato tudi ni nobene podlage za Kitajsko upravičenje do zgodovinskih pravic glede virov, ki se nahajajo znotraj devetčrtne linije.

Potrebovali bi Aleksandra velikega

Brglez rešitve za zdaj ne vidi. Meni, da se Kitajska vojaško ne bo umaknila, vendar bi lahko vsaj glede ribarjenja pristala na določene kompromise ali z ekonomskimi koncesijami motivirala druge države okoli Južnokitajskega morja. Podobno meni tudi Pejičeva, ki opozarja na odsotnost regionalnega upravljana oziroma večstranskega sporazuma o ureditvi ribištva. "Sodelovalna narava takšnih sporazumov – spomnimo se pričetkov Evropske skupnosti – navsezadnje prispeva tudi k odpravljanju drugih sporov," pristavi in predlaga nadaljnje sodelovanje z Zvezo držav Jugovzhodne Azije. Predpostavlja, da bomo spremljali še nekaj konfliktov, povezanih z ribištvom in pomorskimi izvršilnimi organi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta