V Rusiji se po uporu skupine ruskih plačancev Wagner, v katerem naj bi bilo po neuradnih navedbah ubitih okoli 15 ruskih vojakov, razmere umirjajo. Vseeno bo v Moskvi v ponedeljek dela prost dan. Kje je po umiku iz Rostova na Donu vodja Wagnerja Jevgenij Prigožin, trenutno ni znano. Po dogovoru z Moskvo naj bi se umaknil v Belorusijo, tistim borcem Wagnerja, ki niso sodelovali v uporu, pa so ponudili vključitev v redno rusko vojsko.
Kremelj je obenem zatrdil, da upornikov ne bodo sodno preganjali. Kaj natančno se bo po odhodu Prigožina zgodilo s skupino Wagner, še ni povsem jasno.
Putin je vedel, kaj načrtuje Prigožin
Ruski predsednik Vladimir Putin je vedel, da vodja zasebne najemniške vojske Wagner Jevgenij Prigožin pripravlja upor, sta v soboto poročala New York Times in Washington Post, ki sta se sklicevala na vire iz ameriških obveščevalnih agencij. Z dogajanjem so najmanj dan pred eskalacijo razmer bili seznanjeni tudi najvišji ameriški uradniki.
Ameriški obveščevalci so postali pozorni na nevarnost upora wagnerjevcev sredi junija. Svoje ugotovitve in pričakovanja so predstavili v Beli hiši, Pentagonu in kongresu, dan preden so ruski plačanci zapustili svoje položaje v Ukrajini in se namenili proti Moskvi. Najkasneje v petek naj bi s Prigožinovimi načrti bil seznanjen tudi Putin.
Nevarnost oboroženega upora znotraj Ruske federacije je zaskrbela ameriške obveščevalce, saj so se pojavljali strahovi o usodi jedrskega arzenala v primeru zaostritve razmer.
Preden bi lahko prišlo do večje eskalacije, je Prigožin z Moskvo sklenil dogovor.
Kaj pomeni Prigožinov premik v Belorusijo?
Index.hr navaja dopisnico Sky Newsa Diano Magnay, da je ruski predsednik Vladimir Putin na neki način anektiral Belorusijo, Lukašenko pa je pod njegovo kontrolo.
"Veliko je še vprašanj, kaj se je pravzaprav zgodilo v zadnjih 24 urah," pravi novinarka Sky Newsa, ocenjuje pa, da vodja wagnerjevcev Jevgenij Prigožin v Belorusiji ni dobra novica za Ukrajino: "Mislim, da še nismo videli vsega od Prigožina. Zdaj je na zelo pomembnem kraju za Rusijo."
Kljub umiritvi razmer bo v Moskvi v ponedeljek dela prost dan, ki ga je župan Sergej Sobjanin v soboto napovedal zaradi upora wagnerjevcev. Sobjanin je ob napredovanju enot Wagnerja proti Moskvi iz varnostnih razlogov ponedeljek za večino prebivalcev Moskve razglasil za dela prost dan in jih prosil, naj ostanejo doma. V mestu so postavili kontrolne točke in zaprli nekatere ceste.
Sobjaninova tiskovna predstavnica je zgodaj davi potrdila, da ponedeljek ostaja dela prost dan, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa. Po navedbah britanskega BBC v Moskvi sicer še vedno veljajo poostreni varnostni ukrepi. So pa danes v Rusiji preklicali vse omejitve cestnega prometa, ki so jih med drugim uvedli v Rostovu, Lipecku, Tuli in drugje.
V Rostovu na Donu, kjer so pripadniki ruske najemniške vojske Wagner v soboto začasno zavzeli vojaške objekte, je dan pozneje mirno, od njihovega odhoda pa se je normaliziral tudi mestni promet.
Iz Pentagona so medtem sporočili, da se je obrambni minister Lloyd Austin v zadnjih urah o razmerah po uporu Wagnerja pogovarjal z obrambnimi ministri iz Kanade, Francije, Nemčije, Poljske in Združenega kraljestva.
"ZDA bodo ob nadaljnjem razvoju razmer tesno sodelovale z zavezniki in partnerji," so zapisali v izjavi Pentagona. Ameriške obveščevalne službe naj bi sicer bile Belo hišo že v sredo obvestile, da Prigožin verjetno pripravlja upor.
Pohod na Moskvo
Kot je znano, je po sobotnem dramatičnem, a kratkotrajnem uporu najemniške vojske Wagner pod vodstvom Jevgenija Prigožina slednji po posredovanju beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka svoje sile umaknil.
Iz Kremlja so v soboto zvečer sporočili, da wagnerjevcev kljub oboroženemu pohodu proti Moskvi ne bodo preganjali, Prigožin pa da bo odšel v Belorusijo.
Prigožinovi vojaki so se v soboto pozno zvečer skupaj z njim že umaknili iz Rostova na Donu, kjer so predtem zavzeli poveljstvo ruskih sil.
Kot je v soboto zvečer povedal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov, so se z Wagnerjem pogodili, da ne bi prišlo do prelivanja krvi. "Najvišji cilj je bil preprečitev prelivanja krvi, notranjih konfliktov in spopadov z nepredvidljivimi posledicami," je pojasnil.
Obenem pa je Peskov zatrdil, da sobotno dogajanje ne bo "v ničemer" vplivalo na ruske operacije v Ukrajini. Dodal je tudi, da ruski predsednik Vladimir Putin ohranja zaupanje v obrambnega ministra Sergeja Šojguja, ki je bil sicer osrednja tarča Prigožinovega upora.
Ukrajinska protiofenziva se nadaljuje
Reševalci so danes našli posmrtne ostanke še dveh oseb, ki sta umrli v sobotnem ruskem raketnem napadu na Kijev, je potrdil župan prestolnice Vitalij Kličko. Kljub napetemu dogajanju v Rusiji iz Ukrajine tudi danes z obeh strani prihajajo poročila o novih napadih.
24-nadstropni blok v Kijevu, kjer še vedno poteka iskanje morebitnih žrtev, so zadeli ostanki sestreljene ruske rakete, so pojasnile ukrajinske oblasti.
V soboto, ko je v Rusiji potekal upor zasebne najemniške vojske Wagner, so tako ruske kot ukrajinske sile nadaljevale s svojimi operacijami v Ukrajini.
Med obstreljevanjem Hersona je umrl en moški, ena ženska pa naj bi bila ujeta v ruševinah večstanovanjskega objekta, je zapisal vodja vojaške uprave Hersona Oleksander Prokudin.
Še pred tem naj bi bil v ruskem obstreljevanju življenje izgubil moški v Vugledarju v regiji Doneck, ponoči pa so izstrelki zadeli tudi predmestje Zaporožja, od koder ne poročajo o smrtnih žrtvah, navaja ukrajinska tiskovna agencija Ukrinform.
Zaporožje je regija, kjer ukrajinska vojska najintenzivneje poskuša prebiti rusko obrambo v trenutni protiofenzivi. Da se je nadaljevala tudi v soboto, je danes potrdilo rusko obrambno ministrstvo, ki je sporočilo, da jih je nasprotna stran napadla desetkrat zgolj okoli mesta Bahmut v doneški regiji.
Guverner ruske obmejne regije Belgorod Vjačeslav Gladko pa je danes prek Telegrama sporočil, da je tamkajšnja zračna obramba sestrelila ukrajinski dron, na spletni strani poroča ruska tiskovna agencija Tass.