Klinični preizkus: AstraZeneca trdi, da je njeno cepivo pri starejših 79-odstotno učinkovito

STA, Gr.G.
22.03.2021 11:55
Farmacevtsko podjetje AstraZeneca je sporočilo, da je tretja faza kliničnih preizkusov njenega cepiva proti covidu-19 v ZDA pokazala, da je cepivo 79-odstotno učinkovito pri starejših in da ne povečuje tveganja za nastanek krvnih strdkov.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

V tretji fazi kličnih preizkusov cepiva v ZDA je sodelovalo 32.449 ljudi, od katerih so dve tretjini cepili. Okoli 20 odstotkov udeležencev je bilo starejših od 65 let, okoli 60 odstotkov pa jih je imelo zdravstvena stanja, ki pomenijo večje tveganje za težji potek koronavirusne bolezni, kot so diabetes, bolezni srca in pretirana debelost, so sporočili iz britansko-švedskega podjetja.

Cepivo je bilo 79-odstotno učinkovito pri preprečevanju simptomatičnega covida-19 pri splošni populaciji in 100-odstotno učinkovito pri preprečevanju težjega poteka bolezni in hospitalizacij. Odbor za nadzor varnosti pa ni ugotovil povečanega tveganja za trombozo med 21.583 udeleženci, ki so bili cepljeni z vsaj enim odmerkom cepiva, so še sporočili.

EPA

Več držav cepljenja s tem cepivom ne priporoča za starejše od 65 let zaradi pomanjkanja podatkov za to starostno skupino v prejšnjih kliničnih testih. Zaradi primerov nastanka krvnih strdkov pa je več držav tudi ustavilo uporabo cepiva, ki ga je AstraZeneca razvila z oxfordsko univerzo. Potem ko je Evropska agencija za zdravila v četrtek potrdila, da je cepivo varno in učinkovito ter da ni povezano s povečanim tveganjem za nastanek krvnih strdkov, je več evropskih držav znova začelo uporabljati cepivo.

Ann Falsey, profesorica medicine na medicinski fakulteti v Rochesteru, ki je sodelovala pri kliničnih preizkusih, je ugotovitve izpostavila kot razburljive, ker "prvič kažejo podobno učinkovitost cepiva pri starejših od 65 let kot pri splošni odrasli populaciji". Analiza po njenih besedah potrjuje, da cepivo zagotavlja zaščito pred novim koronavirusom za vse odrasle.

EPA

AstraZeneca je še sporočila, da se pripravlja na predložitev ugotovitev ameriškemu uradu za hrano in zdravila, da bi dovolil uporabo cepiva v ZDA. Klinični preizkus je tudi pokazal, da bi učinkovitost cepiva lahko dodatno povečalo cepljenje z drugim odmerkom več kot štiri tedne po prvem odmerku. Prejšnji klinični testi so pokazali, da je učinkovitost povečana s cepljenjem z drugim odmerkom do 12 tednov kasneje kot s prvim.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta