Krvavo strelsko leto v ZDA

ZUR
28.12.2018 17:18

Lani je bilo v streljanjih v ZDA ubitih skoraj 40 tisoč ljudi, vse več je tudi samomorov, storjenih s strelnim orožjem.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Prizor z lanskega največjega strelskega pokola v zgodovini ZDA pred hotelom Mandalay v Las Vegasu. 
EPA

Samo lani je bilo v ZDA po poročanju ameriškega Centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) v streljanjih ubitih skoraj 40 tisoč ljudi. Narašča pa tudi število samomorov, storjenih s strelnim orožjem. Skupno število smrtnih žrtev zavoljo strelnega orožja v ZDA je tako doseglo najvišjo raven v zadnjih 20 letih.
Iz podatkovne baze CDC je po poročanju časnika Guardian razvidno, da je bilo lani v ZDA, ki so znane po ohlapnih zakonih o posedovanju orožja, ustreljenih in ubitih kar 39.773 ljudi, kar je precej več kot v preteklih letih. To pomeni dvanajst smrtnih žrtev na sto tisoč ljudi, kar je največ po letu 1996. Za primerjavo navedimo, da je bilo leta 2010 s strelnim orožjem v ZDA ubitih 10,1 prebivalca na sto tisoč prebivalcev.
Kaj te gole statistike pomenijo za prebivalce ZDA, postane jasno, če jih primerjamo s statistikami drugih držav. Po ugotovitvah nedavne študije, ki jo je izvedlo podjetje Jama Network, je na Japonskem zaradi strelnega orožja umrlo 0,2 prebivalca na sto tisoč prebivalcev, v Veliki Britaniji 0,3, v Nemčiji 0,9 in v Kanadi 2,1 prebivalca. Raziskovalci so ugotovili, da se v šestih državah zgodi polovica od vseh 250 tisoč smrti zaradi strelnega orožja. Med temi državami so poleg ZDA še Brazilija, Mehika, Kolumbija, Venezuela in Gvatemala.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta