Lastnik Apolla, ki ima v lasti Novo KBM, ima težave, povezane s pokojnim pedofilom Jeffreyjem Epsteinom

Matija Stepišnik Matija Stepišnik
07.11.2020 05:00

Nad Leona Blacka, (so)ustanovitelja in izvršnega direktorja sklada Apollo Global Management, ki je leta 2016 skupaj z EBRD prevzel Novo KBM, so se zgrnili očitki in sumi po razkritju, da je vsaj 50 milijonov dolarjev nakazal spolnemu prestopniku Jeffreyju Epsteinu. Sodelovanje z njim je bilo "grozljiva napaka", zdaj trdi Black.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Leon Black ima pod palcem okoli devet milijard dolarjev. A investitorji in delničarji zahtevajo pojasnila.
Reuters

Zelo mi je žal, obžalujem, da sem se tako zapletel z Jeffreyjem Epsteinom, zadnje dni vztrajno ponavlja Leon Black, izvršni direktor in predsednik družbe Apollo Gobal Management. Kdo sta glavna "junaka zgodbe", ki polni mnoge slovite medije? Vedelo se je, da so jima bile skupne milijarde dolarjev. A lahko, da sta imela skupnega še veliko več. Znano je: Epstein je (bil) razvpiti spolni prestopnik, pedofil, ki je trgoval z mladoletnimi dekleti in jih ponujal mogotcem iz celega sveta kot seksualne igrače, lani poleti je umrl v priporu v New Yorku. Ameriški zvezni tožilci so ga obtožili zvodništva mladoletnic in mlajših žensk. Krivde ni priznal. So pa v njegovi okrog sedemdeset milijonov dolarjev vredni manhattanski mestni vili našli številne fotografije golih deklic. Njegovemu zasebnemu karibskemu otoku Little Saint James so v medijih nadeli oznake "otok orgij" ali "pedofilskega otok", tam naj bi bil v družbi gostov, pripadnikov ameriške elite, izkoriščal mladoletne spolne sužnje.

Je bil med njimi tudi Leon Black? Ta se je v težavah, v škandalu znašel oktobra, potem ko je New York Times prvi razkril, da je med letoma 2012 in 2017 mreži podjetij, ki imajo sedež na Deviških otokih in so povezana z Epsteinom, v obliki raznih honorarjev in donacij nakazal najmanj 50 milijonov dolarjev. Po podatkih slovitega ameriškega časnika, ki je pregledal obsežno dokumentacijo in opravil tudi več pogovorov z insajderji transakcij, pa bi lahko skupina vsota nakazil zrasla celo na več kot 75 milijonov dolarjev.

Završalo je v Apollu, med delničarji, investitorji pa tudi na sceni ameriškega visokega biznisa in politike, med vodilne novice se je zgodba tako kot v NYT prebila še v Wall Street Journalu, Financial Timesu in številnih elektronskih medijih. Delnice Apolla - njegovi skladi upravljajo več kot 300 milijard dolarjev premoženja - so v zadnjem mesecu padle za slabih 20 odstotkov; nekateri največji javni pokojninski in zasebni investicijski skladi, tudi takšni, ki so sicer zvesti, dolgoletni partnerji Blacka in kolegov, ne izključujejo niti možnosti umika ali kakšnih drugih ukrepov.

Z Jeffreyjem Epsteinom se je ukvarjalo več preiskovalnih organov.
Reuters

Do četrtine slovenskega bančnega trga

Leon David Black, letnik 1951, je milijarder, ki je leta 1990 (so)ustanovil investicijskega velikana, mednarodni sklad Apollo Global Management, kjer sta v ključni lastniški trojki še Joshua Harris in Mark Rowan. Pred 30 leti so na ruševinah investicijske banke Drexel Burnham Lambert najprej vzpostavili svetovalno podjetje Apollo Advisors. Krovna družba imperija, ki je rasel, od leta 2011 kotira na Newyorški borzi. Apollo je pred dobrimi štirimi leti prek luksemburškega projektnega podjetja Biser Bidco skupaj z Evropsko banko za obnovo in razvoj kupil Novo KBM, in sicer za 250 milijonov evrov, odtlej tudi večje zanimanje zanj v slovenski javnosti.

Transakcijo so začeli že 2015., plačilo kupnine Slovenskemu državnemu holdingu je sledilo slabo leto kasneje, aprila 2016. Nova KBM je bila sanirana decembra 2013 z davkoplačevalskim denarjem, prav tako Abanka, ki jo je Apollo (prek mariborske banke) prevzel letos, in sicer za več kot 440 milijonov evrov. Že pred tem so Američani kupili tudi slovenski del banke Raiffeisen (KBS banka), v Novo KBM so integrirali tudi Poštno banko Slovenije (PBS). V lasti imajo ta hip že okoli četrtino slovenskega bančnega trga. Po napovedih bi morali nekje prihodnje leto pospešiti priprave za umik s slovenskega trga, a je vprašanje, ali ne bo novi koronavirus, ki udarja tudi v finančno industrijo, tega nekoliko zamaknil. Po pravni združitvi Nove KBM in Abanke potekajo sedaj naslednji koraki konsolidacije celotne skupine, na čelu katere je Američan John Denhof.

Od princa Andrewa prek Clintona, Trumpa ...

Fotografija iz leta 2001. Na njej so princ Andrew, mlada Virgnia Roberts in Ghislaine Maxwell.
Profimedia

Da je imel Epstein kljub svoji mračni, kriminalni zgodbi tesne vezi z gospodarskimi in političnimi centri moči, se je pisalo večkrat, nazadnje tudi ob njegovi smrti. Spomnimo: mrtvega so v njegovi celici našli le dober dan po odločitvi newyorškega sodišča za umik tajnosti z več kot dva tisoč strani dokumentov iz prejšnjih tožb proti njemu. V njih so omenjene številne znane osebnosti z britanskim princem Andrewom na čelu. Ameriški tožilci so poleti napovedali, da ga želijo zaslišati v okviru preiskave spolnih zlorab mladoletnic. Prinčevi odvetniki to zavračajo. Epstein naj bi bil prijateljeval tudi z Billom Clintonom in Donaldom Trumpom, nemalo je bilo ugibanj o vezeh z nekdanjim britanskim premierjem Tonyjem Blairom, igralcem Kevinom Spaceyjem, frontmenom Rolling Stonesov Mickom Jaggerjem in tako naprej. Epsteinov samomor - da si je sodil sam, je potrdila tudi preiskava - je sprožil nemalo teorij in špekulacij, tudi zarotniških. Njegova pričanja bi bila lahko za marsikoga zelo neprijetna, če ne še kaj več.

Časa ni mogoče vrteti nazaj

In kako se bo sumov, očitkov, ki so se zgrnili nadenj in s tem nad Apollo, reševal Black? Kot so pisali mnogi ameriški mediji, je najprej neodvisne člane upravnega odbora Apolla pozval k reviziji, v kateri naj torej preučijo njegov odnos z obsojenim spolnim prestopnikom. To je, tako Black, "v najboljšem interesu" družbe, njenih uslužbencev, delničarjev in vodilnih. Odbor uprave za reševanje sporov je izvedbo preiskave prepustil odvetniški pisarni Dechert. Na izsledke bodo počakali tudi delničarji in investitorji Apolla, so napovedali.

Ob tem Black ponavlja, da sam ni bil nikoli obtožen nobenega kaznivega dejanja, nakazila Epsteinu pa so bila honorarji za njegove nasvete, v glavnem glede investicij v nepremičnine. Epstein ni delal za Apollo ali vanj vlagal, ta z njim ni nikoli posloval, to sta počela le Black in njegova družina. Svoje poslovanje z Epsteinom obžalujem, a nisem vedel za njegove aktivnosti, zaradi katerih so pozneje zoper njega vložili kazenske ovadbe, je Black pojasnjeval med drugim v pismu investitorjem. In dodal, da so bila vsa nakazila zakonita, a da je bilo iz današnje perspektive "sodelovanje z njim grozljiva napaka. Če bi lahko zavrtel čas nazaj, bi ga. A ne morem."

Epstein se je sicer že pred dobrim desetletjem izrekel za krivega v primeru obtožb, da je leta 2008 na Floridi neko mladoletno dekle silil v prostitucijo in pristal na seznamu spolnih prestopnikov. Toda Black je z njim sodeloval tudi po tej obsodbi, je navajal New York Times. A ima Black tudi za to pojasnilo, češ da mu je kot mnogi pač ponudil "drugo priložnost". Navedel je, da je Epstein v tistem času sodeloval s številnimi ljudmi, ki jim je Black zaupal, jih celo občudoval, vključno z več voditelji držav, finančnimi ministri, šefi uglednih finančnih družb in poslovnimi voditelji, celo nobelovci, priznanimi akademiki in filantropi.

"Mojster denarja"

Epstein je med elito veljal za nekakšnega svetovalnega, finančnega, davčnega, nepremičninskega guruja, četudi formalne izobrazbe za to ni imel. Black je na drugi strani investicijski, finančni mogotec, njegovo premoženje je vredno približno devet milijard dolarjev, zato velja za enega najbogatejših izvršnih direktorjev na Wall Streetu. Ekonomist dr. Jure Stojan, tudi nekdanji Večerov novinar, danes pa partner Inštituta za strateške rešitve, je Blacka, ko je Apollo prevzel Novo KBM, v Večeru portretiral kot "mojstra denarja. Vse bogastvo je Leon Black zgradil sam, začel je z ničle. No, skoraj z ničle. Imel je zveze in poznanstva, dobro izobrazbo in pravi odnos do dela. Le denarja ni podedoval, čeprav je bil njegov oče svoje dni eden najbogatejših Američanov. A očetovega premoženja je bilo tako hitro konec kot njegovega življenja."

Black je ob tem še znani zbiralec umetnin, ki je leta 2012 postavil dva rekorda v svetu umetnosti: za sliko Krik Edvarda Muncha je plačal 120 milijonov dolarjev, za risbo renesančnega mojstra Rafaela pa 48 milijonov. Z ženo Debro sta ena večjih zasebnih financerjev raziskav o kožnem raku, ki ga je Debra Black premagala.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta